Przejdź do głównej zawartości

W CIENIU ZŁA

 

„…Ostrożnie przeszła na drugą stronę pokoju, żeby mieć więcej miejsca, odpowiednio dużo czasu i widzieć wszystko pod lepszym kątem. Zdawała sobie sprawę, że jest słabo uzbrojona i nie ma większych szans w starciu z kimś, kto z dzikim okrucieństwem zamordował człowieka siedzącego teraz nieruchomo na sofie …”

Nowy elektryzujący thriller Alexa Northa, autora bestellerowego „Szeptacza”, który znalazł się na krótkiej liście CWA Daggers 2020. Czy tajemnica sprzed dwudziestu pięciu lat będzie obiektem nowego dochodzenia? A może jest swoistą tajemnicą, o której lepiej zapomnieć?

Autorem publikacji jest Alex North - urodził się w Leeds w Wielkiej Brytanii, gdzie obecnie mieszka z żoną i synem. Jest autorem kryminałów, które publikował pod innym nazwiskiem. Do napisania „Szeptacza” zainspirował go synek, który pewnego dnia wspominał, że „bawi się z chłopcem mieszkającym w podłodze”. Niby wyobraźnia, a coś się za tym kryje. 

 „W cieniu zła” to rytualne morderstwo, nawiedzone przez złe moce miasteczko, budząca paniczny strach postać Czerwonorękiego oraz przytłaczająca atmosfera nadciągającej katastrofy. Ta historia wciąga, trzyma w napięciu, hipnotyzuje złowieszczą scenerią i przyprawia o gęsią skórkę.

Niepozorna dzielnica Gritten Wood ma mroczną przeszłość. Dwadzieścia pięć lat temu doszło tu do bestialskiego morderstwa o podłożu rytualnym, w którym uczestniczyło kilku nastolatków. Policji udało się zatrzymać jednego ze sprawców, drugi - Charlie, zniknął w tajemniczych okolicznościach.

Paul Adams doskonale pamięta, co się wtedy stało. Dobrze znał Charliego i jego ofiarę, a tamte wydarzenia położyły się cieniem na jego dorosłym życiu. Ćwierć wieku później pełen obaw wraca do rodzinnej miejscowości. Mężczyzna wraca po to, by zaopiekować się matką.

Po samym morderstwie stary plac zabaw został zburzony, a ten wybrukowano. Kiedy mężczyzna wyjeżdżał na studia otoczenie ziało pustką, jak gdyby z braku lepszego pomysłu uznano, że wystarczy wszystko zabetonować. Teraz na wielkim placyku rośnie drzewo, a wokół niego stoi kilka ławek. Może lepiej jest zachować pewien dystans, zanim dowiemy się o co chodzi.

Ku swojemu przerażeniu odkrywa, że historia się powtarza. W okolicy dochodzi do serii morderstw zainspirowanych zbrodnią sprzed ćwierć wieku. Duchy przeszłości, te prawdziwe i te tylko wymyślone, wciąż go prześladują. Na pewno nie zawiodą się miłośnicy zagadek kryminalnych, a także osoby lubiące tzw. „opowieści z dreszczykiem”. Dobrym wyborem było wprowadzenie nowego bohatera – Paula Adamsa, którego powiązany z morderstwami los nie staje się nam obojętny. 

W ogrodzie mężczyzna rozpala ognisko i nie istnieją już żadne dowody łączące jego matkę z tragedią, która rozegrała się ćwierć wieku temu. Ta sprawa kosztuje wszystkich zbyt wiele. Wrażenie jest podobne dla wszystkich. Cisza jest czymś w rodzaju reakcji obronnej. Może to zaniedbanie? Albo zrzucenie winy na kogoś innego?

Kiedy umiera matka i mężczyzna dostrzega stojącą trumnę, to ma pewne wspomnienia. Widzi stare zdjęcia, na którym matka była młoda, pełna entuzjazmu z uśmiechem. Wtedy życie stało przed bohaterami otworem i wszystko było możliwe. Mężczyzna nie jest człowiekiem religijnym, ale myśli o matce i jej spokojnym już śnie.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska    

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: MUZA SA

Tytuł oryginału: The Shadow Friend

Premiera: 28.10. 2020 r.

Oprawa: miękka

Przełożył: Paweł Wolak

Wydanie I

Liczba stron: 416

(nowość wydawnicza) 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...