Przejdź do głównej zawartości

Świąteczne tajemnice. Najlepsze świąteczne opowieści kryminalne.

 

„… Zegar na kominku wybił dźwięcznym, metalicznym głosem jedenastą. Muriel odczekała, aż przebrzmi ostatnie uderzenie, po czym przemówiła energicznym, rzeczowym tonem: - Rozmawialiśmy o liście, który zostawiłam na stole. Nie zrozumiałeś go, oczywiście. Raczej nie byłeś w stanie. Wyjaśnię ci więc, w czym rzecz …”

W Święta Bożego Narodzenia dzieją się cuda. Każdy docenia rolę uczuć, ciepła, ale i samotności. Myślicie pewnie, że ta publikacja jest jakąś ckliwą opowieścią. Nie ma o tym mowy … Odbiorca musi być cierpliwy, ale i szczery, by zrozumieć każdą przedstawioną historię.

Książka powinna zaskoczyć i zachęcić. Moim zdaniem jest podobnie w tym przypadku, jak ze świątecznymi prezentami. Zdarzają się takie w naszym życiu, które kuszą, jak najlepsze świąteczne pierniczki. Przed Wami wybór najlepszych świątecznych opowieści kryminalnych. Te kryminalne niuanse są idealne dla wszystkich, ale w szczególności docenią je czytelnicy, którzy uwielbiają zaplątane zagadki i mężczyźni, którzy zazwyczaj na dalszy plan odsuwają emocje.

Książka podzielona jest na pięć części. To tradycyjne opowiadania świąteczne, zabawne, świąteczne opowiadania o Sherlocku Holmesie, sensacyjne opowiadania, ale i te niesamowite – bardziej świąteczne.

W tej unikalnej antologii znalazły się rozmaite opowiadania kryminalne pióra zarówno słynnych autorów, jak i mniej znanych pisarzy. Wiktoriańskie opowiadania sąsiadują tu ze współczesnymi utworami, przerażające i trzymające w napięciu historie – z zabawnymi i przytulnymi opowieściami, a klasyczne metody rozwiązywania zagadek kryminalnych – z nowoczesnymi śledztwami policyjnymi.

Tak duży wybór sprawi, że każdy ciekawy odbiorca znajdzie tu coś dla siebie, a lektura tych opowiadań stworzy niepowtarzalny świąteczny nastrój w każdym domu. Znajdziecie tu historie pióra Agathy Christie, Thomasa Hardy’ego czy Arthura Conana Doyle’a.

Kiedy np. świat kryminałów skolonizowali seryjni zabójcy, policyjne procedury i widoczna krew, to dość niewielka grupa brytyjskich autorów podtrzymała dziedzictwo tradycyjnej opowieści detektywistycznej, a jedną z gwiazd tego trudnego okresu był np. Robert Bernard.

Przecież ducha prawdziwych świąt nie należy szukać w indyku ani puddingu śliwkowym, a tym bardziej w drogich prezentach. Prawdziwy duch świąt leży oczywiście w pojednaniu. W tej bożonarodzeniowej opowieści znajdujemy prostych pasterzy i bogatych królów wspólnie oddających hołd dzieciątku w stajence. A jak jest z ludźmi? – nawet artyści teatru potrafią odprężyć się w każdych warunkach – to takie swoiste wyjście z roli.

Wiele opowieści rozgrywa się w przeszłości, przyszłości, a może i nawet teraźniejszości. Szukamy przecież siłą sugestii tego, co bliskie naszemu sercu i poglądom. Jak np. zachowa się pewien samotny mężczyzna, który ma urodziny zaraz przed Bożym Narodzeniem? Dziwny staje się bilans życia, kiedy u boku nie ma kobiety ani też żadnych prezentów. Bo czy ktoś na niego czeka? Odczucia i emocje biorą w tym przypadku górę. I czy zdobycie kostiumu Świętego Mikołaja na ostatnią chwilę graniczy z prawdziwym cudem?

Przyznaję się, że mnie spodobały się najbardziej cztery opowiadania. To m.in.: „Wigilia Kamerdynera”, „Świąteczna Buteleczka”, „Wizyta Świętego Mikołaja” i „Boże Narodzenie w Obozie”.

Choć zwykle kojarzymy Boże Narodzenie z taką Dickensowską rzeczywistością wiktoriańskiej Anglii albo romantyczną chatą z bali w zaśnieżonym Connecticut, jest to święto, które obchodzi się we wszystkich zakątkach świata – także tam, gdzie nigdy nie pada śnieg.

Gorąco polecam. To książka idealna na prezent pod choinkę 😉

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA

Premiera: 04.12.2020 r.

Wybór i opracowanie: Otto Penzler

Wydanie I

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń, Janusz Ochab

Tytuł oryginału: The Big Book of Christmas Mysteries

Oprawa: twarda

Liczba stron: 712

(nowość wydawnicza)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Manifestuj i twórz własną rzeczywistość

  „…Pamiętaj, że wybory, których dokonujesz, mają znaczenie i pokazują wszechświatowi, jak wartościowa się czujesz i na co zasługujesz…”  Jak wygląda świadome życie? Przed Wami jedna z ciekawszych książek tego sezonu literackiego. Rzeczywistość, czyli według definicji, wszystko co istnieje. W najszerszym znaczeniu zawiera byty, zarówno obserwowalne, jak i pojęciowe, wprowadzone przez naukę czy filozofię. Momentami bywa obiektywna, innym razem miła w obejściu i wreszcie nie do zniesienia. Czy warto odszukać własną drogę do wzmocnienia i sukcesu? Zdrowie emocjonalne i psychiczne w dzisiejszych, szalonych czasach jest bardzo ważne. Media, specjaliści i każdy z Nas docenia spokój i równowagę z wiekiem. Nie lubimy kiedy, ktoś narzuca swoje zdanie, mówi zbyt głośno i denerwuje. Moim zdaniem musimy wyjść poza strefę komfortu i przeanalizować codzienne rytuały. Dochodzimy do ciekawych wniosków. Autorka odnosi się do „wszechświata” jako siły energetycznej, większej od Nas samych. Według

Efekt Grahama

  „… I tak po prostu moje zirytowanie znika. Za każdym razem, gdy udaje mi się zmusić Rydera do normalnej ludzkiej reakcji zamiast niezadowolonego spojrzenia, które zwykle mi rzuca…” W niedzielę zaczynamy czytać książki dla wrażliwych i pełnych życia kobiet. Nasza historia z całą pewnością pokazuje barwy i cienie największego uczucia, którego możemy doświadczyć – miłości. Na twarzy pojawia się uśmiech, łzy, a w oku błysk zainteresowania i ciepła, jakie otula odbiorcę niczym ciepła kołderka. Autorką książki jest Elle Kennedy, kanadyjska pisarka. Na swoim koncie ma ponad czterdzieści tytułów, które przyniosły jej międzynarodową sławę. To kolejna publikacja tej pisarki, którą miałam okazję przeczytać. Na moim blogu prowadzonym z pasją do książek i czytania mogliście poznać jej inne powieści m. in „ Kompleks grzecznej dziewczynki ” i „ Dziedzictwo”. Wiele tytułów znajduje się na listach bestsellerów USA Today , The New York Times i The Wall Street Journal . Pisarka pokazuje odbiorc

Pudełko z pamiątkami

„…Wnętrze zatrzymało mnie w czasie. Nad piecem wisi na haczykach rząd rondli i patelni. Ścianę nad stołem, pokrytym ceratą w kratkę, wciąż zdobi biała, haftowaną niebieską nitką makatka …” Wiele osób uważa, że książka jest najlepszym przyjacielem w trudnych chwilach. Przed Wami pełna humoru opowieść z rodzinną tajemnicą w tle. Nasze Mamy i Babcie trzymają czasami takie szkatułki pełne rzeczy, do których mają sentyment. Znajdują się tam zdjęcia, drobna biżuteria czy pocztówki od bliskich osób. Co kryje zaś tytułowe pudełko z pamiątkami?  Autorka powieści – Katarzyna Kowalewska, to wielbicielka książek, która potrafi czytać, idąc chodnikiem. Mieszka w Grodzisku Mazowieckim. Zaczynała jako felietonistka pisząc dla portalu sportowego. Zadebiutowała powieścią łotrzykowską pt. „Pijany skryba”. To moja pierwsza przygoda z twórczością pisarki. Główna bohaterka Aśka to singielka, której zadziorności i dowcipu można tylko pozazdrościć. Ma 33 lata i jest fotografem. W wolnych chwila