Przejdź do głównej zawartości

SZABLE I CEKAEMY

 

„… Ostrzeżenie okazuje się zbawienne. Po dotarciu do stacji dowództwo wysyła nocą jeden z batalionów w kierunku wskazanym przez pilota. Polakom udaje się zaskoczyć Rosjan; kładą trupem kilkudziesięciu sołdaków i zdobywają sporo jeńców …”

Ośmioro bohaterów wplątanych w wojnę z sowiecką Rosją. To szeregowy ułan, lekarka, naczelnik państwa, lotnik, para literatów, podoficer piechoty i działacz komunistyczny. Wszyscy istnieli naprawdę. Na oczach czytelnika toczy się swoista walka o życie, kraj i o miłość. To w sumie najważniejsze wartości dla większości naszych postaci.

Autorem książki jest Marcin Szymaniak niezależny, stały współpracownik „Focusa Historia”; publikuje też w innych pismach historycznych. Wcześniej przez kilkanaście lat dziennikarz „Życia Warszawy” i „Rzeczpospolitej”, gdzie zajmował się m.in. „wojną z terroryzmem” i konfliktami w Iraku i Afganistanie. Nominowany do nagrody Grand Press w 2006 r. Autor książki "Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy".

Walczyli bardzo różnie – karabinem, szablą, bombami, poezją i publicystyką, intrygami osobistymi i politycznymi, kłamstwami, a nawet rozsiewaniem plotek. Ale również pracowali, studiowali, zakochiwali się. Dokonywali aktów miłosierdzia i popełniali pospolite przestępstwa. Święcili triumfy i przeżywali załamania nerwowe. Upijali się na smutno i na wesoło. Publikacja przedstawia dziesiątki miejsc, do których nigdy byśmy nie dotarli.

Książki poświęcone wojnie 1920 roku są charakterystyczne. Prawie wszystkie koncentrują się na kwestiach polityczno – militarnych albo wyłącznie militarnych, przedstawiając wydarzenia z rozległej perspektywy, z punktu widzenia polityków i dowódców armii.

Wszystkie postaci w publikacji są autentyczne. Ich losy zostały zrekonstruowane na podstawie źródeł historycznych, pisanych dzienników, pamiętników, listów, wywiadów czy artykułów prasowych. Pozwala to spojrzeć na konflikt z odmiennych punktów widzenia i dzięki temu wniknąć w zazwyczaj pomijane aspekty wydarzeń z tamtych lat. Wszystkie zdarzenia przedstawione w książce mają potwierdzenie w źródłach. Niektóre dialogi zostały uwspółcześnione, zawsze jednak z zachowaniem sensu wypowiedzi.

Po dwóch miesiącach intensywnego szkolenia świeżo upieczeni ułani zaczynają regularną służbę. Z kolei ratowniczka medyczna musi mieć oko na cały oddział, takie są wojskowe wymogi. To także osobowości np. Zinaida Gippius przed rewolucją 1917 roku była sławną i niezwykłej urody poetką i skandalistką. Znał ją cały Petersburg. Polacy byliby w stanie przełamać front w Berezynie i razem z białymi wziąć bolszewików w kleszcze. Niewykluczone, że oznaczałoby to koniec leninowskiej rewolucji. Są też tacy, którzy przed pójściem do wojska wyznają romantyczną koncepcję miłości i postanawiają, że stracą cnotę dopiero wtedy, gdy się zakochają. Na podstawie listów i krążących po Warszawie wieści i pogłosek można się zorientować, że sytuacja na froncie jest ciężka. To, co myślą lub czego sobie życzą masy albo tak zwana opinia publiczna, mogło mieć znaczenie. Odrodzona Rzeczpospolita ma trudny start, więc obywatelom też nie jest lekko. Służba medyczna podczas walk z bolszewikami musiała być zawsze przygotowana na nagłą ewakuację rannych.

Śledząc ich losy, trafimy do paryskich salonów i na nieprzebyte bagna Polesia. Zajrzymy do pałacu arystokratów i do brudnej nory nędzarzy, na plebanię i do burdelu, do wagonu pociągu pancernego i do kabiny dwupłatowca. Wejdziemy do baraku jenieckiego i do tajemnego schronu ukrytego pod stodołą. Karty historii to wręcz wstrząsający obraz wojny polsko-bolszewickiej, który kompletnie Nas zaskoczy.

Książka uzupełniona jest czarno – białymi fotografiami, na których znajdziemy m. in Piłsudskiego, który wiedział, że stawka w tej grze jest wysoka.

Gorąco polecam i serdecznie dziękuję Wydawnictwu za możliwość poznania tak świetnej książki. Czytałam ją bez pośpiechu, ale przyznaję, że wciąga odbiorcę od pierwszej do ostatniej strony.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Znak Horyzont

Premiera: 12.11.2020 r.

Oprawa: miękka

Projekt okładki: Piotr Cebo

Wydanie I

Liczba stron: 480

(nowość wydawnicza)  



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz