Przejdź do głównej zawartości

SERYJNI MORDERCY


„… Odcisk palca odpowiadał tym znalezionym na miejscu pięciu niewyjaśnionych dotąd zabójstw … teraz policja mogła rozpocząć dochodzenie …”
Książka, o której pragnę Wam napisać kilka słów porusza temat trudny, ale ciekawy dla miłośników thrillerów i kryminałów z dreszczykiem. „Seryjni Mordercy” to wstrząsające wydarzenia, okrucieństwa i narzędzia zbrodni. 

Autorka to Michelle Kaminsky od piętnastu lat jest niezależną pisarką i redaktorką. Od 2004 roku pisze dla „Forbesa” i „LegalZoom”. Ukończyła studia prawnicze w Temple University Beasley School of Law. Specjalizuje się w prawie karnym i gospodarczym.

Postaci z publikacji są intrygujące, ale i momentami przerażające. Czy wiecie kim były Anioły Śmierci, Czarne Wdowy, ci bardziej i mniej znani seryjni mordercy i inne potwory, które z psychologicznego punktu widzenia nie powinny się nigdy pojawić … ?

Powieść porusza pewne wątki, które zawsze pozostawały nierozwikłane. Okazuje się, że Stany Zjednoczone nie są masową wylęgarnią seryjnych zabójców. Najczęstszym wyborem seryjnych morderców jest stara dobra broń palna. Ich ilorazy inteligencji rzadko przyprawiają o zawrót głowy. Oczywiście istnieją wyjątki. Ciekawy jest temat dotyczący kobiet. Zazwyczaj seryjne zabójczynie działają same. Stosują przy tym inne metody zabijania niż mężczyźni, a także mordują z innych przyczyn. Kobiety zabijają zwykle osoby, które znają, tymczasem ofiarą mężczyzn padają zazwyczaj przypadkowe postaci. 

Torturowali, gwałcili, mordowali. Ich czyny budzą odrazę. W społecznej świadomości uchodzą za przykład tego, jak zły może być człowiek. Jednak w seryjnych mordercach jest też coś, co nas intryguje. Jakie mają IQ? Kim najczęściej są z zawodu? Według jakiego klucza wybierają swoje ofiary?

Prowadzą podwójne życie i pomiędzy morderstwami nie ukrywają się przed otoczeniem. Wśród przyjaciół i sąsiadów uchodzą zazwyczaj za kulturalnych i miłych ludzi.

Literatura przedstawia cztery główne kategorie, na które dzielą się motywy seryjnych zabójców, to m.in.: seryjni zabójcy skupieni na procesie, żądni władzy, seryjni zabójcy skupieni na czynie i wizjonerzy. 

Poszlak jest również wiele: to znajomość z daną osobą, narzędzie zbrodni, przedmioty skradzione ofiarom, czy odciski palców. Czy wiedzieliście, że siostrzenica króla Polski była jedną z najgroźniejszych seryjnych morderczyń w historii? Należąca do wpływowego szlacheckiego rodu Erzsebet (Elżbieta) Báthory mogła czterysta lat temu zabić i poddać torturom ponad sześćset pięćdziesiąt dziewcząt. Zadbała o to, by w żadnym z jej domów nie zabrakło lochu i komnaty tortur. Nazywana była „kobietą koszmarem”. Interesującym wątkiem jest też postać Czarnej Wdowy, która we Francji zabiła bezkarnie niemal całą swoją rodzinę. To taka śmiertelna pułapka, w którą niektórzy wpadli całkiem nieświadomie.

Książka to ekspresja, ogromne emocje, niedopowiedzenia i momentami życie na krawędzi opisywanych postaci. Wiele osób uwielbia czytać kryminały. Momentami odbiorca może tylko domyślać się, co będzie dalej. Ta publikacja jest lepsza od niejednego thrilleru, ale musicie się skupić podczas czytania. 

Autorka odsłania najciemniejszą stronę ludzkiej natury. Odziera z tajemnicy Anioły Śmierci i Czarne Wdowy. W gęstwinie ciekawostek i nieznanych dotąd faktów stara się udzielić odpowiedzi na pytania o to, jak rodzi się morderca, jak wybiera swoje ofiary, dlaczego przez tak długi czas zostaje niezauważony, i wreszcie – czy możemy go w porę rozpoznać.

Gorąco polecam i zachęcam do lektury, którą szybko się czyta.

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: MUZA SA
Premiera: 06.05.2020 r.
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Przekład z angielskiego: Stanisław Bończyk
Wydanie I
Liczba stron: 368
(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...