Przejdź do głównej zawartości

OPOWIEŚCI WIGILIJNE: Nawiedzony dom


„… Przy dźwiękach fanfar i rogów, olśniewająca w odkrytym powozie, wokół którego biegnie czterech uroczyście ubranych lokajów, walących w tamburyny i cymbałki, wjeżdża na rynek „Córka Medyka”, obwieszona złotymi łańcuszkami i kolczykami, w przystrojonym niebieskimi piórami kapeluszu…”


Przed Wami ciekawa, ale i niewyczerpana skarbnica wciąż żywych przypowieści o świętach jako czasie dobroci, wybaczania i miłosierdzia. Dodatkiem są także anegdoty historyczne, które podtrzymują klimat.


Czwarty już tom „Opowieści wigilijnych” dopełnia prezentację utworów świątecznych. Są one mniej zwarte niż „książki wigilijne”, gdyż stanowią tylko fragment tytułowego przedsięwzięcia. Pierwsze cztery („Wrak Złotej Mary”, „Katusze gromadki angielskich jeńców”, „Nawiedzony dom” i „Wieść z morza”) są utrzymane w tradycyjnym stylu Dickensa, natomiast „Ziemia Toma Tiddlera”, oraz „Bezimienny bagaż” zaskakują nowatorstwem formalnym.

„Katusze angielskich jeńców” pisane były wspólnie z Wilkie Collinsem, podobnie jak opublikowane w roku 1867 „Bezdroże”, noszące wyraźny ślad tego, iż równolegle przygotowywane były dwie formy tego utworu: narracyjna i sceniczna.

Charles Dickens (1812 – 1870), to angielski pisarz, zaliczany do najwybitniejszych twórców współczesnej powieści. Zaczynał jako sprawozdawca parlamentarny, członek – założyciel Literackiego Towarzystwa Przyjaciół Polski, by po sukcesie Klubu Pickwicka (1837) poświęcić się wyłącznie literaturze.

Sam realistyczny i drobiazgowy opis łączył z romantyczną atmosferą baśniowości, liryzmem i domieszką przypowieści, czego szczytowym osiągnięciem stały się właśnie „Opowieści wigilijne” (1843 – 1848). Najsłynniejsze opowieści Dickensa np. „Ciężkie czasy”, czy „Opowieść o dwóch miastach”, stanowią szeroką panoramę życia i obyczajowości Anglii w XIX wieku. Dickens według wielu badaczy literatury wywarł olbrzymi wpływ na pisarzy późniejszych epok. To styl, plastyczne opisy, ale i sam kunszt wyniosły go na szczyt.

Wszystkie historie łączy klimat Świąt Bożego Narodzenia. Wrak „Złotej Mary”, to dramatyczna opowieść kapitana o utracie statku, nad którym ciążyła klątwa, ale i relacja pierwszego oficera o ocaleniu rozbitków. „Katusze” zaś dzieją się w brytyjskiej kolonii Ameryki Środkowej i ukazują braterską postawę kobiet porwanych przez piratów podczas rebelii. „Nawiedzony dom” jest chyba najbardziej ciekawy. Przynajmniej w moim subiektywnym odczuciu. To opowieść utrzymana w tradycyjnym stylu i przedstawiająca historię zaprzyjaźnionych osób, które spędzają czas w przerażającym domu, gdzie straszy ich duch panicza B. i nie tylko … Momentami jest naprawdę interesująco. A może dramatycznie?

„Bezdroże” z kolei podkreśla kryminalną historię o zawiłej intrydze. Każdy z Was z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Gorąco polecam przepięknie wydaną publikację. Już sam tytuł podpowiada czytelnikowi „coś” szczególnego. To dawne czasy, których już naprawdę nie ma. Cieszę się, że mogłam przeczytać tak znakomitą książkę w okresie Bożego Narodzenia.

Pozdrawiam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Tytuł oryginału: „A Christmas Stories”
Premiera: 19.11.2019 r.
Wydanie I
Oprawa: twarda z obwolutą
Liczba stron: 562
Tłumaczył: Jerzy Łoziński
(nowość wydawnicza) 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta

  „…Kończy z uśmiechem i biegnie dalej, bo restauracja wypełniona jest po brzegi, a przed drzwiami czeka kolejnych kilkanaście osób…” Kuchnia - nie tylko pyszne potrawy, to klimat, włożone w ich przygotowanie serce, czas dla kogoś i spotkanie przy wspólnym stole. To jest moje prywatne odczucie, ale uwierzcie mi, że sporo w tym prawdy przenikającej do duszy człowieka. Poprawia się wtedy nie tylko nasze samopoczucie, ale poznajemy także nowe smaki. Kiedy czytam książki Pani Magdaleny czuję się zawsze dobrze. Otwieram przewodnik po Włoszech i zaczynam czytać. Wraz z Autorką odkryjemy interesujące zakątki miasta. Dziennikarka Magdalena Wolińska – Riedi pokochała Rzym. Za Spiżową Bramą odkryła prawdę o Papieżach, ale i stworzyła dziennikarstwo, które bez ozdobników dostaje się do serca odbiorcy. Mówić o duchowości i wierze z zaangażowaniem nie każdy potrafi. Riedi to lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Od 2014 roku korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Wa...