Przejdź do głównej zawartości

WITAMY WE WSZECHŚWIECIE

 

„… Przed Kopernikiem ludzie uważali Ziemię za centrum Wszechświata. Po Koperniku nowym centrum … stało się Słońce. W ciągu kolejnych stuleci astronomowie zaczęli zdawać sobie sprawę, że Słońce jest gwiazdą taką jak te, które widzimy w nocy …”

Przyznam się bez bicia, że należę do tych osób, które nauki ścisłe omijają szerokim łukiem, ale momentami można z ich teorii dowiedzieć się kilku przydatnych rzeczy. Wiele osób uwielbia patrzeć w niebo, kiedy jest gwieździste. Wtedy nasze myśli krążą w zupełnie innej przestrzeni – możemy marzyć, tęsknić, ale i myśleć 😉 to akurat pozytyw 😉

Mamy dwanaście konstelacji. Znamy je wszystkie. To m. in: Waga, Skorpion, Baran i tak dalej. Wszystkie znaki pojawiają się nie tylko w mediach. Celem tej książki jest edukacja, ale i pewna dawka kosmicznego oświecenia. Dwa tysiące lat temu Klaudiusz Ptolemeusz opublikował mapy zodiaku. Sami także musimy zdobyć wiedzę o tym, jak działa nasz świat. Jeżeli np. chcemy wiedzieć jakie doświadczenia Nas „dotykają” musimy prześledzić swoją linię świata, aby zobaczyć jakie zjawiska spotykają się z naszymi planami. Brzmi to dość skomplikowanie, ale ma sens.

Trzej czołowi współcześni astrofizycy proponują fascynującą wyprawę w kosmos - od planet, gwiazd i galaktyk, po czarne dziury, tunele czasoprzestrzenne i podróże w czasie. Książka będzie idealna zarówno dla pasjonatów, ale i małych odkrywców, którym pomogą rodzice.

Autorami publikacji są: Neil de Grasse Tyson, Michael A. Strauss i J. Richard Gott. Każdy z nich posiada ogromną wiedzę, szerokie zainteresowania i nie boi się pytać. Książka podzielona jest tematycznie na trzy części. To teoria, która zostaje zestawiona z różnymi opozycjami, ale i odpowiedź na wiele nurtujących zagadnień. Moim zdaniem trzecia część jest najbardziej wnikliwa. Wiele osób chce wiedzieć np. Jak wyglądała droga Einsteina do teorii względności? Czym jest inflacja i jakie są ostatnie odkrycia kosmologii? I jak będzie wyglądać nasza przyszłość we Wszechświecie?

Opisując najnowsze odkrycia astrofizyki, publikacja przenosi czytelnika z naszego własnego układu słonecznego do najdalszych granic przestrzeni.

Jak żyją gwiazdy i jak giną? Dlaczego Pluton stracił status planety? Jakie są widoki na inteligentne życie gdzie indziej we Wszechświecie? Jak zaczął się Wszechświat? Dlaczego Wszechświat się rozszerza i dlaczego robi to coraz szybciej? Czy nasz Wszechświat jest jedyny, czy jest tylko elementem nieskończonego świata?

Odpowiadając na te i wiele innych pytań, autorzy pomagają nam otworzyć oczy na pełen cudów kosmos, dzieląc się wiedzą o tym, jak funkcjonuje Wszechświat. Wobec niego i natury nie mamy żadnych szans. Jesteśmy tylko takim malutkim trybikiem.

Imponująca pod względem zakresu materiału, pełna wspaniałych ilustracji, napisana przez światowej klasy astrofizyków książka „Witamy we Wszechświecie” daje czytelnikowi pełen wgląd w obraz naszego ewoluującego Wszechświata. Co najważniejsze nie nudzi.

To jedna z 10 najlepszych popularnonaukowych książek według magazynu „Forbes”. Tekst zawiera zdjęcia i wykresy, co pozwala odbiorcy lepiej zrozumieć samą istotę zagadnienia.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

 

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA

Wydanie I

Tłumaczył: Jacek Bieroń

Opracowanie graficzne okładki: Grzegorz Kalisiak

Oprawa: twarda

Liczba stron: 528

(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce  


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...