Przejdź do głównej zawartości

Kobiety przełomu


„… Jedno jest pewne – nowa Polka nie boi się wolności i chce wykorzystać szansę otrzymaną od losu …”
Wielu mężczyzn uważa, że kobiety są słabe, mało inteligentne, a ich zadania ograniczają się tylko do garnka i żelazka. Nic bardziej mylnego!!! Fakt - stworzenie odpowiedniej atmosfery i „duszy domu” zależy od kobiety. Wiele z Nas pracuje na kilku etatach: to m.in. dodatkowe kursy, dom i praca. Bohaterki książki zaskakują odwagą, przedsiębiorczością, a nawet determinacją. To po upadku komunizmu w 1989 roku Polska wkracza w szaloną epokę przemian, taką pełną nadziei, nieoczekiwanych zwrotów, a nawet napięć.

Autorkami książki są dwie kobiety. To Katarzyna Jurkowska – dziennikarka, reportażystka i scenarzystka, oraz Katarzyna Kościelak, dokumentalistka i autorka wielu reportaży i filmów dokumentalnych. Jurkowska przeprowadziła się z rodzinnej Łodzi do stolicy. To ona wspomina pisanie swojego pierwszego reportażu o Agnieszce Osieckiej pod okiem Krzysztofa Kąkolewskiego. Kościelak zaś ma wiele talentów, o życiu Jacka Kaczmarskiego wie naprawdę sporo. To italianistka i tłumaczka.

Bohaterkami publikacji są m.in. Aneta Kręglicka, Katarzyna Groniec, Nina Kowalewska – Motlik, Janina Ochojska, Agnieszka Kręglicka, Shazza, Dorota Segda, Joanna Klimas, Katarzyna Figura, Jolanta Fraszyńska, Iwona Guzowska czy Ilona Łepkowska.

Katarzyna Figura została okrzyknięta ikoną seksu i gwiazdą międzynarodowego formatu. Iwona Guzowska jako pierwsza w Polsce rozpoczęła karierę bokserską. Katarzyna Groniec dostała rolę w „Metrze” i od tej pory rozpoczęła się jej kariera. Janina Ochojska słynie z pomocy humanitarnej na ogarniętych wojną terenach byłej Jugosławii. Ilona Łepkowska jest matką wielu seriali. Stworzone przez nią historie wzruszają miliony Polaków. Shazza stała się ówczesną gwiazdą disco polo. Natomiast Nina Kowalewska – Motlik kieruje wydawnictwem sprzedającym książki w milionowych nakładach. To ona wprowadza w Polsce walentynki.

Aneta Kręglicka, która wygrała Wybory Miss Świata podkreśla, że wychowała się w domu, w którym rozmawia się z dzieckiem, a to bardzo ważne. Czuła się w sumie jak Kopciuszek zza żelaznej kurtyny. Figura zaś, wspomina okres francuskiego stypendium kiedy krążyła między Polską, a Paryżem. W czasie pobytów w kraju nadal pojawiała się na okładkach kolorowych czasopism. Jako młoda aktorka akceptowała nagość, jako element roli. Obecnie gwiazda mieszka w Gdyni. 

Jolanta Fraszyńska ma w swoim dorobku liczne role teatralne. Telewidzowie znają ją z seriali: „Licencja na wychowanie” czy „Leśniczówka”. Dzisiaj też Iwona Guzowska oprócz bycia posłanką (2007 – 2015) uprawia triatlon i wspinaczkę górską. W grudniu 2019 roku została „najszczęśliwszą babcią na świecie”. Dorota Segda pozostała wierna Staremu Teatrowi. W 2012 roku otrzymała tytuł profesora sztuk teatralnych, a od 2016 roku pełni funkcję rektora krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego, gdzie od lat uczy studentów, głównie klasyki.

Każda z tych kobiet odnalazła się w swojej życiowej roli. To różne dziedziny i płaszczyzny sprawiają, że publikacja wciąga od pierwszej do ostatniej strony. 

To pierwsze sukcesy gwiazd, ale także wzloty i upadki, które zmieniły ich życie. Po części miały wielką odwagę, o której wspominają z sentymentem. Wiele z Nas zdaje sobie sprawę, że mężczyźni nie lubią mądrych kobiet. Nie wiadomo, czy do takiej dojść, bo może cię wyśmieje albo co gorsza wyśle do diabła.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: Znak Horyzont
Premiera: 11.03.2020 r.
Projekt okładki: Michał Pawłowski
Oprawa: miękka
Liczba stron: 416
(nowość wydawnicza) 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...