Przejdź do głównej zawartości

SZABLE I CEKAEMY

 

„… Ostrzeżenie okazuje się zbawienne. Po dotarciu do stacji dowództwo wysyła nocą jeden z batalionów w kierunku wskazanym przez pilota. Polakom udaje się zaskoczyć Rosjan; kładą trupem kilkudziesięciu sołdaków i zdobywają sporo jeńców …”

Ośmioro bohaterów wplątanych w wojnę z sowiecką Rosją. To szeregowy ułan, lekarka, naczelnik państwa, lotnik, para literatów, podoficer piechoty i działacz komunistyczny. Wszyscy istnieli naprawdę. Na oczach czytelnika toczy się swoista walka o życie, kraj i o miłość. To w sumie najważniejsze wartości dla większości naszych postaci.

Autorem książki jest Marcin Szymaniak niezależny, stały współpracownik „Focusa Historia”; publikuje też w innych pismach historycznych. Wcześniej przez kilkanaście lat dziennikarz „Życia Warszawy” i „Rzeczpospolitej”, gdzie zajmował się m.in. „wojną z terroryzmem” i konfliktami w Iraku i Afganistanie. Nominowany do nagrody Grand Press w 2006 r. Autor książki "Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy".

Walczyli bardzo różnie – karabinem, szablą, bombami, poezją i publicystyką, intrygami osobistymi i politycznymi, kłamstwami, a nawet rozsiewaniem plotek. Ale również pracowali, studiowali, zakochiwali się. Dokonywali aktów miłosierdzia i popełniali pospolite przestępstwa. Święcili triumfy i przeżywali załamania nerwowe. Upijali się na smutno i na wesoło. Publikacja przedstawia dziesiątki miejsc, do których nigdy byśmy nie dotarli.

Książki poświęcone wojnie 1920 roku są charakterystyczne. Prawie wszystkie koncentrują się na kwestiach polityczno – militarnych albo wyłącznie militarnych, przedstawiając wydarzenia z rozległej perspektywy, z punktu widzenia polityków i dowódców armii.

Wszystkie postaci w publikacji są autentyczne. Ich losy zostały zrekonstruowane na podstawie źródeł historycznych, pisanych dzienników, pamiętników, listów, wywiadów czy artykułów prasowych. Pozwala to spojrzeć na konflikt z odmiennych punktów widzenia i dzięki temu wniknąć w zazwyczaj pomijane aspekty wydarzeń z tamtych lat. Wszystkie zdarzenia przedstawione w książce mają potwierdzenie w źródłach. Niektóre dialogi zostały uwspółcześnione, zawsze jednak z zachowaniem sensu wypowiedzi.

Po dwóch miesiącach intensywnego szkolenia świeżo upieczeni ułani zaczynają regularną służbę. Z kolei ratowniczka medyczna musi mieć oko na cały oddział, takie są wojskowe wymogi. To także osobowości np. Zinaida Gippius przed rewolucją 1917 roku była sławną i niezwykłej urody poetką i skandalistką. Znał ją cały Petersburg. Polacy byliby w stanie przełamać front w Berezynie i razem z białymi wziąć bolszewików w kleszcze. Niewykluczone, że oznaczałoby to koniec leninowskiej rewolucji. Są też tacy, którzy przed pójściem do wojska wyznają romantyczną koncepcję miłości i postanawiają, że stracą cnotę dopiero wtedy, gdy się zakochają. Na podstawie listów i krążących po Warszawie wieści i pogłosek można się zorientować, że sytuacja na froncie jest ciężka. To, co myślą lub czego sobie życzą masy albo tak zwana opinia publiczna, mogło mieć znaczenie. Odrodzona Rzeczpospolita ma trudny start, więc obywatelom też nie jest lekko. Służba medyczna podczas walk z bolszewikami musiała być zawsze przygotowana na nagłą ewakuację rannych.

Śledząc ich losy, trafimy do paryskich salonów i na nieprzebyte bagna Polesia. Zajrzymy do pałacu arystokratów i do brudnej nory nędzarzy, na plebanię i do burdelu, do wagonu pociągu pancernego i do kabiny dwupłatowca. Wejdziemy do baraku jenieckiego i do tajemnego schronu ukrytego pod stodołą. Karty historii to wręcz wstrząsający obraz wojny polsko-bolszewickiej, który kompletnie Nas zaskoczy.

Książka uzupełniona jest czarno – białymi fotografiami, na których znajdziemy m. in Piłsudskiego, który wiedział, że stawka w tej grze jest wysoka.

Gorąco polecam i serdecznie dziękuję Wydawnictwu za możliwość poznania tak świetnej książki. Czytałam ją bez pośpiechu, ale przyznaję, że wciąga odbiorcę od pierwszej do ostatniej strony.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Znak Horyzont

Premiera: 12.11.2020 r.

Oprawa: miękka

Projekt okładki: Piotr Cebo

Wydanie I

Liczba stron: 480

(nowość wydawnicza)  



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...