Przejdź do głównej zawartości

Śmierć Komandora


„… Po niebie dalej płynęły chmury w kształcie kamiennych kręgów. Tworzyły się na dalekim otwartym morzu, a potem powoli sunęły w stronę gór niesione południowo – zachodnim wiatrem …”

Książka, o której pragnę napisać kilka słów została uznana przez wielu czytelników za niesamowitą. Prawdą jest, że w Hong Kongu została okrzyknięta za nieprzyzwoitą, ocenzurowaną i zakazaną dla odbiorców poniżej osiemnastego roku życia. Pisarz zabiera odbiorcę do zupełnie innego świata. To losy tokijskiego malarza, w którym dawna i racjonalna logika już nie działa.

Haruki Murakami to najbardziej znany na świecie japoński pisarz. W Wydawnictwie Muza ukazało się wiele jego powieści m.in. „Kronika ptaka nakręcacza”, zbiór esejów „Zawód: powieściopisarz” i cztery zbiory opowiadań, gdzie godne polecenia jest „Mężczyźni bez kobiet”. Autor opisuje tu życie siedmiu mężczyzn, w których życiu nie ma kobiety- z różnych powodów. Jedni przeżywają rozstanie, inni wieczną stratę, a w życiu innych żadna dotychczas się nie pojawiła.

W „Śmierci Komandora” żona malarza w średnim wieku porzuca go – dosłownie z dnia na dzień. Podobnie i mężczyzna podejmuje decyzję, by wyprowadzić się z domu. Rezygnuje praktycznie ze zleceń, wsiada w samochód i przez parę miesięcy włóczy się po północno – wschodniej części wyspy Honsiu.

Mężczyzna zmęczony tułaczką wraca do Tokio i prosi przyjaciela o nocleg. Kolega ma do zaoferowania coś znacznie lepszego. To opuszczony dom w górach należący do jego ojca, sławnego malarza. W nowym dość intrygującym, a zarazem interesującym otoczeniu nasz bohater zamierza wieść spokojne życie poświęcone twórczości. Korzysta z pracowni mistrza, zaczyna prowadzić lekcje malarstwa w pobliskiej Odawarze i wdaje się w niewiele znaczące romanse.

Dom stanie się dla mężczyzny nie tylko ostoją, ale i miejscem przemiany, szczególną formą odrodzenia w sztuce i w życiu. Pierwszym prawdziwym epizodem, który dostrzeże czytelnik jest odnalezienie na strychu nieznanego obrazu starego mistrza: niemal wiernego odtworzenia sceny zabójstwa Komandora z „Don Giovanniego”.

To inne postaci uosabiają pewne idee i metafory. Przed odbiorcą otwiera się swoista gra pomiędzy marzeniem, a rzeczywistością. Pojawia się motyw wyschniętej studni, czy ekscentryczny milioner. W książce obecna jest też bezpretensjonalna erotyka. Trochę pikanterii też jest znaczące 😉 Narracja prowadzona jest w pierwszej osobie.

Pisarz jest znany z miłości do jazzu. Murakami robi ukłon w stronę muzyki klasycznej, czyniąc ze sceny z „Don Giovanniego” kluczową metaforę swojej książki. Autor w swoich dziełach porusza również tematykę społeczną i polityczną.

Gorąco polecam lekcje sztuki i literatury zebrane w jednej ciekawej książce. To przyjemna lektura, którą szybko i lekko się czyta. Powstawanie każdego dzieła opiera się tutaj na przeczuciu, intuicji, a może ciekawości świata … Prosta kompozycja, pojedyncze linie, zapach farb i pędzle mogą sprawić, że na naszych oczach powstanie coś całkiem interesującego 😉

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: MUZA SA
Projekt okładki: Urszula Pągowska
Przełożyła: Anna Zielińska – Elliott
Wydanie I
Oprawa: miękka
Liczba stron: 480
(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...