Przejdź do głównej zawartości

To, co bliskie sercu


„… Strażacy są zazwyczaj zgrywusami. Mają w pracy do czynienia z tak wieloma dramatami, że muszą jakoś je odreagować. Bezustanne żarty to najlepszy sposób rozluźnienia napiętej atmosfery i największy bonus w tej robocie. Na świecie co chwila ktoś umiera, ale śmiech to kwintesencja życia …”

Kiedy obserwujemy niektórych ludzi i ich zachowanie zauważamy, ile rzeczy może Nam się nie podobać. Książka, o której pragnę powiedzieć kilka słów zwraca uwagę na to, że warto podążać za głosem serca. Los bohaterów nie jest łatwy, napotykają oni na wiele problemów. Ale dzięki swojej wewnętrznej determinacji pokażą, że warto być tu i teraz. Publikacja skierowana jest do kobiet, które kiedykolwiek w życiu musiały wykazać się odwagą.

Autorka Katherine Center pisze słodko-gorzkie komiczne powieści o tym, jak wróciliśmy po tym, jak życie nas powaliło. Pisze o nadziei i miłości oraz o tym, jak trzymamy się radości życia, nawet pośród wszystkich jego trudności. Stara się uchwycić radość. Jej prace pojawiły się w O Magazine, Vanity Fair, The Atlantic, Redbook, InStyle, People, USA Today, Real Simple i wielu innych. Katherine jest absolwentką Vassar College i Creative Writing Program University of Houston. Mieszka w Teksasie ze swoim mężem, dwojgiem dzieci i puszystym, ale dzikim psem.

Cassie Hanwell wiedzie spokojne i poukładane życie. Pracuje w straży pożarnej w teksańskim mieście Austin i jako jedna z nielicznych kobiet regularnie uczestniczy w wielu akcjach. Na co dzień ratuje mieszkania i ludzi np. wydostaje dzieci z autobusu, który wisi na skarpie. Jest ciągle zapracowana: praca w straży, również jako instruktorka samoobrony, wolontariat, przygotowanie do maratonu. Nie było czasu na rozrywki. Pewnego dnia niespodziewany telefon od matki burzy jej spokój. Poważnie chora kobieta, która przed laty porzuciła męża i córkę, teraz potrzebuje pomocy. 

Do naszej bohaterki wraca wiele bolesnych wspomnień. Czy córka postanowi przebaczyć i pomóc swojej biologicznej matce? Cassie musi podjąć trudną decyzję. Dziewczyna również skrywa bardzo bolesną tajemnicę i unika głębszych relacji damsko – męskich pomimo, że podoba się wielu kolegom.

Nowa praca, to porażka. Niczym nie przypomina starej. Staroświecka jednostka strażacka w Massachusetts, gdzie przenosi się Cassie, w niczym nie przypomina jej poprzedniego miejsca pracy. Brakuje funduszy i nowoczesnego sprzętu, a nowi koledzy są nieokrzesani i mają swoje grubiańskie zwyczaje. Nie są zachwyceni, gdy do ich męskiego zespołu dołącza kobieta. Sumienna i obowiązkowa. Cassie staje przed dużym wyzwaniem: musi odnaleźć się w nowym środowisku, a oprócz tego naprawić relacje z matką i uporać się z koszmarami z przeszłości. Na jej drodze staje też zabójczo przystojny strażak, przez którego trzymanie się zasady: "Nigdy nie umawiaj się z nikim z pracy" może się okazać niewykonalne. Mężczyzna wydaje się być inny niż wszyscy.

Wkrótce uczucia do kolegi z jednostki okażą się jej najmniejszym zmartwieniem. Splot dramatycznych wydarzeń wystawi odwagę Cassie na próbę. Czy dziewczyna okaże się wystarczająco silna i zdeterminowana, by zawalczyć o to, co dla niej najważniejsze? I czy padnie ofiarą intrygi?

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu za możliwość przeczytania powieści, to nie był stracony czas, ale książka, o której długo się pamięta.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska 

Wydawnictwo: MUZA SA
Wydanie I
Przełożyła: Agnieszka Wilga
Premiera: 03.06.2020 r.
Oprawa: miękka
Liczba stron: 480
(nowość wydawnicza) 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...