Przejdź do głównej zawartości

BASHOBORA człowiek, który wskrzesza zmarłych – recenzja przedpremierowa

 

„… Czy uzdrowienia pod wpływem modlitwy z udziałem charyzmatycznego kapłana są możliwe? Co sądzą na ten temat lekarze? Czy spotkali się z przypadkami, których nie umieli sobie wytłumaczyć?”

Kiedy czegoś nie znamy staramy się „coś” bacznie obserwować. To takie podsumowanie pierwszego wrażenia, ale na chłodno. Wiele statystyk podaje, że obecnie wierni odchodzą od Kościoła. Czasami to błędne podejście do człowieka, siła pieniądza, ale i niezrozumienie towarzyszą niektórym księżom. Nie możemy też mówić o tym ogólnikowo, nie wszyscy oczywiście. Wszak to już Święty Augustyn mawiał, że „… Jeżeli źródło wiary wyschnie, nie może płynąć potok modlitwy”. Podobnie jest i z medycyną. Mój ojciec mawiał, że jeżeli lekarz nosi na szyi słuchawki i nadrabia tym, że jest miły znaczy, że mało umie. Dobry specjalista nie musi podkreślać swojej pozycji, bo to wtedy staje się zbyt niskie w odbiorze.

W książce, o której pragnę Wam opowiedzieć jest wiele fajnych pytań i rozważań. To taki swoisty reportaż, opisujący nie tylko dociekliwość dziennikarza Marka Kęskrawca, ale i ukazujący prawdę o wszystkich spotkaniach wiernych. Marek Kęskrawiec to dziennikarz związany z „Newsweekiem”, „Tygodnikiem Powszechnym” i „Dziennikiem Polskim”. Pięciokrotnie nominowany w konkursie Grand Press, dwukrotnie w nim nagrodzony (2002 i 2003 rok). Obecnie mieszka w Krakowie.

58 tysięcy – tyle ludzi w 2013 roku wypełniło po brzegi Stadion Narodowy w Warszawie, by modlić się wraz z ojcem Johnem Baptistą Bashoborą. To nie był odosobniony przypadek, na spotkania, którym przewodniczy od lat przyjeżdżają tłumy. Jak to się stało, że wśród polskich katolików furorę zrobił ksiądz z Ugandy, o którym na zachodzie Europy mało kto słyszał?

Bóg otacza go niezwykłą opieką, a w jego życiu od małego dzieją się cuda. Podobno rozumie język aniołów i potrafi przetłumaczyć, co mówią używający go ludzie. Potrafi przywrócić do życia zmarłych. Podobno uzdrawia też setki chorych i istnieją na to potwierdzone medycznie przypadki.

Ojciec John Bashobora pracuje w Ugandzie. Pewnego razu wziął na ręce martwe dziecko, które później ożyło. Osobą współpracującą z ojcem w Polsce jest siostra Tomasza Potrzebowska. Kapłan tłumaczy, że nie wie, jak to się dzieje, iż uzdrawia i ożywia ludzi zmarłych. On „tylko” się modli. Ojciec Bashobora po Janie Pawle II zgromadził na swoim spotkaniu 58 osiem tysięcy ludzi. W czym tkwi jego fenomen? Przybywa przecież z odległego kraju, ma nadzwyczajną umiejętność kierowania ludzi w „tą dobrą” stronę. Jego siłą jest prostota i bezpośredniość.

„Jesteście chrześcijanami, a się kłócicie, pijecie, palicie, a jednocześnie jesteście jednym z najbardziej religijnych narodów”, tak ojciec Bashobora mówi o Polakach. Sam ojciec jest różnie odbierany przez polski kler. Jedno jest pewne - odegrał ogromną rolę. W kształtowaniu nowego polskiego katolicyzmu – kapłan z Ugandy, z Afryki, którą kiedyś ewangelizowali Europejczycy, ze świata dotkniętego wojną i ludobójstwem.

Co z tego jest prawdą? Kim jest tajemniczy ksiądz o niespotykanych umiejętnościach? Czy w obecnych czasach rzeczywiście dzieją się rzeczy wymykające się naszemu rozumowi spod kontroli? Dziennikarskie śledztwo Marka Kęskrawca otwiera drzwi do zupełnie innego świata.

Z całą pewnością każdy czytelnik inaczej podejdzie do tematu. Jedno jest pewne, książka nie męczy, a jedno wypływa z drugiego. To elementy ciszy, głosu mediów, ale i słowa, które rozumieją tylko nieliczni.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZNAK

Premiera: 24.02.2021 r.

Oprawa: miękka

Wydanie I

Projekt okładki: Paweł Panczakiewicz

Liczba stron: 288

(nowość wydawnicza) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...