Przejdź do głównej zawartości

BRIDGERTONOWIE – Mój Książę

 

„… Po drugie, mężczyźni zawsze bardziej interesują się kobietą, jeśli widzą, że inni też się nią interesują…”

Jestem ciekawa, co powiecie, kiedy na horyzoncie pojawia się pojęcie „anioł rozsądku i subtelności”. Wydaje Wam się, że będzie spokojnie. Nic z tego😉 Granie z czytelnikiem w skojarzenia jest najczęstszym zabiegiem literackim. W tej powieści odnajdziecie miłość, wyższe sfery, ale i triki kobiet, które rządzą męskim światem.

Kiedy film wyprzedza książkę nigdy nie jest łatwo opisać emocji. Moim zdaniem serial i książka są interesujące, namiętne i szczere. Odnajdziemy na kartach powieści uczucie czyste i wyraziste, dziwną mieszaninę ulgi, radości, namiętności i strachu. Brzmi dość sprzecznie, ale tak jest 😉

Daphne Bridgerton jest urocza i inteligentna, ale z jakiegoś powodu jednak mężczyźni traktują ją tylko jako przyjaciółkę i nie widać wokół niej wielu zalotników. Żaden z londyńskich amantów nie poprosił jeszcze o jej rękę, o czym Daphne jednak skrycie od dawna marzy... Za to książę Hastings nie zamierza się rychło żenić, tyle że liczne panny na wydaniu (a zwłaszcza ich natrętne matki) nie ustają w próbach nakłonienia go do zmiany zdania.

Książę Simon proponuje więc Daphne niezwykle korzystną dla obu stron tajną umowę – on będzie udawał jej adoratora, dzięki czemu uwolni się od panien, a ona z pewnością zyska pretendentów do swojej ręki, skoro sam książę uznał ją za pożądaną partię... 😉

Plan wydaje się niemal doskonały, pod warunkiem, że oboje zachowają go w sekrecie. I faktycznie działa znakomicie - tylko na początku... Kiedy pląsają z gracją po sali balowej, ona z rumieńcem na policzkach, on zaś wpatrzony w nią płomiennym spojrzeniem, trudno uwierzyć, że ich zaloty to tylko fikcja… Trudno, bo pośród pełnego blichtru, plotek i intryg świata elity Londynu jest tylko jedna stała rzecz: miłość, która złamie każde reguły…

Simon i Daphne stają się najlepszymi kompanami. W ich rozmowach była zarówno niekrępująca cisza, jak i najzajadliwsze docinki. Na każdym przyjęciu tańczyli ze sobą dwa razy – na więcej nie można było sobie pozwolić, aby nie gorszyć socjety. A Daphne nie miała już cienia wątpliwości, że zaczyna się zakochiwać.

Simon bardzo ceni sobie samokontrolę. Bez niej nigdy nie postawiłby się ojcu i nie zajął pierwszej lokaty na uniwersytecie. Był dzieckiem jednego z najstarszych i najbogatszych księstw w Anglii. Mężczyzna jest zdeterminowany, mądry i piekielnie uparty. Ojciec nie uważał go za dobrego dziedzica i następcę. Dlatego chłopak postanowił być jego absolutnym przeciwieństwem.

Jego oczy są niezwykle intensywne – tak błękitne, że dosłownie jaśniały. Włosy miał bujne i ciemne. Obycie zdobył też podczas swoich licznych podróży. Na początku wcale nie zamierzał wchodzić do towarzystwa. Nie bawi go ten rodzaj rozrywki. Mówiono o nim „nieskończenie pewny siebie”, „żywe wcielenie angielskiej męskości”. Kobiety mdlały u jego stóp.

Z kolei Bridgertonowie są bez dwóch zdań najbardziej płodną rodziną wśród socjety. Imiona dzieci nadawane są w kolejności alfabetycznej. Matka zaś pragnie wydać, jak najlepiej swoje córki za mąż. Traktuje to jako sprawę priorytetową. Momentami jest bardzo zabawna w swoich poczynaniach.

Daphne była uważana za wesołą, miłą, dowcipną i nikt nie twierdził, że brakuje jej atrakcyjności. Równocześnie jednak nie olśniewała urodą, nikomu nie odbierała mowy swoją obecnością i nikogo nie poruszała do tego stopnia, aby pisał poezję na jej cześć. Mężczyźni, myślała ze wstrętem: „interesują się takimi kobietami, których się boją …”.

Miłosne kłamstwa i prawdziwa namiętność w przesyconym subtelnym wdziękiem i humorem romansie współczesnej Jane Austen z pierwszych miejsc amerykańskich list bestsellerów podbiła już serca czytelników i widzów. Ekranizację powieści możecie obejrzeć w serwisie NETFLIX. Julia Quinn stała się ikoną literatury.

Potocznie mówi się, że każda plotka ma w sobie ziarenko prawdy. Z kolei Kronika Towarzyska Lady Whistledown cieszy się sporym powodzeniem, ale nie brak w niej dowcipu, ironii, dobrych stwierdzeń i dziennikarskiego zacięcia.

Gorąco polecam świetną publikację, którą warto przeczytać 😉

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S-KA

Premiera: 08.01.2021 r.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Przekład: Wiesław Lipowski, Katarzyna Krawczyk

Liczba stron: 488

Wydanie I w tej edycji

(nowość wydawnicza) 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...