Przejdź do głównej zawartości

W roli głównej – KEANU REEVES – recenzja przedpremierowa

 

„… Kiedyś nas tu nie będzie, więc byłoby fajnie zostawić po sobie coś, co jest dla nas ważne i co kochamy …”


Pomimo tej kapryśnej aury mój dzisiejszy dzień wygląda troszeczkę inaczej. Stały rytm został nieco zmieniony, ale jednym z nieodłącznych elementów jest dobra książka. Keanu Reeves to aktor, który przeszedł w życiu naprawdę wiele. Pomimo uznania, sławy i ról, których wielu kolegów po fachu może mu pozazdrościć sprawia, że za zniewalającym uśmiechem kryje się wiele smutku.

Aktor wychowywał się bez ojca, stracił trzy ukochane osoby. Jego najlepszy przyjaciel River Phoenix zmarł po przedawkowaniu kokainy. Jedyne dziecko gwiazdora urodziło się martwe w ósmym miesiącu ciąży. A ukochana zginęła w wypadku samochodowym. Powiecie pewnie, ile może wytrzymać człowiek? Uwierzcie wiele…

Autorkami książki są Kitty Curran i Larissa Zageris – twórczy duet, który powstał w Chicago. Ich interaktywny romans „My Lady’s Choosing” znajduje się na listach bestsellerów zarówno „Harpers Bazaar” i BuzzFeeda, jak i Nowojorskiej Biblioteki Publicznej. Larrisa studiowała scenopisarstwo, a oprócz prozy pisze dramaty i scenariusze. Kitty tworzy komiksy i ilustracje zwane sucharami. Pije też dużo herbaty.

Publikacja to przegląd filmowych ról, ale i fakty z życia z samego aktora. Obsadzano go w zdumiewająco różnych rolach w artystycznych i gatunkowych filmach. Keanu ceni swoją prywatność. Odrzuca celebryckie zwyczaje i wybiera ścieżkę artysty, po której kroczy ubrany w dopasowany T – shirt i znoszone zamszowe buty. Jego wrażliwość, miłość do literatury i sztuki, oraz wieloletnie przyjaźnie z filmowymi partnerkami takimi jak Sandra Bullock i Winona Ryder czynią go wzbudzającym sympatię, złożonym wzorem nietoksycznej męskości.

Bardzo trafne stwierdzenie zawarte zostało w publikacji. Aktorów określa się mianem „odważnych” albo „lubiących ryzyko”, kiedy dokonują artystycznych wyborów albo podejmują się pracy z nieznanymi reżyserami i nad niszowymi scenariuszami. Keanu często przyznaje się, że dopuszczał się różnych szaleństw. Jego kariera podążała krętą ścieżką i również była krytykowana.

Na ekranie wydaje się, że aktor „Matrixa” pochłania sztukę kung – fu w kilka minut, ale rzeczywistość była taka, że zaharowywał się na śmierć, by nabyć tę umiejętność, bez żadnych skrótów.

Przyznam szczerze, że książkę bardzo szybko się czyta. Odbiorca poznaje nie kolejną nadętą gwiazdę i nie bójmy się tak dosadnego określenia, ale mężczyznę, który jeździ metrem, samotnie siedzi na ławce w parku i dużo myśli … o ŻYCIU.

Patronat nad książką objął FILMWEB, oraz Lubimy czytać.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

 

Wydawnictwo: Znak Horyzont

Premiera: 02.09.2020 r.

Przekład: Joanna Dziubińska

Oprawa: miękka

Liczba stron: 208

(nowość wydawnicza)  


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta

  „…Kończy z uśmiechem i biegnie dalej, bo restauracja wypełniona jest po brzegi, a przed drzwiami czeka kolejnych kilkanaście osób…” Kuchnia - nie tylko pyszne potrawy, to klimat, włożone w ich przygotowanie serce, czas dla kogoś i spotkanie przy wspólnym stole. To jest moje prywatne odczucie, ale uwierzcie mi, że sporo w tym prawdy przenikającej do duszy człowieka. Poprawia się wtedy nie tylko nasze samopoczucie, ale poznajemy także nowe smaki. Kiedy czytam książki Pani Magdaleny czuję się zawsze dobrze. Otwieram przewodnik po Włoszech i zaczynam czytać. Wraz z Autorką odkryjemy interesujące zakątki miasta. Dziennikarka Magdalena Wolińska – Riedi pokochała Rzym. Za Spiżową Bramą odkryła prawdę o Papieżach, ale i stworzyła dziennikarstwo, które bez ozdobników dostaje się do serca odbiorcy. Mówić o duchowości i wierze z zaangażowaniem nie każdy potrafi. Riedi to lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Od 2014 roku korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Wa...