Przejdź do głównej zawartości

UWOLNIĆ MELANIĘ

 

„…Będą dobre chwile oraz chwile trudne. I nieoczekiwane zmiany…”
(Melania Trump)  

Czasami zbyt łatwo oceniamy ludzi. Kiedy zachowują się nieco inaczej, zaczynają budzić nasze zainteresowanie. Jeśli chodzi o osoby z pierwszych stron gazet, polityków i ludzi kultury oczekujemy od nich czegoś więcej. A jak to jest być Pierwszą Damą USA? Żoną niebotycznie bogatego człowieka? … Ale przede wszystkim kobietą…?

Historia, o której pragnę napisać kilka słów może budzić kontrowersje. Nieważne. Liczy się to, że po przeczytaniu tej książki odbiorca spojrzy zupełnie inaczej na Melanię Trump. Bardzo trafne jest motto otwierające samą publikację: „W nic nie wierzą ludzie tak niezłomnie, jak w to, o czym najmniej wiedzą…”. Bycie żoną prezydenta to często okropne zajęcie. Rola jest bliżej nieokreślona, często niewdzięczna i nieodpłatna.

Autorką książki jest Kate Bennett, znana dziennikarka CNN, jako jedyna w całym korpusie prasowym Białego Domu ma bezpośredni dostęp do amerykańskiej pierwszej damy i rodziny Trumpów. Relacjonuje wszystko, co dotyczy Melanii. Nikt tak jak ona nie jest w stanie spojrzeć z bliska na życie żony Donalda Trumpa w Białym Domu. Nikt inny nie zdobył zaufania wąskiego i lojalnego wewnętrznego kręgu Melanii, którego członkowie po raz pierwszy decydują się opowiedzieć, kim naprawdę jest bohaterka tej książki.

Pierwsza dama według autorki książki powinna być bystra, ale niezbyt szczera w wyrażaniu swoich poglądów. Życzliwa i empatyczna, ale nie ckliwa i słaba. Zaangażowana w jakąś sprawę, ale nie taką, która silnie dzieli bądź odstręcza ludzi. Powinna wspierać prezydenta, ale nie być mu posłuszną i uległą. Szanować tradycję, ale nie być staroświecka.

Melania Trump jest jedyną osobą, która może bezkarnie odtrącić rękę Donalda Trumpa. Tylko ona może powiedzieć mu prosto w oczy, co myśli. Tylko ona może udzielać mu rad oraz wyrażać opinie sprzeczne z jego poglądami – i to robi. I może to robić, nie narażając się na lawinę jego tweetów z obelgami. Jest w gruncie rzeczy nietykalna.

Melania jest jak Enigma. Świat zna ją jako smutną piękność, żonę bogatego i potężnego męża. Ale jaka jest prawda i jakie tajemnice skrywa jej kamienna twarz? Żyje w cieniu męża, a może kieruje nim z ukrycia? W czym jest podobna do Jackie Kennedy? Jak naprawdę wyglądają jej relacje z przybraną córką Ivanką, która coraz częściej pojawia się u boku ojca? Jak wygląda życie Melanii Trump w Białym Domu? To swoista gra. Ale czy na pewno? Na łamach publikacji dotkniemy władzy, pieniędzy i polityki, która rządzi się twardymi prawami.

Melania ma wiele tajemnic i wiele twarzy, które ukrywa pod wyuczonym uśmiechem. W sumie odbiorca pozna sekrety najbardziej tajemniczej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. Mówi o kraju (Słowenii), w którym się urodziła z sentymentem. To mama wprowadziła ją w świat mody. Tata nauczył ją przedsiębiorczości i zachęcił do podróżowania, oraz o jeszcze mało znanej siostrze Ines. Komunizm w Słowenii ukształtował pokolenie, które skłonne było się godzić na absolutne minimum, a nawet było za nie wdzięczne i nie oczekiwało niczego więcej.

W 2006 roku Melania Trump uzyskała amerykańskie obywatelstwo. Sam Donald Trump wielokrotnie podkreślał, że Melania to dla niego – wyjątkowa żona, matka i niesamowita kobieta. Pomimo licznych skandali jest zawsze nieugięta. To ona igra z mediami. Melania była zwyczajną dziewczyną. W zasadzie zawsze musiała radzić sobie sama. Była wyzbyta strachu. To dobra cecha. Zawsze czuła, że jeśli chce czegoś dokonać, nie należy tracić impetu.

Zna swoją wartość. Zawsze towarzyszy jej też cięta riposta. Nie jest tępą lalunią. Nie nalegała też na ślub i nie miała towarzyskich aspiracji. Wszystko potoczyło się w sumie bardzo szybko. Dzisiaj doceniana przez współpracowników odejdzie z podniesioną głową. To pewne.

Moim zdaniem najlepszy jest pewien kluczowy moment książki. Melania rozpoczyna swój pierwszy taniec jako pierwsza dama Ameryki na balu inauguracyjnym 20 stycznia 2017 roku. Zanim oboje ruszyli do tańca do melodii My Way, Trump przedstawił żonę, mówiąc: „Moja stronniczka numer jeden, Melania. Co ona musi znosić …”

Publikacja uzupełniona jest kolorowymi fotografiami, które ukazują żonę Prezydenta USA w różnych sytuacjach, ale w niesamowitych strojach, które komentują magazyny modowe całego świata. Każda pierwsza dama, włącznie z obecną, wyraża swój oryginalny styl. Należy uczciwie przyznać, że Melania zrezygnowała z wygody spokojnego życia na rzecz „Domu Narodu”.

Gorąco polecam świetną książkę – nie tylko z perspektywy kobiety 😉

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZNAK HORYZONT

Premiera: 28.10.2020 r.

Przekład: Marek Fedyszak

Wydanie I

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 320

(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...