Przejdź do głównej zawartości

SIŁA WEWNĘTRZNEJ WOLNOŚCI


„…Każdy dzień to dar,
tylko w paskudnym opakowaniu,
szarpiemy się z papierem,
by z trudem wydobyć zawartość …”
Wiele osób zastanawia się na czym, tak naprawdę polega wolność? Dla niektórych to wewnętrzny spokój i życie w zgodzie z samym sobą. Inni mówią, że to sztuka skupienia się wyłącznie na sobie, ale z małą nutką egoizmu. Jeszcze inni sądzą, że to po prostu Tischnerowski – święty spokój 😉. Kiedy unikamy problemów i nie robimy sobie nic z uwag innych ludzi. Jak możemy odnaleźć złoty środek? Publikacja związana jest z rozwojem osobistym.

Książka, którą pragnę Wam przedstawić skupia się na kilku aspektach. Jak możemy odnaleźć w sobie energię do działania? Jest kilka wskazówek. Analizie zaś zostają poddane losy Stephena Hawkinga. Pojęcia nadziei, optymizmu, pozytywnego myślenia i bycie dobrej myśli często używane są zamiennie.

Ulrich Schnabel - pochodzący z Niemiec dziennikarz pracujący dla działu naukowego tygodnika "Die Zeit" studiował fizykę i dziennikarstwo. Urodził się w 1962 roku. Sześć miesięcy spędził w Indiach w ramach stypendium Towarzystwa Carla Duisberga badając organizacje pomocy rozwojowej. Dzięki stypendium z Agencji Informacji Stanów Zjednoczonych w 1996 roku odwiedził najważniejsze amerykańskie laboratoria neurologiczne. Jego zainteresowania obejmują zarówno nauki ścisłe, jak i humanistyczne. W swoich pracach porusza tematy z fizyki, neurologii, świadomości oraz religii. W 2015 roku ukazała się pozycja, tłumacząc z niemieckiego „Ile kosztuje uśmiech? O władzy emocji w naszym społeczeństwie.”

Jak zachować pogodę ducha, gdy z każdej strony napływają do nas informacje o kolejnych konfliktach, kryzysach oraz katastrofach? Jak radzić sobie z nieuniknionymi zagrożeniami i sprostać wyzwaniom, a nie ulegać rozpaczy czy wpadać w depresję? Skąd w chwilach bezradności czerpać wewnętrzną siłę do działania? Ulrich Schnabel – autor bestsellerowej „Sztuki leniuchowania” – przedstawia książkę, w której pokazuje, że to nie racjonalność, lecz motywacja jest decydująca w rozwiązaniu współczesnych problemów.

Sumą myśli dotyczących polityki i życia codziennego jest to, że mało który polityk odważa się snuć wizjonerskie plany, zwłaszcza w krajach bogatego Zachodu zaczyna brakować pozytywnych utopii. Bardzo podobała mi się część czwarta książki dotycząca siły napędowej kreatywności. Czym są twórcze aspekty niepewności? I jak dać radę w tym dość zwariowanym świecie? Poczucie własnej skuteczności jest też całkiem przyjemne. Podczas zajęć artystycznych, pisania poezji, muzykowania, podobnie jak przy praktycznych czynnościach, takich jak gotowanie, szycie czy majsterkowanie czujemy się lepiej.

Siła wewnętrznej wolności nie jest książką o naiwnej nadziei, że wszystko jakoś się ułoży. Nie jest to również poradnik pozytywnego myślenia. Schnabel opisuje „nadzieję racjonalną”, opartą na rzeczowej ocenie sytuacji. Nie chodzi w niej o to, aby na wszystko patrzeć przez różowe okulary, ale by mieć świadomość powagi sytuacji, a mimo to z ufnością spoglądać w przyszłość. Pyta psychologów, socjologów, polityków i filozofów, co zrobić, by nawet w pozornie beznadziejnych sytuacjach nie tracić wiary, że będzie lepiej.

Musimy przede wszystkim: ruszyć się, poszerzyć perspektywę, odważyć się mieć nadzieję, podążać za sensem i przekazać coś innym. Jeśli chodzi o problemy, które są nieuniknione musimy wyluzować i przykładać do nich mniejszą wagę. To taki boks. Zrobisz unik albo dostaniesz w twarz. Musisz wybrać, czy lepiej być zwycięzcą, czy przegranym. Optymizm w zbyt wysokich dawkach nie jest pomocny, lecz szkodliwy.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: MUZA SA
Premiera: 20.05.2020 r.
Tytuł oryginału: Zuversicht
Wydanie I
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 304
(nowość wydawnicza) 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...