Przejdź do głównej zawartości

DLACZEGO WŁAŚNIE JA

 

„… Proszę mnie źle nie zrozumieć. Przez pewien czas byłam niezadowolona ze sposobu, w jaki potraktowano ten incydent. Ale z drugiej strony nasza branża bardzo się zmieniła. Korporacyjna struktura szpitala, biurokracja, która przyprawia o ból głowy, konieczność użerania się z firmami ubezpieczeniowymi …”

Czasami mamy wrażenie, że wszystkie sytuacje dziejące się wokół doprowadzają Nas do szału. Mamy ochotę uciec, tak daleko, by nikt nie znalazł pewnego ukrytego miejsca. Wtedy cierpi dusza, ciało, ale i umysł. Niektórzy uciekają się do różnych sposobów. Zmieniają otoczenie, idą do psychologa, wypłakują się w rękaw przyjaciela albo modlą się. To właśnie życie bywa nieprzewidywalne, pełne konfliktów i problemów. Książka, która jest jedną z nowości wydawniczych przenosi czytelnika w inną rzeczywistość. To elektryzująca opowieść o Charlotte, która po zniknięciu jej chłopaka zostaje uwikłana w zagadkę śmierci obcej kobiety.

E.G Scott to pseudonim literacki, pod którym kryje się para pisarzy: Elizabeth Keenan i Greg Wands. Są autorami sztuk, scenariuszy i opowiadań. Współpracowali przy wielu projektach. Prywatnie się przyjaźnią. Napisali już razem jedną powieść pt. „Nic o mnie wiesz”, której recenzję mogliście przeczytać na moim blogu.

Charlotte jest byłą neurochirurg, która wraz ze swoją przyjaciółką Rachel, kobietą po przejściach, prowadzi gabinet akupunktury i masażu. Udziela się na czacie dla ofiar traumy, gdzie daje wsparcie innym kobietom, ale też i je otrzymuje. To takie poznanie pewnych problemów oczami zainteresowanego czytelnika. Publikacja, która „pachnie nowością” jest zarazem dość wciągającym thrillerem psychologicznym.

Kobieta ma również chłopaka, Petera, rzekomo agenta specjalnego, o którym sama niewiele wie. Peter nalega, aby ich związek pozostał całkowitą tajemnicą. Dlatego kiedy Peter znika bez słowa, Charlotte obawia się zgłosić na policji jego zaginięcie.

Kilka tygodni później policja kontaktuje się z nią w sprawie identyfikacji zwłok. Przekonana, że chodzi o ukochanego, Charlotte jedzie do kostnicy i z ulgą stwierdza, że leżące na stole ciało nie należy do Petera, lecz do nieznanej jej kobiety. Ulga szybko ustępuje miejsca konsternacji, a potem przerażeniu, gdy Charlotte uświadamia sobie, że policja interesuje się nią jako jedną z podejrzanych. Jest kilka poszlak, ale i niewiadomych. Bez względu na okoliczności sytuacja może wymknąć się spod kontroli. I co wtedy? Łzy, które mogą przynieść ulgę są, jak najbardziej na miejscu.

Charlotte według matki od małego była dziwnym dzieckiem. Kobieta cały czas daje jej do zrozumienia, że zrobiła, co mogła będąc samotną matką. Kiedy dziewczyna była mała często przesiadywała w kącie - może szukała przyjaźni albo samoakceptacji? Istnieje jednak wiele mitów związanych z pojawieniem się zamiłowania do chirurgii. To medycyna fascynowała naszą bohaterkę od najmłodszych lat. Jeśli chodzi o przyjaźnie, to jest ciekawy temat. Dziewczyna zawierała je i nie wiedziała, kiedy przestać. Uwielbiała wszystkich, nawet takie największe zakały. Charlotte niechętnie przywołuje szczegóły z dawnego życia, ponieważ niektóre z tamtych wydarzeń zostawiły w niej głęboki uraz psychiczny.

Dlaczego ofiara wskazała Charlotte jako kontakt w nagłych wypadkach?  Czy chodzi o zemstę? A może to jakieś ostrzeżenie?  I jakie miejsce w tym wszystkim zajmuje Peter? Charlotte rozpoczyna wyścig z czasem - musi poznać prawdę na temat zamordowanej kobiety i dowiedzieć się, co je ze sobą łączyło. To, co odkryje, przejdzie jej najśmielsze wyobrażenia. Autorzy powieści doskonale grają z czytelnikiem. Wodzą go za nos.

Ironia losu polega na tym, że gdyby Rachel nie uczyniła Charlotte swoim pośrednikiem po przypadkowym spotkaniu na pogotowiu i tak by się spotkały. Ale czy na pewno?

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: MUZA SA

Premiera: 27.01.2021 r.

Tytuł oryginału: In Case of Emergency

Tłumaczenie: Jacek Żuławnik

Wydanie I

Oprawa: miękka

Liczba stron: 480

(nowość wydawnicza)  



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...