Przejdź do głównej zawartości

Elżbieta II – Portret Królowej


„… Nie ma wzruszenia ani nawet złości.
Wszystko wydaje się załatwiane w pośpiechu …”
Kto uwielbia pikantne historie i losy Rodziny Królewskiej powinien przeczytać biografię najsłynniejszej królowej naszych czasów. To bardzo wyrazisty portret kobiety, która kocha księcia Filipa. Jej życie na królewskim dworze i niełatwe relacje z członkami rodziny Windsorów są trudną lekcją pokory i wypowiadania swojego zdania. Uważam, że to idealna lektura, na ten dość niełatwy czas przebywania w mogę to śmiało nazwać – „zamknięciu dla uratowania zdrowia”.

W swojej książce Paola Calvetti kreśli wyrazisty portret kobiety, która od dziesięcioleci jest symbolem brytyjskiej monarchii. Publikacja ukazuje jej niełatwą drogę od skromnej i nieśmiałej następczyni tronu do królowej w każdym calu, najdłużej panującego monarchy w historii Wielkiej Brytanii.

Opowiada o miłości do księcia Filipa, kulisach życia na królewskim dworze i niełatwych relacjach z członkami licznej rodziny Windsorów, które nieraz stawały się źródłem plotek i skandali, śledzonych przez cały świat. Elżbieta po urodzeniu bije na głowę popularnością nawet Amerykankę Shirley Temple. Ojciec Jerzy V był bardzo oziębły dla córki. Dziewczynka odbiera surowe wychowanie od swoich niań. Matkę widuje przy śniadaniu rano i o godz. 17:00 jedząc z nią kolację.

Kiedy spotkała Filipa zmieniła się. Zaczyna się ożywiać. Dla Elżbiety to już kwestia czasu. Jako kobieta jest ambitna, nie przestaje dążyć do celu, który w tajemnicy sobie wyznaczyła. Filip jest biedny, ona bogata. Mężczyzna ma specyficzny akcent i tylko dwie walizki. 11 sierpnia 1946 roku Filip oficjalnie prosi króla Anglii o rękę córki. Mężczyzna przechodzi z prawosławia na anglikanizm i rezygnuje z praw do greckiego tronu.

Z biegiem czasu w królewskim małżeństwie pojawiają się pęknięcia. Duet nie dzieli ze sobą wszystkich tajemnic. W prywatnych apartamentach pałacu Buckingham każde z nich ma oddzielny pokój, swoje ogromne przestrzenie i świat. Są momenty, że książka wciąga, jak najlepsza czekolada, której nie wolno zjeść w dużych ilościach.

W książce widzimy też londyński chłód, mgłę i deszcz. Choć sama osobiście byłam w Londynie turystycznie i poznałam ten specyficzny krajobraz stwierdzam, że pasuje on do Elżbiety II.   Sama publikacja uzupełniona została czarno – białymi fotografiami, które oddają klimat książki. To role kobiety np. żony i matki. Praca na całe życie, wręcz niespokojnej głowy, która nosi koronę. Potężna jest także rola samotności. Bo przecież czasami sprawdza się to powiedzenie, że im wyżej ktoś jest na stanowisku, tym bardziej jest sam, ze swoimi problemami, których nie może pokazać na zewnątrz.

Opowieść o Elżbiecie II to również fascynująca historia jej długiego panowania, portret całej epoki, w trakcie której oblicze świata nieraz się zmieniało, stawiając przed królową coraz to nowe wyzwania. Jej pasją były konie i psy corgi.

Korona to jej raj, ale i piekło biorąc pod uwagę choćby medialne zainteresowanie życiem prywatnym Rodziny Królewskiej. Korona to swoisty symbol, który oświetla jej drogę.  Elżbieta II wypełniała i wypełnia swoje obowiązki każdego dnia budząc respekt wielu polityków i stanowiąc siłę politycznej strategii, której trudno dorównać. Czy taka historia jeszcze kiedyś się powtórzy? Możemy dożyć naprawdę ciekawych czasów…

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Premiera: 25.02.2020 r.
Tłumaczenie: Iwona Banach
Wydanie I
Projekt graficzny okładki: Grzegorz Kalisiak
Oprawa: twarda
Liczba stron: 326
(nowość wydawnicza) 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...