Przejdź do głównej zawartości

BLIŻEJ, NIŻ MYŚLISZ – recenzja przedpremierowa


„… Błyskotliwa, niezależna i chorobliwie ambitna – taką ją pamiętam. Wytrwali razem pięć lat. Szczerze liczyłam na to, że będą ze sobą dłużej. Adam wydaje się oschły, ale w gruncie rzeczy nie jest złym człowiekiem. Powiela te same błędne schematy myślenia, bo sam został kiedyś zraniony. To taka reakcja obronna. Natomiast Dominika po paru latach pokazała, że potrafi zmieniać maski …”
Zgodnie z dzisiejszą wskazówką mam się nie wymądrzać, ALE – (i to lubię najbardziej) książka jest naprawdę charakterystyczna. Piekło jest puste, ale wszystkie zagubione dusze są tutaj. Premiera powieści już blisko, ale serdecznie dziękuję Wydawnictwu za możliwość przeczytania jej wcześniej 😉

Autorką książki jest Ewa Przydryga. Urodziła się i mieszka w Poznaniu. Jest absolwentką filologii angielskiej, pracuje jako nauczycielka i tłumacz. Jej pasją są podróże po najodleglejszych zakamarkach Francji. Zadebiutowała powieścią "Motyle i ćmy". Gdynia staje się bohaterką mrocznej powieści, ale wielokrotnie pisarka przedstawia ją jako wyjątkowe i szczęśliwe miasto.

Wspomniana Gdynia, która jest spowita jesienną mgłą jest już po sezonie turystycznym. Niewielki pensjonat i wynajmująca w nim pokój tajemnicza kobieta, która nagle znika w bagażniku samochodu należącego do zamaskowanego mężczyzny podkręca akcję książki. Taką scenę widzi Nika, właścicielka pensjonatu, kiedy obserwuje swoją posesję na podglądzie kamer monitoringu.

Czy była swoistym świadkiem zabójstwa? A może to umysł zamroczony lekami i alkoholem płata takie dość makabryczne figle? Sama policja trzyma się tej drugiej wersji, mając na uwadze stan psychiczny Niki i jej niedawny powrót ze szpitala psychiatrycznego. W samym pensjonacie nie udaje się znaleźć żadnych dowodów potwierdzających obecność tajemniczej kobiety.

Zapytacie – Czy to taka gra z czytelnikiem? Czy rzeczywista sprawa? W pewnym momencie książki odkryjecie pewną wskazówkę. Przerażenie odbija się w oczach. A z pokoju nie dobiegały żadne krzyki. Właściwa odpowiedź to wypadkowa wielu czynników, ale na pewno niepodyktowanych dawnymi emocjami.

Nika rozpoczyna własne śledztwo. Mętlik w głowie przybiera na sile. Kobieta jest naprawdę zdeterminowana, ale zawsze bała się zapeszać. Stara się też wyciągnąć coś dla siebie. Ze świadomością jest łatwiej dobrnąć do końca. Dzięki znajomemu hakerowi i aplikacji FindFace rozpoznaje tożsamość kobiety, która wynajęła pokój w jej pensjonacie. Dominika Kalita, wizażystka gwiazd naprawdę istniała, ale okazuje się, że oficjalnie nie żyje od dwóch lat. Podobno miała paść ofiarą seryjnego mordercy, który grasował w okolicach trójmiejskiej obwodnicy. A może kobieta się ukrywa? Kogo może się bać?

Tych niewiadomych, niedopowiedzeń i demonów pamięci jest wiele. Nika angażuje się w niebezpieczną grę. Pensjonat był chwili obecnej jedynym źródłem jej utrzymania. Świat show biznesu jest okrutny. Jeśli jesteś na świeczniku – żyjesz. Jeśli nie – nie istniejesz. W samej treści i przesłaniu książki nie brakuje manipulacji, kłamstw i szybkich pieniędzy. Podobnie jest ze światem literackim. Na rynku nie ma miejsca dla niepiszących pisarzy. To prawda stara jak świat.

Czy Kalitę naprawdę zamordowano? A może główna bohaterka – Nika znowu wpadła w sidła swojego dziwnego szaleństwa? Kobieta musi przejść trudną emocjonalnie wyprawę, ale dotarcie w głąb siebie jest czymś więcej niż wyzwaniem. Książkę nie ukrywam bardzo lekko i szybko się czyta.

Gorąco polecam ciekawą powieść, której towarzyszył cytat Alberta Einsteina przytoczony przez samą Autorkę. „Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie …”
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: MUZA SA
Premiera: 20.05.2020 r.
Oprawa: miękka
Projekt okładki: Pola i Daniel Rusiłowiczowie
Wydanie I
Liczba stron: 320
(nowość wydawnicza) 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...