Przejdź do głównej zawartości

Miej **, będzie Ci dane. O trudnej sztuce odpuszczania.

 

„… Im szybciej, trafniej, skuteczniej zaczniemy odczytywać prawidłowo nasze emocje, pozwolimy im być, pozwolimy sobie na żal, rozpacz, gniew, frustrację, bezradność i zintegrujemy to uczucie w sobie, pomieścimy je, damy tym emocjom jakby zabrzmieć – tym zdrowiej dla nas, tym szybciej one puszczą …”

Mój dzień wygląda dzisiaj nieco inaczej, ale czasami potrzebny jest taki przysłowiowy reset. Przyznam szczerze, że wcale nie było mi łatwo przełamać się do tej książki. Nie wiem, dlaczego? Może to ten kontrowersyjny tytuł? Zmęczenie materiału … albo sama treść? Przepracowanie, niedospanie, permanentny stres. Znasz te stany? Ile razy w tygodniu masz dość? Wkurzają cię ludzie, otoczenie, niektóre kobiety - mąż, a nawet pracodawca …

Autorką książki jest doktor Katarzyna Czyż. Doktor nauk prawnych, absolwentka MBA, akredytowany coach, doskonaląca swoją wiedzę również w zakresie psychologii. Prywatnie szczęśliwa żona, matka bliźniaków i uśmiechnięta kobieta z błyskiem w oku. Doktor Czyż podkreśla, że publikacja to nie naukowe opracowanie poparte badaniami „amerykańskich naukowców”. To jej 18 – letnie poszukiwania technik, narzędzi i metod odpuszczania.

Myślenie oznacza świadomość. Nie jest to proste. Czasem łatwiej jest nie wiedzieć, wypierać, udawać, że nie ma tematu. Coś na zasadzie techniki Scarlett O’Hary: „Pomyślę o tym jutro”. Ale nadejdzie to jutro i trzeba będzie zacząć samodzielnie myśleć. Myśli to emocje, oceny (kogoś, lub czegoś), zachowania, przekonania, a nawet stereotypy. Raz zdobyte informacje uznajemy za fakt i nawet nie próbujemy ich podważyć, nauczyć się czegoś na nowo, oduczyć się starego, przyswoić coś innego, spojrzeć z innej perspektywy.

No, dalej, ruszaj spełniać oczekiwania! Wewnętrzny głos trzyma Nas w ryzach. Czasami czujemy się zaszufladkowani. Dzień po dniu pracujemy nad sobą, stajemy się coraz bardziej idealną szefową, menedżerką, pracowniczką, żoną, matką, kochanką, kierowcą, sprzątaczką, praczką. Takich przykładów w publikacji jest wiele. Już, teraz, wykaż się, świat chce, byś był wspaniałym, idealnym mężem, ojcem, dyrektorem, pracownikiem, przyjacielem czy majsterkowiczem. Tak PANOWIE, to książka dla wszystkich. 😉 W każdej z ról perfekcja! Masz na to siłę? Masz energię?

Wreszcie: masz jeszcze ochotę? Autorka tej książki pewnego dnia poczuła, że poświęcanie się i spełnianie cudzych oczekiwań to droga donikąd. Miała odwagę, by przyjrzeć się temu, co czuje, co myśli i czego chce - serce, umysł i ciało, które w pewnym momencie odmawia posłuszeństwa. Kierunkowskazem w jej poszukiwaniach były i są teraz - balans, bycie wystarczającym i po prostu radość życia.

Sama, jako aktywna czytelniczka przyznaję się, że czasami ktoś, lub coś, tak mnie drażni, że mam ochotę powiedzieć, coś zupełnie innego, ale trzymam język za zębami. To nie jest dobre … Publikacja pokazuje 7 kroków jak odpuścić, to m.in:

- nazwanie emocji

- oddech

- to, co chcemy powiedzieć

- pokochaj – polub – zaakceptuj

- relaks

- zarządzanie energią

- i uśmiech 😉

My, zwykli ludzie, jesteśmy tu w końcu po to, by po prostu żyć pełnią życia, ale na własnych zasadach. Na sto albo tyle procent, ile my zechcemy. Praca, rozwój, pasja w odpowiedniej proporcji, tak by uzyskać równowagę. Możemy przy okazji realizować swoje pasje, możemy się rozwijać, możemy pracować, kochać, przyjaźnić się z innymi. Książka zawiera także ćwiczenia i przykłady.

Warunek jest jeden: w tym wszystkim powinniśmy wyluzować. Nic na siłę, nic do oporu, zero niepotrzebnej spiny. Książka to zbiór doświadczeń autorki, od coachingu, psychologii i psychoterapii po NLP, hipnozę itp. To siedem kroków odpuszczania, które powstały właśnie po przetestowaniu przeróżnych sposobów, jak naprawdę sobie samemu odpuścić i złapać TEN upragniony dystans.

Gorąco polecam przeczytać, odetchnąć, ale i przemyśleć.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Helion SA - Onepress

Premiera: 03.06.2020 r.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Redaktor prowadzący: Magdalena Dragon – Philipczyk

Liczba stron: 224

(nowość wydawnicza)  



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta

  „…Kończy z uśmiechem i biegnie dalej, bo restauracja wypełniona jest po brzegi, a przed drzwiami czeka kolejnych kilkanaście osób…” Kuchnia - nie tylko pyszne potrawy, to klimat, włożone w ich przygotowanie serce, czas dla kogoś i spotkanie przy wspólnym stole. To jest moje prywatne odczucie, ale uwierzcie mi, że sporo w tym prawdy przenikającej do duszy człowieka. Poprawia się wtedy nie tylko nasze samopoczucie, ale poznajemy także nowe smaki. Kiedy czytam książki Pani Magdaleny czuję się zawsze dobrze. Otwieram przewodnik po Włoszech i zaczynam czytać. Wraz z Autorką odkryjemy interesujące zakątki miasta. Dziennikarka Magdalena Wolińska – Riedi pokochała Rzym. Za Spiżową Bramą odkryła prawdę o Papieżach, ale i stworzyła dziennikarstwo, które bez ozdobników dostaje się do serca odbiorcy. Mówić o duchowości i wierze z zaangażowaniem nie każdy potrafi. Riedi to lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Od 2014 roku korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Wa...