Przejdź do głównej zawartości

Śmierć z ogłoszenia


„…Wreszcie usłyszał chrobotanie w zamku i dał znak swoim ludziom, by przygotowali broń i się przyczaili. Do pokoju weszło dwóch mężczyzn. Spojrzeli na nich jeden ze zdziwieniem, a drugi z zainteresowaniem…”
Niektórzy życzą innym źle, a nawet gorzej niż źle. Przyznam szczerze, że czytając najnowszy kryminał Grzegorza Kalinowskiego można się w pełni zrelaksować, ale i śledzić poczynania zbrodni prawie doskonałej. 

Na kartach książki przejawia się wiele niewiadomych. To sztuka, zbrodnia, ale i zemsta, która u poetów i literatów bywa słodka, niczym miód. Najważniejszym pytaniem jest to – Kim będzie kolejna ofiara? Przełom sierpnia i września 1932 roku jest wart zachodu.

Polska żyje triumfem lotników Żwirki i Wigury. Kina zaś, szykują się na premierę „Głosu pustyni”, superprodukcji Bodo, Waszyńskiego i Brodzisza. Cały proces i swoista idylla zostaje zakłócona przez serię tajemniczych zgonów producentów i artystów związanych z kinem. Kornel Strasburger i członkowie sekcji specjalnej Komendy Głównej mają zupełnie inne myśli i problemy.

Przełożeni mają dla nich dość wyjątkową misję. To poszukiwanie córki kogoś, kto ma przyjaciół w najwyższych kręgach władzy. Sprawa z dość lekkiej i błahej zmienia się w serię dramatycznych i przykrych zdarzeń. Bójki, strzelaniny i pościgi, a nawet tajemniczy morderca prowadzący swą grę przy pomocy prasowych anonsów, to tylko niektóre elementy układanki. To także ambicje ludzi, którzy za wszelką cenę pragną zaistnieć w przemyśle filmowym. Odbiorca odkryje prawdziwą zemstę, sztukę z przemyślaną fabułą, ale i prawdziwą zbrodnię.

W tle powieści znajduje się Warszawa, Krynica, Lwów i Bukareszt. Na ekranach królują wielkie gwiazdy ówczesnego kina, czyli Eugeniusz Bodo, Mieczysław Fogg, legendarny Adolf Dymsza, tenor Jan Kiepura, czy Jadwiga Smosarska.

Pierwszą osobą, która ginie jest Romuald Sarnicki. Mężczyzna pochodził z ziemiańskiej rodziny, z wykształcenia inżynier, major Wojska Polskiego, osoba wpływowa. Miał dwupokojowe mieszkanie w Warszawie. W tłumie czuje klepnięcie, a nagle ból w klatce piersiowej. Jakub Bond wpada na jego plecy… ten udaje, że chce udzielać mu pomocy … Notes z kieszeni Sarnickiego jest bardzo ważny. A może to element sowieckiego szpiegostwa? Pytań bez odpowiedzi jest wiele.

Ofiarą staje się też producent filmowy Hirsz Weinberg, który jest dość korpulentny, ale lubi seks. Kochanka zabija go, karmiąc truskawkami. Czy tak naprawdę aktorki poświęcały się dla sztuki, czy tylko dla własnych korzyści? Sensacja przeplata się momentami z niedowierzaniem w to, co czytelnik może zobaczyć oczami wyobraźni. To modne używki, wykorzystywanie wpływów, a nawet kontakty seksualne przynosiły w tym świecie wymierne korzyści.

Autorem publikacji jest wspomniany przeze mnie Grzegorz Kalinowski. Pisarz studiował historię na UW, a przez ostatnie dwadzieścia pięć lat pracował w mediach. Był korespondentem na wojnie w byłej Jugosławii. Jego debiutem prozatorskim jest powieść sensacyjno – historyczna pt. „Śmierć frajerom”.

Muszę przyznać się bez bicia, że to pierwsza książka pisarza, którą udało mi się przeczytać. Jego publikacja to swoista podróż do świata, którego już nie ma i niestety nie wróci. Najnowsza powieść autora nagrodzonego Złotym Pociskiem, ale i nominowanego do Nagrody Wielkiego Kalibru zwala z nóg. Przyznaję się bez bicia, że nie mogłam się powstrzymać od zakreślania cytatów. To chyba ten klimat wielkich i przedwojennych gwiazd.

Gorąco polecam, ale nawet pisarz w tej powieści nie ma łatwego losu …

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: MUZA SA
Premiera: 13.11.2019 r.
Wydanie I
Oprawa: miękka
Projekt okładki: Mariusz Banachowicz
Liczba stron: 480
(nowość wydawnicza) 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...