Przejdź do głównej zawartości

Świąteczne tajemnice. Najlepsze świąteczne opowieści kryminalne.

 

„… Zegar na kominku wybił dźwięcznym, metalicznym głosem jedenastą. Muriel odczekała, aż przebrzmi ostatnie uderzenie, po czym przemówiła energicznym, rzeczowym tonem: - Rozmawialiśmy o liście, który zostawiłam na stole. Nie zrozumiałeś go, oczywiście. Raczej nie byłeś w stanie. Wyjaśnię ci więc, w czym rzecz …”

W Święta Bożego Narodzenia dzieją się cuda. Każdy docenia rolę uczuć, ciepła, ale i samotności. Myślicie pewnie, że ta publikacja jest jakąś ckliwą opowieścią. Nie ma o tym mowy … Odbiorca musi być cierpliwy, ale i szczery, by zrozumieć każdą przedstawioną historię.

Książka powinna zaskoczyć i zachęcić. Moim zdaniem jest podobnie w tym przypadku, jak ze świątecznymi prezentami. Zdarzają się takie w naszym życiu, które kuszą, jak najlepsze świąteczne pierniczki. Przed Wami wybór najlepszych świątecznych opowieści kryminalnych. Te kryminalne niuanse są idealne dla wszystkich, ale w szczególności docenią je czytelnicy, którzy uwielbiają zaplątane zagadki i mężczyźni, którzy zazwyczaj na dalszy plan odsuwają emocje.

Książka podzielona jest na pięć części. To tradycyjne opowiadania świąteczne, zabawne, świąteczne opowiadania o Sherlocku Holmesie, sensacyjne opowiadania, ale i te niesamowite – bardziej świąteczne.

W tej unikalnej antologii znalazły się rozmaite opowiadania kryminalne pióra zarówno słynnych autorów, jak i mniej znanych pisarzy. Wiktoriańskie opowiadania sąsiadują tu ze współczesnymi utworami, przerażające i trzymające w napięciu historie – z zabawnymi i przytulnymi opowieściami, a klasyczne metody rozwiązywania zagadek kryminalnych – z nowoczesnymi śledztwami policyjnymi.

Tak duży wybór sprawi, że każdy ciekawy odbiorca znajdzie tu coś dla siebie, a lektura tych opowiadań stworzy niepowtarzalny świąteczny nastrój w każdym domu. Znajdziecie tu historie pióra Agathy Christie, Thomasa Hardy’ego czy Arthura Conana Doyle’a.

Kiedy np. świat kryminałów skolonizowali seryjni zabójcy, policyjne procedury i widoczna krew, to dość niewielka grupa brytyjskich autorów podtrzymała dziedzictwo tradycyjnej opowieści detektywistycznej, a jedną z gwiazd tego trudnego okresu był np. Robert Bernard.

Przecież ducha prawdziwych świąt nie należy szukać w indyku ani puddingu śliwkowym, a tym bardziej w drogich prezentach. Prawdziwy duch świąt leży oczywiście w pojednaniu. W tej bożonarodzeniowej opowieści znajdujemy prostych pasterzy i bogatych królów wspólnie oddających hołd dzieciątku w stajence. A jak jest z ludźmi? – nawet artyści teatru potrafią odprężyć się w każdych warunkach – to takie swoiste wyjście z roli.

Wiele opowieści rozgrywa się w przeszłości, przyszłości, a może i nawet teraźniejszości. Szukamy przecież siłą sugestii tego, co bliskie naszemu sercu i poglądom. Jak np. zachowa się pewien samotny mężczyzna, który ma urodziny zaraz przed Bożym Narodzeniem? Dziwny staje się bilans życia, kiedy u boku nie ma kobiety ani też żadnych prezentów. Bo czy ktoś na niego czeka? Odczucia i emocje biorą w tym przypadku górę. I czy zdobycie kostiumu Świętego Mikołaja na ostatnią chwilę graniczy z prawdziwym cudem?

Przyznaję się, że mnie spodobały się najbardziej cztery opowiadania. To m.in.: „Wigilia Kamerdynera”, „Świąteczna Buteleczka”, „Wizyta Świętego Mikołaja” i „Boże Narodzenie w Obozie”.

Choć zwykle kojarzymy Boże Narodzenie z taką Dickensowską rzeczywistością wiktoriańskiej Anglii albo romantyczną chatą z bali w zaśnieżonym Connecticut, jest to święto, które obchodzi się we wszystkich zakątkach świata – także tam, gdzie nigdy nie pada śnieg.

Gorąco polecam. To książka idealna na prezent pod choinkę 😉

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA

Premiera: 04.12.2020 r.

Wybór i opracowanie: Otto Penzler

Wydanie I

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń, Janusz Ochab

Tytuł oryginału: The Big Book of Christmas Mysteries

Oprawa: twarda

Liczba stron: 712

(nowość wydawnicza)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz