Przejdź do głównej zawartości

Motywacja bez zadyszki. Jak pokonywać przeciwności i osiągać cele w zgodzie ze sobą

 

„… Pisząc list, miej na uwadze to, że nie tylko dotyczy on przyszłości, ale również z niej pochodzi. Oznacza to, że piszesz go z perspektywy osoby, która zrealizowała już swoją wizję …”

Książka wskazuje różne cele, takie bez zadyszki, w zgodzie ze sobą. Gdyby sporządzić ranking najpopularniejszych słów XXI wieku, termin motywacja bez wątpienia znalazłaby się w ścisłej czołówce. Wiele modnych sloganów reklamowych dosłownie krzyczy: „Jestem tym, co przeżywam …”. Ale czy zawsze Wasza energia znajduje się ciągle na stałym poziomie? To właśnie te różne doświadczenia pomagają w naszym bilansie. Musimy tylko zdać sobie sprawę, że życie stanowi taki wyścig. Prawdą jest, że bardzo trudno przyznać nam się do porażki.

Słowo to widać na okładkach poradników, czasopism, w tytułach kursów, szkoleń i tysięcy internetowych wykładów. Czy zrobiło się nudne? A może ponadczasowe? Stało się synonimem dociskania siebie do granic możliwości i nieustannego podnoszenia sobie poprzeczki. Czujemy się źle, kiedy wydaje nam się, że jesteśmy niedostatecznie zmotywowani.

Mamy poczucie winy, gdy uważamy, że robimy niewystarczająco dużo lub zbyt szybko. Wtedy czas ucieka nieubłagalnie i momentalnie czujemy się staro. Za wszelką cenę chcemy siebie zmienić i zmotywować, a przy tym często działamy po omacku. Nic dziwnego, że kiedy na drodze do celu napotykamy trudności lub doświadczamy porażki, to okazuje się, że jesteśmy bezbronni. Wtedy każdy z Nas czasami błądzi.

Autorka tego poradnika pokazuje, że motywacja to nie afirmacyjne mantry ani proste "chce mi się". Jak przekonuje, to książka dla tych, którzy chcą:

  • osiągać cele w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami
  • pokonywać trudności, kryzysy i radzić sobie z porażkami
  • nauczyć się odpuszczać z korzyścią dla swojego dobrostanu – to podoba mi się najbardziej 😉
  • „odpieprzyć się od siebie”, choć żyją w świecie tak bardzo nastawionym na sukces.

Żyjemy w czasach komputerów, lotów w kosmos, nowoczesnych samochodów, komórek, uprawiania sportów i picia zdrowych koktajli. Wszystko ma być bio i eko. Czasami odgrywamy taką rolę nie pokazując jacy naprawdę jesteśmy, by nie odnieść porażki. Warto po prostu żyć w zgodzie ze swoimi wartościami. Nie zmieniać utartych przyzwyczajeń. Łączy się to nierozerwalnie z motywacją wewnętrzną, przyjemnością i satysfakcją.

Autorka poleca wiele testów, by poznać samego siebie np. test Myers – Briggs, czy test Gallupa. Niestety w dzisiejszym świecie wszyscy czekają na nasze potknięcia i błędy. Najważniejsze by znaleźć swój cel w życiu, dążyć do niego małymi krokami, unikać hałasu, radzić sobie i nie narzekać.

Autorką publikacji jest Jadwiga Korzeniewska - socjolożka, trenerka, coach. Twórczyni projektu Laboratorium Zmieniacza, poprzez który zachęca do tego, by w procesie zmiany osobistej być jednocześnie badaczem i przedmiotem swoich badań. Autorka kursów on-line, oraz książek poświęconych tematyce motywacji i zmiany nawyków na dobre (między innymi „Ograć nawyki”, „Zmiana nawyków w praktyce”, „Poukładaj sobie w głowie”).

Gorąco polecam może i małą publikację, ale wielką w słowa.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

 

Wydawnictwo: HELION SA – Onepress

Premiera: 25.08.2020 r.

Oprawa: miękka

Liczba stron: 168

(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dobra pamięć, zła pamięć

  „…Wspomnienia mogą być balastem lub kotwicą, sejfem z klejnotami lub puszką Pandory…”  W swojej książce psycholog, Ewa Woydyłło opowie Nam o pamięci i sztuce zapominania. Ile rzeczy chcemy wiedzieć? O czym chcemy zapomnieć? Na czym naprawdę polega rozwój osobisty? Musimy pamiętać tak wiele rzeczy, tego co mamy zrobić, zrozumieć, nauczyć się, kupić lub wbić zwykły PIN do telefonu. Czy panujemy nad problemami, które mają źródło w przeszłości? Bez względu na wszystko odbiorca postanawia wejść do innego świata. Poznać siebie, swoje słabości, troski i radości. Pamięć to umiejętność rejestrowania i ponownego przywoływania informacji, skojarzeń czy wrażeń zmysłowych. W trakcie intensywnej nauki (np. uczniowie i studenci) „chłoną, jak gąbka” informacje szybciej niż ludzie, nie angażujący się tak bardzo w zapamiętywanie nowych wiadomości. Czy nie boksujemy się też z poczuciem kontroli? Życie to taka suma spotkań, realistycznych zdarzeń i czasami drobnych przyjemności. Woydył...

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta

  „…Kończy z uśmiechem i biegnie dalej, bo restauracja wypełniona jest po brzegi, a przed drzwiami czeka kolejnych kilkanaście osób…” Kuchnia - nie tylko pyszne potrawy, to klimat, włożone w ich przygotowanie serce, czas dla kogoś i spotkanie przy wspólnym stole. To jest moje prywatne odczucie, ale uwierzcie mi, że sporo w tym prawdy przenikającej do duszy człowieka. Poprawia się wtedy nie tylko nasze samopoczucie, ale poznajemy także nowe smaki. Kiedy czytam książki Pani Magdaleny czuję się zawsze dobrze. Otwieram przewodnik po Włoszech i zaczynam czytać. Wraz z Autorką odkryjemy interesujące zakątki miasta. Dziennikarka Magdalena Wolińska – Riedi pokochała Rzym. Za Spiżową Bramą odkryła prawdę o Papieżach, ale i stworzyła dziennikarstwo, które bez ozdobników dostaje się do serca odbiorcy. Mówić o duchowości i wierze z zaangażowaniem nie każdy potrafi. Riedi to lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Od 2014 roku korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Wa...