Przejdź do głównej zawartości

Życie Średniowiecznej Rodziny


„… Realizacja tego planu nastręczała poważne problemy. Najistotniejszym z nich był fakt, że na wydzielenie gruntów na instytucję religijną potrzeba była oficjalna zgoda króla…”
Kolejna książka, która dotyczy życia, ale i rodzinnych historii zachęca do refleksji. Wielu historyków i badaczy zastanawia się, dlaczego średniowiecze było tak fascynujące … W każdych czasach rodzina uważana jest za najważniejszą komórkę społeczną. To przecież ojciec i matka są wzorem do naśladowania i starają się wychować swoje dzieci zgodnie z wyznawaną religią, poglądami, ale i zasadami. Faktem jest, że z nami czy bez nas i tak losy się toczą.  

Autorami publikacji jest para historyków i bestsellerowych pisarzy – Frances i Joseph Giesowie. Oboje poświęcili się zgłębianiu tajemnic średniowiecznej Europy. Są uwielbiani przez czytelników na całym świecie i doceniani przez środowiska akademickie. Na swoim koncie mają ponad dwadzieścia książek, które sprzedano w nakładzie przeszło miliona egzemplarzy.

W ich wydaniu ta epoka nie nudzi, a zaskakuje. W swoich książkach poruszyli m.in. tematykę życia w średniowiecznym zamku, wsi, mieście, a nawet ujęli rolę kobiet, które musiały walczyć o swoje prawa. Sylwetki kobiet przedstawione są też w interesujący sposób. Spełniały się one w roli matek, organizatorów sprawujących władzę nad mężami, ale i tych uciekających przed zalotnikami do zakonów.

Na kartach publikacji jest wiele ciekawostek, ale i smaczków. Jak na przykład można wydać za mąż „podstarzałą” dwudziestolatkę? Jak ważna była inwestycja w edukację synów? I dlaczego absztyfikant zdeformowany przez ospę jest lepszy niż żaden? I czym miały zajmować się córki?
Ciekawym elementem jest też mezalians, który obniża albo poprawia status finansowy danej rodziny. Ale jak bardzo mógł on zaszkodzić? Nie chodzi tylko o plotkę, która była pramatką informacji. Liczyły się pieniądze, pozycja społeczna i władza.

Mali chłopcy zapytają o średniowieczne turnieje. Teatralną osnową był przecież romans rycerski. W danym wypadku zmyślona historia o pojmanym olbrzymie i księżniczce z nieznanej wyspy (lub wieży), zwycięzcy, który oswobodzi olbrzyma, miała przypaść w udziale ręka tej księżniczki staje się prawdą. Różnego rodzaju potyczki staczano.

Dwoje historyków zabiera nas w fascynującą podróż w świat wieków średnich. Trop średniowiecznej rodziny pokazuje nam znane i nieznane losy. Odkrywamy wszyscy tajemnice życia kilku pokoleń rodu od narodzin aż do śmierci oraz towarzyszące każdemu etapowi ich życia zwyczaje i rytuały. Czytelnik dowie się np. jak wyglądały zaloty, jak przebiegały ciąże, a nawet co przykładni mężowie musieli załatwiać na potrzeby swoich niewiast. Niektóre wydarzenia zmieniają bieg historii, jak też i życie codzienne naszych przodków.

Dzierżawcy i wieśniacy często padali ofiarą zatargów między właścicielami ziemi. Również podczas konfliktów, jakie toczyła rodzina Pastonów, zdarzały się sytuacje, w którym Bogu ducha winni chłopi znajdowali się, chcąc nie chcąc, na linii sporu. Nie możemy zapomnieć też o dumie rodziny.

W moim odczuciu ważne są kobiety i ich role. To przecież królowe i ich służące. Żony i kochanki. Mniszki i morderczynie. Swoiste femme fatale wykorzystujące swoje ciało do zdobywania tytułów i majątków rządziły światem. Faktem jest, że bez nich nie byłoby i RODZINY 😉 Książka uzupełniona została czarno – białymi rysunkami i zdjęciami.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: Znak Horyzont
Premiera: 26.02.2020 r.
Tytuł oryginału: A Medieval Family
Przekład: Grzegorz Siwek
Oprawa: miękka
Liczba stron: 448
(nowość wydawnicza) 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...