Przejdź do głównej zawartości

KRZYŻOWCY

 

„…Kraj wydawał się stać otworem. Pewien autor porównał go do „pięknej oblubienicy wyprowadzanej przez służbę” Czekała ona, aż porwie ją śmiały konkurent …”

Zaletą urlopu jest to, że można w pełni oddać się swojej drugiej pasji. W moim przypadku to miłość do literatury, poznawanie nowych publikacji, ale i rozmowy z pisarzami. Pokonywanie dystansu, ale i odległości geograficznej. Czasami nie jest to proste, bo z perspektywy odbiorcy musisz wyłapać wady i zalety danej książki. Teraz będzie trochę religii, polityki, ale i walki o wpływy. Publikacja jest bardzo obszerna. Musimy mieć trochę czasu, żeby ją przeczytać. Najlepszym dodatkowym atutem będzie też Encyklopedia leżąca obok, by nadrobić niektóre fakty.

Autor Dan Jones to brytyjski historyk, pisarz, prezenter telewizyjny i dziennikarz. Scenarzysta i prowadzący serii Netflixa pt. „Tajemnice brytyjskich zamków”. Autor m.in. bestsellerowej książki „Templariusze. Rozkwit i upadek zakonu świętych wojowników.”

Jerozolima według niektórych znajdowała się w samym centrum świata. Tu właśnie Chrystus nauczał, umarł i zmartwychwstał. Żadne inne miasto nie zajmowało równie ważnej pozycji w wyobraźni średniowiecznych chrześcijan. Wyzwolenie Jerozolimy spod muzułmańskich rządów było najważniejszym celem pierwszej krucjaty.

Papież Urban II w 1905 roku ogłosił w Clermont pierwszą krucjatę, powołując się zarówno na duchowe korzyści wynikające z walki przeciwko wrogom Chrystusa, jak i na główne polityczne problemy tamtej epoki.

Przez stulecia chrześcijanie i muzułmanie żyli obok siebie – czasem w stanie wojny, a czasem w pokoju. Dopiero zajęcie Jerozolimy przez wojska chrześcijańskie w roku 1099 rozpaliło tlący się między nimi konflikt. Rozpoczęła się era krucjat – wojen religijnych trwających przez najbliższe kilkaset lat. Każda ze stron konfliktu zapamiętała go zupełnie inaczej. Dan Jones dociera do wielu relacji i tworzy z nich swój pełny i wielowymiarowy obraz tej epoki, oddając głos także „niewiernym”.

Jones przedstawia imponujące grono postaci ze wszystkich zakątków krucjatowego świata, od wschodniego rejonu Morza Śródziemnego aż po południową Hiszpanię i od Bizancjum po Bałtyk.

"Idźcie więc po odpuszczenie grzechów waszych, pewni niezwyciężonej chwały Świętego Królestwa". Tak rzekł papież Urban II w 1095 roku wzywając chrześcijan, by „ruszyli w drogę ku Grobowi Świętemu” i wyzwolili Jerozolimę, od stuleci rządzoną przez muzułmanów. Apel papieża i obietnica odpuszczenia grzechów w zamian za podjęcie krzyża dały początek potężnemu konfliktowi religijnemu.

Autor przedstawia ten trwający przez blisko cztery stulecia konflikt między chrześcijaństwem a islamem z nietypowej perspektywy. Zamiast spisywać dzieje krucjat, przywołuje niezwykłe wydarzenia i tworzy z nich epicką opowieść. Tytułowi „krzyżowcy” to mężczyźni i kobiety, nie tylko chrześcijanie wschodni i zachodni, ale też wyznawcy sunnickiego i szyickiego islamu, Arabowie, Żydzi, Turkowie, Egipcjanie, Berberowie i Mongołowie – a nawet gromada Wikingów.

Kościół Grobu Świętego po dziś dzień jest jednym z symboli Jerozolimy. Pierwszy kościół zbudowano w IV wieku. Stał on na miejscu Kalwarii, gdzie Chrystus został ukrzyżowany i na miejscu jego pustego grobu. Udział w nabożeństwie w kościele był najważniejszym celem niezliczonych średniowiecznych pielgrzymów. Z kolei obok templariuszy i szpitalników trzecim najważniejszym zakonem rycerzy, którzy poświęcili się walce krucjatowej, byli krzyżacy.

To też okres samozwańczych rycerzy. Jan Le Meingre, zwany Boucicautem uczestniczył w krucjatach przeciwko poganom u boku krzyżaków. Odbył też pokutną pielgrzymkę do Jerozolimy. W jego czasach udział w krucjatach stanowił tylko jeden z elementów kultury rycerskiej i arystokratycznej pobożności. Ale czy na pewno?

Dan Jones jest mistrzem popularyzowania historii. Posiada bezcenny dar snucia opowieści, od których nie można się oderwać, opartych na rzetelnej pracy naukowej. To idealna książka dla miłośników historii.

Gorąco polecam i życzę wszystkim spokojnego weekendu 😉

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

 

Wydawnictwo: Znak Horyzont

Premiera: 30.09.2020 r.

Przekład: Jan Dzierzgowski

Adaptacja okładki: Marcin Słociński

Oprawa: twarda z obwolutą

Wydanie I

(nowość wydawnicza)  



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...