Przejdź do głównej zawartości

MORD NA ZIMNYCH WODACH


„… Sosnowski sprawdził też, jaka informacja o zbrodni trafiła do gazet. Okazało się, że zdawkowa. Pierwszego zabójstwa dokonano w tak odległym miejscu, że żadnemu dziennikarzowi nie chciało się tam pojechać, by podkręcać atmosferę wokół śledztwa. Oficjalnie więc na Zimnych Wodach znaleziono zwłoki wciąż nieznanej kobiety …”
Dzisiaj stwierdziłam, że jeżeli posiedzę dłużej w domu wrócę do pisania mojej książki. Czuję się, jak wielu z Was zamknięta w areszcie pomimo, że nic nie zrobiłam. Jeden plus jest taki, że lektura jest w tym momencie najlepszym sprzymierzeńcem, a i może nauczę się dobrze gotować 😉 To dopiero będzie cud 😉

Autorką książki jest Małgorzata Grosman urodzona w Bydgoszczy. Z wykształcenia pedagog, a z zawodu dziennikarka. Wiele lat pracowała w „Gazecie Pomorskiej” w Bydgoszczy. Pisała o przedsiębiorstwach i bankach, zajmowała się przestępczością gospodarczą, opisywała np. działalność parabanków. Później zajęła się zupełnie inną tematyką. Zaczęła pracować dla miesięczników poświęconych zdrowiu, medycynie i farmacji. Teraz wróciła do tematyki kryminalnej, łącząc ją z historią Bydgoszczy.

Akcja powieści jest niezmiernie ciekawa. Rozgrywa się w 1926 roku Bydgoszczy. To mroczne sekrety przedwojennego miasta. Znalezienie zwłok młodej kobiety na wyspie na Zimnych Wodach staje się początkiem śledztwa, prowadzonego przez aspiranta Andrzeja Fąferka.

Krok po kroku, z wykorzystaniem najnowszych ówczesnych technik śledczych, policjanci odkrywają mroczną historię seryjnego mordercy, która odciska się na życiu większości mieszkańców miasta. W tej historii fakty mieszają się z fikcją, a prawdziwe wydarzenia przeplatają się z sytuacjami zrodzonymi w wyobraźni autorki. Miejsca, które naprawdę istniały, a często nadal istnieją, sąsiadują ze stworzonymi na potrzeby książki.

Aspirant Andrzej Fąferek rzeczywiście był kierownikiem VII Komisariatu Policji Państwowej przy ulicy Fordońskiej 23 w Bydgoszczy (od 1923 roku), jednak stamtąd nie pochodził. Działalność urzędów była jednak przyczyną sporów kompetencyjnych. Poznacie także inne postaci. To komisarz Bibrowicz, Marian Rejewski, czy Tadeusz Cyprian, który fotografią zainteresował się bardzo wcześnie i był tej pasji naprawdę wierny przez całe życie.

Podobieństwo zbrodni do poprzednich zabójstw jest ogromne. Detektywi poszli odpowiednim śladem. Trochę czasu zajmuje sprawdzenie, czy ta osoba miała już wcześniej coś na sumieniu, choćby jakiś drobiazg, który obnażałby jej chorą duszę. Autopsje są naprawdę różne, ale dają znak. Jaki?

Przyznam szczerze, że zainteresował mnie wątek pisma, po którym można rozpoznać płeć i charakter piszącego. Owalne, proste litery napisze raczej pogodna kobieta, natomiast męskie pismo jest zamaszyste, ostre. Jeśli linie opadają sugerują zły nastrój piszącego …

Odbiorca otrzymuje alternatywną historię ludzi, miejsc, oraz zdarzeń. Wszystko bardzo mocno odwołuje się do realiów.  Ale czy istnieje zbrodnia doskonała? Zazwyczaj Czytelnik zostaje doprowadzony do zaskakującego rozwiązania sprawy. A jak będzie tym razem?

Gorąco polecam powieść z dreszczykiem
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Premiera: 28.01.2020 r.
Oprawa: miękka
Projekt okładki i stron tytułowych: Agnieszka Herman
Liczba stron: 336
(nowość wydawnicza) 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...