Przejdź do głównej zawartości

TRENING JĘZYKOWY DLA SENIORÓW i nie tylko

 

„… Zapominanie to część procesu znikania…"

(Cecelia Ahern"Kraina Zwana Tutaj") 

Nauka języka, a zwłaszcza komunikacja interpersoanalna są ciekawym elementem relacji międzyludzkich. Seniorzy w obecnych czasach są najbardziej chronioną grupą społeczną, dlatego musimy zadbać o ich rozwój i bezpieczeństwo. Książki specjalistyczne są najlepszą lekturą, gdy np. pamięć i koncentracja szwankują. Zabrzmiało to trochę, jak reklama leku, 😉 ale każda publikacja jest ciekawym przykładem do przemyśleń.

Autorkami książki są dwie psycholożki. To: Paulina Mechło — psycholog, neurokognitywista, która jest laureatką nagrody Teofrasta za książkę „Trening intelektu — wyćwicz pamięć, koncentrację i kreatywność w 31 dni.” Prowadzi autorskie treningi grupowe oraz zajęcia indywidualne usprawniające intelekt i funkcje poznawcze dla osób w różnym wieku zarówno w języku polskim jak i angielskim.

Druga autorka to: Paulina Polek — psycholog, neurokognitywistka, ale i współzałożycielka Klubu Seniora „Millowe Miejsce”, wykładowca uniwersytetów trzeciego wieku. Prowadzi treningi usprawniające funkcje poznawcze, diagnozę oraz terapie osób z chorobami neurologicznymi, w tym z chorobami neurodegeneracyjnymi. Współpracuje z licznymi organizacjami działającymi na rzecz seniorów oraz osób cierpiących na chorobę Alzheimera, jak również z największymi medycznymi i opiekuńczymi placówkami w Polsce, wspierając zarówno osoby starsze, jak i ich opiekunów.

Obie Panie posiadają niezbędną wiedzę, która pomaga w pracy z drugim człowiekiem. Bez względu na konsekwencje biorąc np. wylew pomoc językowa jest niezbędna w samej rehabilitacji. Ćwiczenia polegają na odgadnięciu słów z podanych liter, znalezieniu odpowiednich wyrazów, ułożeniu nowych wyrazów czy zróżnicowaniu poziomu trudności. Ćwiczenia warto rozwiązywać codziennie, ale mają one charakter rozrywki. Seniorzy na pewno to docenią.

Język to podstawowe narzędzie naszej komunikacji z innymi - to on pozwala nam zrozumieć świat, a światu zrozumieć nas. Pozwala opowiedzieć o naszych emocjach, wyrazić potrzeby, nawiązać relacje. Jest narzędziem podstawowym, a jednocześnie najważniejszym, dlatego istotne jest, by działał sprawnie, pozwalając nam zarówno w mowie, jak i w piśmie oddać precyzyjnie każdą myśl, lub zrelacjonować każde wydarzenie. A ponieważ wszystkie narzędzia do właściwego funkcjonowania wymagają odpowiedniej konserwacji, a wszystkie umiejętności treningu, także nasze zdolności werbalne możemy wesprzeć odpowiednim zestawem ćwiczeń, aby służyły nam jak najlepiej.

Taki trening, to zestaw zadań pozwalających zachować i rozwinąć płynność językową w mowie i w piśmie. Przy okazji przygotowane przez Autorki zagadki i łamigłówki poprawią także pamięć, a przy tym dostarczą, co nie jest przecież bez znaczenia, pierwszorzędnej rozrywki intelektualnej.

Gorąco polecam książkę z ćwiczeniami, ale nigdy nie zapominajcie o tym, by nie traktować seniora, jak dziecka.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

 

Wydawnictwo: HELION SA – Sensus

Premiera: 20.01.2020 r.

Redaktor prowadzący: Magdalena Dragon – Philipczyk

Oprawa: miękka

Liczba stron: 216

(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce  


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta

  „…Kończy z uśmiechem i biegnie dalej, bo restauracja wypełniona jest po brzegi, a przed drzwiami czeka kolejnych kilkanaście osób…” Kuchnia - nie tylko pyszne potrawy, to klimat, włożone w ich przygotowanie serce, czas dla kogoś i spotkanie przy wspólnym stole. To jest moje prywatne odczucie, ale uwierzcie mi, że sporo w tym prawdy przenikającej do duszy człowieka. Poprawia się wtedy nie tylko nasze samopoczucie, ale poznajemy także nowe smaki. Kiedy czytam książki Pani Magdaleny czuję się zawsze dobrze. Otwieram przewodnik po Włoszech i zaczynam czytać. Wraz z Autorką odkryjemy interesujące zakątki miasta. Dziennikarka Magdalena Wolińska – Riedi pokochała Rzym. Za Spiżową Bramą odkryła prawdę o Papieżach, ale i stworzyła dziennikarstwo, które bez ozdobników dostaje się do serca odbiorcy. Mówić o duchowości i wierze z zaangażowaniem nie każdy potrafi. Riedi to lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Od 2014 roku korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Wa...