Przejdź do głównej zawartości

Europa. Najpiękniejsza opowieść


„…To są fakty, a fakty są uparte …”
(Eustance Budgell) – pisarz i publicysta angielski

Cieszę się, że z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że przeczytałam książkę z klasą. To lekcja historii w pełnym wymiarze. Wiele osób powinno zajrzeć do tej publikacji, by uzupełnić wiedzę i móc poznać niektóre aspekty moralne. Powiecie, że to ogrom wiedzy – owszem, ale bardzo przydatnej.


Autorem tej wspaniałej i mądrej publikacji jest Marcin Libicki, ur. 1939 r. Był długoletnim posłem krajowym i europejskim, wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, przewodniczącym Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego. Libicki ma na swoim koncie publikacje z zakresu historii, historii sztuki i polityki, członek korespondent Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, kawaler maltański.

Europa, to niewielki obszar w skali świata, ale stworzyła cywilizację, której kultura, nauka, gospodarka i polityka osiągnęły bogactwo nigdzie indziej niespotykane. Po dziś dzień wraz ze swą córką Ameryką wywiera dominujący wpływ na cały świat.

W całej Europie licznie działali różni pisarze polityczni, którzy mieli ogromne zasługi również w kształtowaniu języków narodowych i to jest ich wkład w nadchodzące złote czasy literatury europejskiej.

Cieszę się, że zwrócona została uwaga na malarstwo. To dzieła El Greco, Rubensa, Rembrandta, Caravaggio, Malczewskiego, czy Velázqueza przywołują proces korespondencji sztuk, który nie jest mi obcy.

Jaką rolę odegrali z kolei pierwsi władcy Polski – Popiel, syn Piasta Ziemowit, Leszek i Ziemomysł. Wiek IX i X mają swój bieg. Polityka miała wtedy inny wymiar. Jan Paweł II mawiał, że „polityka to roztropna troska o dobro wspólne”. To wskazanie jakie cele powinny stać się polityką.

Początek tej wielkiej przyszłości europejskiej to V wiek, spotkanie Germanów i chylącego się ku upadkowi antycznego świata, germańskiego instynktu państwowo i prawotwórczego ze schrystianizowaną już tradycją Grecji i Rzymu. Także chrześcijański indywidualizm i poszukiwanie prawdy, oraz biblijny nakaz podporządkowania sobie ziemi były niezbędne dla osiągnięcia przyszłych sukcesów. Nie możemy zapominać o roli religii i polityki. Te dwa bieguny zarówno hierarchów kościelnych, jak sprytnych polityków wpłynęły na kształtowanie wielu wybitnych osobowości.

Wkrótce dołączą irlandzcy Celtowie, a później Węgry Madziarów i Polska Słowian, która na milionie kilometrów kwadratowych odciśnie europejski ślad. Przyszłość świata stanęła przed Europą otworem. Ale czy na pewno?

Ciekawym zarzutem są plotki, ale i dziwne stwierdzenia. Np. że w czasach Stanisława Augusta a dokładniej w literaturze i sztuce panowało takie oślepienie, że nie wierzono rzeczom najdawniejszym w świecie, jeśli ich nie czytano we francuskiej gazecie. To zdanie pochodzące z „Pana Tadeusza” Mickiewicza  wydaje się być w tym momencie politycznie ponadczasowe. Bo w jakim miejscu znajdujemy się obecnie? I dlaczego ktoś obcy uważa, że to Nam trzeba narzucać różne rzeczy?

Podoba mi się podział książki na poszczególne działy. To Polska, Europa, Bilans zbrodni niemieckich, ale i rosyjskich, ocena PRL-u , czy zderzenie tradycji i współczesności. Publikacja uzupełniona jest kolorowymi, oraz czarno – białymi fotografiami. Zajrzycie też do sztuki, czyli wielkich w malarstwie, rzeźbie i literaturze. Wszak Dante, aż do czasu geniuszu Szekspira pozostawał w Europie raczej samotną literacką gwiazdą.

Książka będzie idealna na prezent dla każdego humanisty, ale i optymisty, który uwielbia wiedzę encyklopedyczną.

Gorąco polecam 
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Oprawa: twarda z obwolutą
Wydanie I
Projekt graficzny okładki: Piotr Łysakowski
Premiera: 15.10. 2019 r.
Stron: 1450
(nowość wydawnicza) 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...