Przejdź do głównej zawartości

WARKOCZYK

 

„… Syn Rybaka zwykle był pierwszy do nauczania, jednak w tym roku oddawał przodownictwo innym. Sporo czasu spędzał bowiem z Tesą – w bibliotece albo owczarni …”

Ile poświęcisz, by przetrwać? W Przełęczy Strażników rządzą twarde reguły gry. A jakie miejsce w tak trudnym środowisku odnajdzie kobieta, która była przyzwyczajona do zupełnie innej rzeczywistości? Miała stabilizację, bogactwo, służbę i zainteresowanie. Książkę śmiało możemy zaliczyć do baśni, ale napisanej z całkiem realnym zacięciem literackim.

Tesa to córka owczarzy z dolin, ma wszystko – młodość, inteligencję i urodę. Otoczona miłością bliskich, z niecierpliwością oczekuje pierwszego spotkania z przyszłym mężem, synem rządcy z nadmorskiego miasta. Wiezie ze sobą znaczny posag, a także stado owiec. Na jej drodze los postawi jednak Arta Fesersana i jego zbójców. W tym miejscu akcja książki robi się naprawdę ciekawa. Może poznany mężczyzna przez swoją pozycję nie jest kimś wielkim, ale z całą pewnością przejdzie na oczach czytelnika przemianę. Z takiego gruboskórnego wodza, stanie się kimś ważnym dla naszej bohaterki.

Autorką książki jest Justyna Wydra. Pisarka ma na swoim koncie świetnie przyjęte przez czytelników powieści: „Esesman i Żydówka” (2015), „Ponieważ wróciłam” (2016) oraz „Zaniemówienie” (2018).

Rozbójnicy są ludźmi gór. Twardzi i okrutni, kryją się w niedostępnych strażnicach na wschodniej granicy królestwa. Pilnują, by przez przełęcz nie przedostali się Żółci Ludzie. W zamian za to do woli grabią mieszkańców dolin. Za ich przyczyną Tesa Owczarka straci wszystko. Wyruszy w góry za Artem Synem Rybaka, by stać się jego przymusową sojuszniczką w grze o przetrwanie między nieprzychylnymi jej ludźmi, których języka nie zna, zwyczajów nie rozumie, a życiowych wyborów nie akceptuje. Co zyska? A co straci? Z całą pewnością nie będziecie się nudzić podczas czytania.

Tesa jest bardzo ładna i ma charakterystyczne rysy twarzy. Jej głowa ozdobiona jest koroną ułożoną z ciemnego warkocza. Na samym początku zostaje zgwałcona.

Wskazówką powinien być dla Was już cytat – swoiste motto przyświecające publikacji. Zostało ono zaczerpnięte z klasyki, a mianowicie z „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell: „To bardzo niedobrze, jeżeli kobieta przeżyje najgorsze, co może się jej zdarzyć, bo potem nie boi się już niczego. A to bardzo źle, gdy kobieta niczego się nie boi …”. Tesa na samym początku czuje się nieswojo w tak dziwnej, zapomnianej przez cywilizowanych ludzi barbarzyńskiej osadzie. Wie, że nie może absolutnie z nikim podzielić się swoim smutkiem.

Art. Fesersan jest równie ciekawą postacią. Chłopak jest młody, zdolny i bezczelny. Towarzyszy mu taki zawadiacki i delikatny uśmiech. Art to wojownik, którego rozbójnicza sława tylko nieznacznie wyprzedzała dotyczące go plotki natury romansowej. Rozbójniczy lud nie kieruje się może nadmierną liczbą przykazań, ale te, których przestrzega są ważne. Wydaje mi się, że kiedy pierwszy raz Art bije dziewczynę daje jej bolesną lekcję. Najeźdźcy bywają okrutni. Rabują, napadają na obozowiska hodowców, zabijają i gwałcą młode kobiety. Kradną również kobiety, które stają się brankami dla swojego wodza.

Życie wśród ludzi gór było trudne, ale tak naprawdę w pewnym momencie doprowadza dziewczynę do szczęścia. Owczarka stanie się żoną Arta. Pozna prawdę, iż mężczyzna uratował ją przed zdradliwym narzeczonym. Choć warunki były bardzo spartańskie on ją „chronił”, jak tylko mógł.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S -KA

Premiera: 22.01. 2021 r.

Ilustracja na okładce: Michał Krawczyk

TOM I

Wydanie I

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 288

(nowość wydawnicza) 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...