Przejdź do głównej zawartości

Niegodziwi Święci


„… Nie widzieliście tego – powiedziała głośno, zwracając się do każdego boga, który słuchał. – Jak tylko to się skończy, nóż w serce, tak po prostu. Nie zdołała przekonać nawet samej siebie. Ale nic z tego nie miało znaczenia, jeszcze nie …”
Niech się jej boją…Ale kto? I czego? Na niektóre pytania nie ma precyzyjnych odpowiedzi.

Autorką książki jest Emily A. Duncan, która pracuje jako bibliotekarka w dziale dla młodzieży. Ukończyła bibliotekoznawstwo na Kent State University, gdzie nauczyła się znajdować w archiwach internetowych między innymi nieznane teksty związane z ludami słowiańskimi. Gdy Emily nie czyta albo nie pisze, lubi grać w różne gry komputerowe, oraz Dungeons and Dragons. „Niegodziwi święci”, to jej pierwsza powieść.

Niektóre opowieści są tak piękne i tak brutalne, że chwytają za serce i nie chcą puścić. Zostajemy powitani w świecie „Niegodziwych świętych” – epickiej, pełnej namiętności historii, o której długo nie zapomnicie. Przygotujcie się na spotkanie z: dziewczyną imieniem Nadia, która słyszy w głowie szepty bogów. Księciem, otoczonym przez zdesperowane kandydatki na nową królową i groźnych zabójców. Potworem, skrytym za jasnymi, udręczonymi oczami i uśmiechem, który tnie jak nóż.

Drogi tej trójki będą się przecinały podczas trwającej od stulecia wojny w świecie wypełnionym grzesznikami i świętymi, magią i tajemnicą, oraz nieszczęśliwą miłością, która może – na zawsze – przechylić szalę dobra lub zła, ciemności lub światła. Tych opozycji jest naprawdę bardzo dużo. Momentami przy czytaniu naprawdę można się pogubić, ale nie martwcie się  - dacie radę.

Informacje o religii Słowian w okresie przed chrystianizacją w nikłym stopniu dotrwały w źródłach do dnia dzisiejszego. Nie zachowały się żadne źródła bezpośrednie, a jedynie lakoniczne relacje chrześcijańskie, które często spisywane przez niezorientowanych bezpośrednio w temacie autorów, lub kronikarzy. Dlaczego jednak Autorka książki postanowiła sięgnąć wyobraźnią w tym kierunku?

Niektórzy określają publikację jako „Wspaniałą baśń, której akcja rozgrywa się wśród pokrytych śniegiem gór i morza krwi, gdzie potwory kradną ci serce, a miłość staje się koszmarem”. Przyznam szczerze, że momentami naprawdę tak jest. W głowie zaczyna pulsować, na ustach czuć smak krwi. To towarzyszące momentami uczucie paniki wydaje się dziwnie podniecające. W niektórych momentach książki krąży straszliwe uczucie strachu.

Emocje, żal, bunt mogą doprowadzić odbiorcę do potężnej mocy. Porwanej z resztkami marnej słabości, która próbuje zmusić do spojrzenia wstecz. Bardzo niewiele np. wiadomo o bogini słońca. Cicha i jednocześnie wieczna nigdy nie przyznawała swojej mocy żadnemu śmiertelnikowi. Nikt nie wie, co by się stało, gdyby kiedykolwiek to zrobiła. Czy rozwój akcji doprowadzi do punktu kulminacyjnego i interesującego rozwiązania? Zasięg pewnej bogini obejmuje całą strukturę magii.

Nadia ma różaniec. Jej palce dotykają kolorowych, karbowanych koralików, szukając właściwego. Na każdej z drewnianych kulek, a jest ich (dwadzieścia) wyrzeźbiono pewien symbol przedstawiający boga, lub boginię z panteonu. Rozpoznawała je po dotyku, wiedziała dokładnie, który koralik nacisnąć, by dostroić się do konkretnego bóstwa. 

Gorąco polecam powieść, gdzie w gruncie rzeczy ukrywanie prawdy nie ma większego sensu, a pomoc w dokonaniu niemożliwego, jest wręcz niezbędna.

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Premiera: 25.02.2020 r.
Przełożyła: Ewa Wojtczak
Wydanie I
Tytuł oryginału: Wicked Saints
Opracowanie techniczne i graficzne: Barbara i Przemysław Kida
Oprawa: miękka
Liczba stron: 448
(nowość wydawnicza) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...