Przejdź do głównej zawartości

Milczący przewodnicy. Jak rozumieć i doskonalić swój umysł …


„… Dbanie o swoje własne samopoczucie poprzez pracę nad pozytywnym wyrazem twarzy ma wpływ na nastrój …”
Każdy czytelnik myśli inaczej i dostrzega w książkach to, co jest bliskie jego sercu. Przed Wami jeszcze ciepła nowość wydawnicza.  To kolejny bestseller autora „Paradoksu Szympansa”! Tytuł książki – Milczący przewodnicy – został wybrany po to, aby zobrazować rolę, jaką odgrywają w naszym życiu nieświadome przekonania i strategie radzenia sobie w różnych sytuacjach.


Profesor Steve Peters jest psychiatrą, który specjalizuje się w funkcjonowaniu ludzkiego umysłu. Obecnie zajmuje się także psychologią pracy, zdrowia, edukacji, czy sportu. Wspiera również organizacje charytatywne.

„Milczący przewodnicy” to książka, która w przystępny sposób opisuje niektóre aspekty neuronauki i psychologii rozwijającego się mózgu, podświadomości, zachowań, formowania się nawyków i innych powiązanych tematów.

Następnie przedstawia czytelnikowi dziesięć przykładowych pomocnych nawyków i oferuje mu praktyczne pomysły i sugestie, ułatwiające autoanalizę. Brzmi to bardzo mądrze, ale uwagi są cenne. Radzenie sobie z samym sobą lub obowiązki związane z wychowaniem dzieci, to wcale niełatwe zadania.

Książka ma dwa najważniejsze cele:
po pierwsze ma pomóc czytelnikowi zrozumieć możliwe źródła niezdrowych i destrukcyjnych wyuczonych zachowań i przekonań, a następnie przedstawić mu sposoby na zastąpienie ich konstruktywnymi nawykami. 
Po drugie ma wesprzeć rodziców, nauczycieli i opiekunów w pracy z dziećmi i zaoferować im konkretne pomysły na to, jak pomóc dzieciom rozwijać zdrowe i konstruktywne nawyki, zapobiegając jednocześnie powstawaniu tych niezdrowych i destrukcyjnych.

Doskonałą analizą problemu są pewne  przykłady niekonstruktywnego myślenia, zachowań i nawyków, które można zmienić. To:

-  przesadny samokrytycyzm
- lęk przed porażką i morderczy perfekcjonizm, który teraz jest modny w przysłowiowym wyścigu szczurów
 - zamartwianie się i reagowanie na trudności w przesadny sposób
 - prokrastynacja, czyli nawyk przekładania na później, ale i
  - niskie poczucie własnej wartości, które dotyka wielu poprzez brak zawodowej aktywności, albo natłok codziennych obowiązków.

Opozycją są przykłady konstruktywnego myślenia, zachowań i nawyków:
- przechodzenie do porządku dziennego nad błędami
- pozytywne myślenie, które poprawia ogólną samoocenę
-  umiejętność mówienia o uczuciach, z tym mają problem niektórzy mężczyźni
 - umiejętność szukania pomocy, czy
 - proaktywność

Ciekawym elementem analizy są np. sposoby zapobiegania konfliktom i ich rozwiązywanie. Na samym początku musimy zrozumieć, czy sytuacja podlega negocjacji. Działanie pod wpływem emocji jest zasadniczo naturalne, ale niezbyt korzystne.

Zachęcam Was wszystkich do poznania tych problemów trochę z innej perspektywy i serdecznie dziękuję Wydawnictwu za egzemplarz recenzencki publikacji. Wiem, że niektórzy z Was nie cenią tego typu książek … a szkoda ! Doradzam jednak przełamanie swoich barier. Każda nowość wnosi do życia trochę koloru.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S –KA
Tytuł oryginału: The Silent Guides
Premiera: 10.12.2019 r.
Oprawa: twarda
Wydanie I
Liczba stron: 305 
Tłumacz: Grażyna Chamielec
(nowość wydawnicza)  



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta

  „…Kończy z uśmiechem i biegnie dalej, bo restauracja wypełniona jest po brzegi, a przed drzwiami czeka kolejnych kilkanaście osób…” Kuchnia - nie tylko pyszne potrawy, to klimat, włożone w ich przygotowanie serce, czas dla kogoś i spotkanie przy wspólnym stole. To jest moje prywatne odczucie, ale uwierzcie mi, że sporo w tym prawdy przenikającej do duszy człowieka. Poprawia się wtedy nie tylko nasze samopoczucie, ale poznajemy także nowe smaki. Kiedy czytam książki Pani Magdaleny czuję się zawsze dobrze. Otwieram przewodnik po Włoszech i zaczynam czytać. Wraz z Autorką odkryjemy interesujące zakątki miasta. Dziennikarka Magdalena Wolińska – Riedi pokochała Rzym. Za Spiżową Bramą odkryła prawdę o Papieżach, ale i stworzyła dziennikarstwo, które bez ozdobników dostaje się do serca odbiorcy. Mówić o duchowości i wierze z zaangażowaniem nie każdy potrafi. Riedi to lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Od 2014 roku korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Wa...