Przejdź do głównej zawartości

WRÓŻKA PRAWDOMÓWKA



„… Gdziekolwiek by była, nieważne dzień jaki,
Przekaz małej wróżki miał być zawsze jednaki,
Tak jak kot robi MIAU,
A MU robi krowa,
Tak prawdę Prawdomówka mówić była gotowa …”


Czy wierzycie w wróżki, które mają zbawienny wpływ na wyobraźnię? Zazwyczaj są to dobre istoty, spełniające marzenia i używające czarów. A jak będzie tym razem? Wielu małych czytelników w książkach potrafi odróżnić dobro od zła. 

Nasza mała postać zawsze mówiła prawdę. Miała być Prawdomówką, taki rozkaz dostała. Prawdę musiała mówić, choćby ona bolała. Taki był jej urok chociaż rzucony przez ciotkę. Gdziekolwiek dziewczynka była, nieważne w jaki dzień jej przekaz miał być zawsze jednaki. 

Prawdomówka mieszka samotnie w żółtym domku. Oprócz małej myszki nikogo tak naprawdę nie miała. Myszka ma na imię Marta i żyje we włosach dziewczynki. Chociaż prawda nie powinna ranić, ani zaskakiwać nasza postać ma różne przygody. Wróżka chodzi i szuka osoby, która przyjmie prawdę o sobie, jako coś dobrego. Rozważania są różne, ale zazwyczaj i częściej odbiorca się uśmiechnie, niż zasmuci. 

Przed Wami zabawna, ale i urocza opowieść o wróżce, której przepowiednia stała się przekleństwem. Co się stało, że pewnego razu pokochała swe życie i siebie? I co z tym tajemniczym zadaniem? 

Matt Haig to wielokrotnie nagradzany autor książek dla dzieci i dorosłych. Zdobywca m.in The Smarties Book Prize i The Blue Peter Book Award. “The Guardian” nazwał jego twórczość: zabawną, mądrą, ale i niezwykle uroczą. Z kolei „The New York Times” ogłosił go pisarzem o wielkim talencie.  Autor „Dziewczynki, która uratowała gwiazdkę” uśmiecha się do najmłodszych i jak zawsze, jego książki są ilustrowane genialnym atramentowym piórem. 

Chris Mould to ilustrator książek dla dzieci z wielką wyobraźnią. Uhonorowany Nottingham Children’s Book Award. Jego prace wykorzystywane są również w telewizji (m.in. w Channel 4, BBC Children’s Television). Przyznam szczerze, że musicie powoli poznawać rysunki, ale znajdziecie w nich wiele drobnych szczegółów zaskakujących niedowiarków. 

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Premiera: 21.11.2019 r.
Ilustracje: Chris Mould
Wydanie I
Projekt okładki: Rafaela Romaya
Tłumaczenie: Justyna i Jan Grzegorczykowie
Oprawa: twarda
Liczba stron: 124
(nowość wydawnicza)
 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...