Przejdź do głównej zawartości

TRENING WYGRYWANIA

 

„… Taki sposób myślenia, który bardziej nas hamuje, niż dodaje wiatru w żagle, ułatwia nam życie, bo jest po pierwsze łatwiej nam dostępny, po drugie wymaga mniej wysiłku niż podjęcie realnego działania, a po trzecie, gdy coś naprawdę nie wyjdzie, wystarczy, że powiemy sobie: „a nie mówiłam/ mówiłem, że to się nie uda? ”I już. …”

Ciekawym stwierdzeniem jest to, że niektórzy ludzie przekuwają porażki w wygraną każdego dnia. Książka skupia się na trzydziestu dwóch dniach. To takie mini rozdziały, które opowiadają o szansach, pomysłach, sukcesie, optymizmie i wytrwałości. Podobnie jest z podejściem do życia każdego z nas. Wygranymi są Ci, którzy przegrywali najwięcej razy. Motywacja, pozytywne myślenie, energia czy koncentracja są istotnym elementem naszej codzienności. Przed Wami nowa książka, która pomaga zrozumieć pewne aspekty poruszanych zagadnień.

Autorkami książki są Paulina Mechło i Katarzyna Selwant. Paulina Mechło to psycholog i neurokognitywista. Jest laureatką nagrody Teofrasta za książkę „Trening intelektu — wyćwicz pamięć, koncentrację i kreatywność w 31 dni.” Prowadzi autorskie treningi grupowe oraz indywidualne usprawniające intelekt i funkcje poznawcze dla osób w różnym wieku zarówno w języku polskim jak i angielskim. Katarzyna Selwant zaś jest psychologiem olimpijskim, wykładowcą akademickim, szkoleniowcem, mówcą motywacyjnym i komentatorem wydarzeń sportowych. Jedyna kobieta powołana przez PKOl jako nominowany psycholog na igrzyska olimpijskie w Londynie. Autorka książek „Zejdź z kanapy” i „Siłownia umysłu” oraz wielu artykułów poświęconych psychologii sportu, motywacji i sukcesu. Współpracuje z zawodnikami kadr olimpijskich i narodowych, sportów indywidualnych i zespołowych, a także amatorami, od najmłodszych po seniorów. Trzykrotna mistrzyni Polski w curlingu. Specjalista do spraw psychologii sportu w mediach, regularnie udziela wywiadów między innymi w TVN, TVN24, TVP, Polsacie oraz Polskim Radiu. 

Lubimy wygrywać. To zdanie jest prawdą, ale nie zawsze chcemy wygrywać. To tylko pozorna sprzeczność - często nie jesteśmy na wygraną gotowi i ze strachu wycofujemy się tuż przed metą. A startujemy w przeróżnych konkurencjach niemal każdego dnia - menedżer pracujący nad projektem, uczeń marzący o dobrej ocenie, a jednocześnie pragnący akceptacji kolegów, prawnik wygłaszający mowę przed sądem. Wszyscy, nie tylko sportowcy, jesteśmy ciągle stawiani pod presją czasu, wyniku i skuteczności. Momentami Nas to denerwuje i czujemy się spięci. Po prostu: życie Nas nie rozpieszcza …

Co zrobić, by w kluczowym momencie wykonać ostateczny krok w kierunku wygranej? Jak mimo początkowych porażek wytrwale iść po zwycięstwo? Czyli po prostu - jak wygrywać?

Paulina Mechło, autorka bestsellerów z dziedziny treningu intelektu, i Katarzyna Selwant, trzykrotna mistrzyni Polski w curlingu, która o wygrywaniu wie dużo, przekonują, że jest ono w zasięgu każdego z nas. O ile sami zechcemy. Wystarczy tylko konsekwentnie trenować. W ciągu 31 dni - dzięki ćwiczeniom z zakresu koncentracji, pewności siebie, pozytywnego myślenia, radzenia sobie ze stresem, uważności i odporności psychicznej - nauczymy się, jak odważnie iść po wygraną, jak szukać rozwiązań i jak konsekwentnie wypracować trwały sukces.  Ci, którzy mają własne firmy i obecnie w czasie pandemii liczą każdy grosz wiedzą o co chodzi.

Bardzo podoba mi się rozdział poświęcony spontaniczności, wybaczaniu, ale i kobietom. Podany przykład związany ze współpracą z mężczyznami u władzy jest bardzo trafny. Kobiety mają poczucie, że są jeszcze bardzo daleko na drodze do równego podejścia zarówno w kwestii płac, jak i relacji. Kobieta mająca dużo lepsze wykształcenie i dorobek często traktowana jest gorzej. Efektem tego może być niestety obniżone samopoczucie. Trzeba pamiętać, że w życiu, biznesie i w sporcie liczą się ludzie, którymi się otaczasz. Doświadczając negatywnych emocji, możesz je przeżywać, płacząc albo przekształcić w energię i siłę do bardziej zintensyfikowanych działań na drodze do sukcesu. Z mojego doświadczenia wiem, że złość też czasami pomaga. Z kolei ambicja, to Nasza zdolność do stawiania sobie trudnych do osiągnięcia celów i dążenie do ich zrealizowania.

Mężczyźni działają, potem się zastanawiają – to ciekawe podejście, które ma wiele pozytywnych stron. Kobieta analizuje, rozkłada proces na czynniki pierwsze, rozpatruje emocje innych, a to nie zawsze się sprawdza przy dużych przedsięwzięciach.

Gorąco polecam publikację, która zawiera wiele ćwiczeń, by poprawić niektóre nasze nieświadome niedociągnięcia ;-)

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: HELION SA – onepress – sensus

Premiera: 17.11.2020 r.

Redaktor prowadzący: Magdalena Dragon – Philipczyk

Oprawa: miękka

Liczba stron: 304

(nowość wydawnicza)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...