Przejdź do głównej zawartości

Księga Papieży


„… Możemy być pewni, że nasz ukochany papież stoi obecnie w oknie domu Ojca niebieskiego, widzi nas i nam błogosławi …”

Czas jest najlepszym sprzymierzeńcem w trakcie czytania tych opasłych książek. O publikacji Kazimierza Dopierały wspominałam już wcześniej, ale tematyka i historia wymagają głębokiej analizy. Takich książek nie można czytać szybko i w pośpiechu.

Transmisja Mszy świętej z Watykanu skłania do refleksji. Dzisiejszy dzień jest przecież zupełnie inny niż wszystkie i też odciśnie się głęboko w historii kościoła katolickiego.

Autorem publikacji jest profesor historii Kazimierz Dopierała. Były pracownik naukowy w gnieźnieńskim Instytucie Kultury Europejskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor wielu prac naukowych i artykułów.

Książka to obszerne kompendium wiedzy o papieżach – od świętego Piotra do Franciszka. Dzieje papiestwa już od dwóch tysiącleci łączą się nierozerwalnie nie tylko z historią zachodniego i wschodniego chrześcijaństwa, ale także z całą zachodnią cywilizacją. Dzieje są fascynujące i burzliwe. Weźmy np. losy II wojny światowej czy innych wydarzeń, o których młode pokolenia uczą się już tylko z podręczników szkolnych. Na Tronie Piotrowym zasiadali naprawdę różni ludzie. Ich życiorysy były chwalebne, burzliwe, ale i niegodne tego urzędu.

„Księga papieży”, to owoc wielu lat pracy profesora Kazimierza Dopierały. Monumentalne opracowanie biogramów pokazuje wiele interesujących rzeczy np. aferę finansową w Banku Watykańskim. Wątek związany jest z pontyfikatem Jana Pawła I. Pius II z kolei pozostawił po sobie jedyną znaną nam do czasów Jana Pawła II autobiografię papieską przechowywaną w Bibliotece Watykańskiej. Klemens VII np. przywrócił królowej Bonie Sforzy prawo obsadzania kilkunastu beneficjentów w kapitułach katedralnych i był swoistym mecenasem uczonych. Aleksander VIII lubił poezję i literaturę. Wzbogacił Bibliotekę Watykańską, zakupując wiele manuskryptów i księgozbiorów byłej królowej szwedzkiej Krystyny, rezydentki w Wiecznym Mieście. Klemens XII dążył do pojednania Kościoła rzymskiego ze wschodnimi Kościołami prawosławnymi. To tylko niektóre fakty, które są umieszczone w publikacji, ale każdy z nich jest idealnie przyporządkowany nawet do samej postawy panującego.

Dopiero po soborze laterańskim II (1139 r.) zabroniono kapłanom mieć żony, ale zanim to nastąpiło, historia zna przynajmniej dwa przypadki, kiedy to papieżem zostawał… syn papieża.

Z kolei Paweł III Miał pod opieką 45 tysięcy rzymskich prostytutek, od których zarobków brał procent. Najsłynniejszą z licznych kochanek była jego córka – Costanza Farnese. Ta informacja pochodzi akurat z innej książki, którą czytałam, ale jedno jest pewne, że był przedstawicielem epoki renesansu. Bardzo lubił polowania, przepych, a także bale maskowe.

Czytelnik przejdzie przez wiele etapów historii, pozna smaczki i niektóre tajemnice papieży. Dowie się więcej na temat Soborów Powszechnych uznawanych przez kościół, czyli od Nicejskiego I do Watykańskiego II.

Autor pragnął przybliżyć dzieje, postawy i czyny. Celem było także uświadomienie kulturowej i cywilizacyjnej roli, jaką spełniał on w przeszłości i pełni we współczesnym świecie. Biogramy papieży to niewielki, ale istotny fragment dziejów papiestwa i Kościoła. Odkrywane zostały nowe wątki pontyfikatów, m.in. dotyczące sporów o najwyższy urząd w kościele. Nie pominięto także losów antypapieży, które są częścią historii. W biogramach ukazano sytuację na tle ówczesnych stosunków religijnych i międzypaństwowych, w tym także w relacjach z Polską.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Premiera: 10.12.2019 r.
Projekt okładki i stron tytułowych: Paulina Radomska – Skierkowska
Oprawa: twarda
Wydanie I w tej edycji
Liczba stron: 1112
(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...