Przejdź do głównej zawartości

Powtórka z rozgrywki


„… Teraz, z zupełnie innej perspektywy, mogłem pozwolić sobie na pełną ostrość spojrzenia … jako wódz i symbol był nieszczęściem, jakie przydarzyło się nam wszystkim. Co ciekawe wiedziałem o jego wadach wcześniej niż jego aktualni lustratorzy …”

Pewne kwestie sprawiają, że czujemy się jak w kabarecie. Inne są taką lampką zapalną przypominającą, że już coś przeżyliśmy, albo widzieliśmy. To takie bolesne deja vu.

Marcin Wolski to pisarz, dziennikarz i satyryk. Autor audycji radiowych i telewizyjnych. Na swoim koncie ma przeszło trzydzieści powieści. Napisał też kilkanaście zbiorów opowiadań, wierszy i tekstów satyrycznych, oraz „Trylogię optymistyczną”. Stały felietonista „Gazety Polskiej”, „Do Rzeczy” i „Nowego Państwa”.

Marcin Wolski powraca do historii alternatywnych. Powodem stał się dziwny sen, który nawiedził go rok temu. Bohater snu obudził się w swoim starym mieszkaniu z nieznajomą kobietą u boku. Mężczyzna ma duży mętlik w głowie. Kobieta w szlafroku nie była jego żoną Bożenką. Trwają lata siedemdziesiąte minionego stulecia. Historia zafascynowała Wolskiego do tego stopnia, że postanowił ten sen kontynuować.

Każdy z Nas czeka na swoje życiowe, dość ciekawe scenariusze. Będziemy żyć w różnych czasach, choć w nie zawsze dobranych rolach. To zdanie z książki podoba mi się najbardziej. I lekko nawiązuje do całej fabuły.

W stanie wojennym Uniejowski zachowywał się wyjątkowo dzielnie, rzucił legitymację partyjną, bojkotował reżimowe media, a jeśli występował to po kościołach i pod kościołami. Jak opowiadał przeżył nawrócenie. U księdza Popiełuszki. Wziął ślub kościelny, ochrzcił dzieci. Pod koniec stanu wojennego, gdy dostał paszport wyjechał na Zachód i zaczął występować w Wolnej Europie.

Historycznie jest też ciekawie. Pierwszym sekretarzem PZPR był Edward Gierek, premierem Piotr Jaroszewicz, Stanami rządził Jimmy Carter, z związkiem radzieckim Leonid Breżniew. Doraźne zdarzenia zostały odnotowane w kalendarzykach, których kolekcje znalazły się w najniższej szufladzie biurka. Razem z pamiętnikiem tworzą niezłe źródło historyczne na temat zgubionej przeszłości. Rzeczywistość zaś nadal nie ma najmniejszego zamiaru ulec zmianie.

Dzieje Michała Uniejowskiego - głównego bohatera książki, będącego alter ego autora – nie biegną zgodnie ani z jego życiorysem, ani z historią Polski. Czy biegną lepiej, ciekawiej? Co się dzieje z historią Polski i świata, skoro w październiku 1978 roku nie zostaje wybrany na Stolicę Piotrową Karol Wojtyła? Co z „Solidarnością”, co z Lechem Wałęsą?

Podobnie jest też z ludźmi władzy. Np. człowiek, który miał ambicje objęcia władzy, umiera spokojnie w trakcie snu. Zamieszanie aczkolwiek skrywane przed światem, było ogromne. Jak myślicie o kogo chodzi?

To, co miało być kameralną opowiastką, zmieniało w się epicki fresk, w którym bohater musi podjąć niebezpieczną grę o własne życie, potem o Polskę, a wreszcie o świat. Momentami stwierdzenia bohatera są bolesne, ale bardzo szczere. Dotyczą życia, problemów egzystencjalnych, ale i sytuacji polityczno – gospodarczej. Relacje z żoną wymagają powagi, ale obowiązki małżeńskie nie są naprawdę doskonałe.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Premiera: 04.02.2020 r.
Wydanie I
Projekt okładki i stron tytułowych: Agnieszka Herman
Oprawa: miękka
Liczba stron: 360
(nowość wydawnicza) 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...