Przejdź do głównej zawartości

POZERKA


„… Magda miała dość. Może to był dobry moment, żeby zakończyć ten zmierzający donikąd flirt? Może tak miało być? Pewnie sama nie miałaby siły dłużej się opierać. Tym bardziej po drugiej butelce wina …”
Pamiętam, jak na jednym z wykładów nasz profesor mówił o literaturze i kobietach. Wtedy stwierdził, że każda kobieta oprócz ciepła domowego ogniska, zniewalającego wyglądu i uśmiechu - musi pamiętać o pewnej zasadzie. To jest ciekawe, że powinna wobec mężczyzny „być przyjaciółką w życiu, kucharką w kuchni i dziwką w łóżku”. Może do dość dosadne stwierdzenie, ale pasuje do charakteru i przesłania tej publikacji. Sama uwielbiam droczyć się z czytelnikiem, dlatego tym razem nie zdradzę większości wydarzeń z samej fabuły.

Teraz będzie apetycznie i erotycznie. Zawsze piszę takie grzeczne recenzje, dlatego czasem muszę się wyłamać 😉  Powieści towarzyszy pewna gra słów:

Po pierwsze: ty decydujesz.
Po drugie: pamiętaj o uśmiechu.
Po trzecie: nie zakochuj się.
Potrafisz?...

Magda jest atrakcyjną i niezależną kobietą. Już dawno obiecała sobie jedno: żadnego angażowania się w związki. Idealny mężczyzna to taki, który nie pyta, nie oczekuje miłości i ... płaci. Na pierwszy rzut oka to czysty sponsoring. Momentami może być niebezpiecznie. Kobieta ma kilka postanowień. Pragnie powiększyć biust do rozmiaru „D”, wyjechać do Hiszpanii oraz kupić skórzaną sofę. Jej ojciec lubił nadużywać alkoholu i ciągle pożyczał od niej pieniądze.

Chłodna materialistka i bezduszna kokietka miewa swoje słabości. Czy wysoki brunet, który gardzi takimi kobietami, dostrzeże w niej to, czego nie widzą inni? I czy Magda odważy się zdjąć maskę utkaną z pozorów i znów naprawdę pokochać? Magda rozmawia z mężczyznami on – line. To główne źródło jej dochodu. Była sama, ale decydowała o sobie. Po 30 – stce nie jest łatwo znaleźć księcia z bajki. Nie chciała zostać niczyją służącą. Ciało, stało się narzędziem pracy.

W XXI wieku dokonała się rewolucja w statusie kobiet, w ocenie ich roli w społeczeństwie. Role dotąd sztywnie określone i podzielone między kobiety i mężczyzn przemieszały się. W świetle tych epokowych zmian odpowiedź na pytanie, kto będzie siedzieć z dzieckiem, nie wygląda już tak prosto jak kiedyś i oznacza np. poważną dyskusję dotykającą wielu problemów rodzinnych.

Pozerka to druga powieść J. Harrow, autorki świetnie przyjętej przez czytelników „Nieodpowiedniej dziewczyny”. Mogę śmiało powiedzieć, że pisarka przelała na kartki papieru wiele ważnych refleksji i pytań, na które trudno jest jednoznacznie znaleźć odpowiedź. Piękna, wzruszająca, ale i pełna humoru opowieść o kobiecie, którą życie nauczyło walczyć i nigdy się nie poddawać. Nie kochać. Tylko… czymże jest świat bez miłości? Czy łatwo ją odtrącić, kiedy nasze serce mówi coś innego?

Momentami odbiorca może spojrzeć na miłość i związki z innej perspektywy. Towarzyszyć Wam będzie uśmiech, złość, ale i niegrzeczne myśli. Morałem książki jest to, że w pewnym momencie z tej kobiety wampa wyjdzie dziewczyna, która po prostu chce kochać i być kochana 😉

Gorąco polecam i zachęcam do lektury.
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Premiera: 09.06.2020 r.
Wydanie I
Projekt okładki i stron tytułowych: Mariusz Banachowicz
Oprawa: miękka
Liczba stron: 320
(nowość wydawnicza) 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta

  „…Kończy z uśmiechem i biegnie dalej, bo restauracja wypełniona jest po brzegi, a przed drzwiami czeka kolejnych kilkanaście osób…” Kuchnia - nie tylko pyszne potrawy, to klimat, włożone w ich przygotowanie serce, czas dla kogoś i spotkanie przy wspólnym stole. To jest moje prywatne odczucie, ale uwierzcie mi, że sporo w tym prawdy przenikającej do duszy człowieka. Poprawia się wtedy nie tylko nasze samopoczucie, ale poznajemy także nowe smaki. Kiedy czytam książki Pani Magdaleny czuję się zawsze dobrze. Otwieram przewodnik po Włoszech i zaczynam czytać. Wraz z Autorką odkryjemy interesujące zakątki miasta. Dziennikarka Magdalena Wolińska – Riedi pokochała Rzym. Za Spiżową Bramą odkryła prawdę o Papieżach, ale i stworzyła dziennikarstwo, które bez ozdobników dostaje się do serca odbiorcy. Mówić o duchowości i wierze z zaangażowaniem nie każdy potrafi. Riedi to lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Od 2014 roku korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Wa...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...