Przejdź do głównej zawartości

Himalaje. W poszukiwaniu joginów


„…Łagodność przynosi szczęście
Krzywda skutkuje cierpieniem
Z silnym uczuciem empatii
Nie krzywdź innych …”
Filozofia gór, a może filozofia życia? Przed Wami książka, która porusza tematykę, którą nie do końca rozumiem, ale jako wnikliwy czytelnik postaram się odnieść do niektórych zagadnień. 

Autorką książki jest Dr Nina Budziszewska — adiunkt w Zakładzie Filologii Indyjskiej Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego. Kierownik studiów podyplomowych w zakresie jogi klasycznej na tej samej uczelni, członek Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego oraz Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, blogerka (www.ateliermysli.com).

To opowieść o dwóch podróżach w indyjskie Himalaje, gdzie biją źródła jogi - filozofii życia, którą praktykują dziś ludzie na całym świecie. Omijając ośrodki komercyjne, poruszając się publicznym transportem, rozmawiając z hinduistami i buddystami, autorka poznawała jogę w jej różnych aspektach: klasycznym wykładzie, tantrze i tybetańskich formach praktyki. Równocześnie z poszukiwaniem odpowiedzi na pytania dotyczące jogi poznawała Himalaje - i poczuła ich przekształcającą moc.

Indyjski przekład to: „Gość w dom, Bóg w dom”. Jedynym ideałem jogi jest by zgodnie z NATURĄ tworzyć PIĘKNO. Przykładem są fascynujące tkane dywany, ideał sztuki rękodzieła. Joga jest ścieżką miłości. To samodyscyplina cielesno-mentalna, pielęgnowanie cnót: współpracy, życzliwości, pomocy, otwartości, oraz wdzięczności.

Indie jawią się tysiącem barw i niuansów, od slumsów, biedy, beznadziei kryjącej się w niektórych oczach i duszach przez oślepiający koloryt przypraw, bogactwo architektury, barwy Bollywoodu, po bolesne strony indyjskiego świata i jogę. Joga balansuje w przestrzeni pomiędzy duchowością, a konsumpcjonizmem.

Indie to niełatwe miejsce do życia. Joga to duchowość: stopniowe osadzanie, utwierdzanie swej codzienności w sacrum. Jest doświadczeniem indywidualnym, bo dotyka najsubtelniejszych sfer danej osoby.

Indie słyną z kilku specyfików: kuchni indyjskiej – pełnej pikantności, przypraw i aromatu. Atmosfery indyjskich ulic – tłocznej, nazbyt pachnącej, dusznej, nachalnej. W Delhi – stolicy Indii panuje duchota i gorąco bijące w skórę. Zwiedzanie Indii nie należy też do łatwych i przyjemnych. Gdy wyjeżdża się w góry, by zwiedzać klasztory, to jest wyprawa godna podziwu i wyrzeczeń. Przykładem jest Klasztor „Ki” – pełen majestatu górskiej samotności. Tutaj życie płynie inaczej. Dzień można spędzić za 250 rupi z jedzeniem.

Książka zawiera wiele praktycznych informacji dla osób, które chcą na własne oczy ujrzeć najwyższe góry świata i odwiedzić najważniejsze miejsca związane z jogą: Rishikesh, Haridwar, Kedarnath, Badrinath, dolinę Spiti... Można tę książkę potraktować jak przewodnik - z nią łatwiej będzie dotrzeć w rejony trekkingowe Himalajów, znaleźć nocleg w klasztorach buddyjskich, świątyniach hinduistycznych i aśramach oraz poznać duchową stronę Indii, jakże inną od rozpowszechnionego obrazu największej demokracji świata: brudnej, hałaśliwej i przeludnionej.

Przede wszystkim książka opowiada o jodze jako filozofii i sztuce życia. Jej zasady, o ile stosuje się je na co dzień, transformują doświadczanie świata i przekształcają samoświadomość jogina, czyniąc go istotą szczęśliwą, spełnioną i pełną promieniującego dobra.

W jodze trzeba „niestrudzenie ćwiczyć”, a stopniowo „to” przyjdzie do ciebie. Joga dotyczy cielesnej giętkości i mentalnej elastyczności zdolności do regeneracji fizycznej siły.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: HELION – Sensus
Przedmowa: Maciej Wielobób
Redaktor prowadzący: Magdalena Dragon – Philipczyk
Liczba stron: 320
Oprawa: miękka
(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...