Przejdź do głównej zawartości

ZIELONY KAPELUSZ i jego czereda



„ … - Przyjacielu, wiem, że natura cię trochę skrzywdziła. Wszyscy widzą, że nie jesteś zbyt urodziwym robakiem … ” 

Cieszę się, że kolejny raz mogę przekazać Wam kilka informacji o książce dla dzieci. Co najważniejsze jest kolorowa, ciekawa, ale i pomaga najmłodszym zrozumieć co jest dobre, a co złe. Dowiecie się, jak pracują zwierzęta. Borsuk ma elegancki biało – czarny strój, bocian, który nie leci w podróż służbową da się lubić, ale to też żaba, pochłonięta rozmową przez telefon. No ale w końcu ile można plotkować… 

Autorką książki jest Weronika Kurosz.  W publikacji zawarte są także ciekawostki  dotyczące zwierząt, ale i roślin. Np. wilk ma bardzo smukłą sylwetkę. Potrzebuje przestrzeni i żyje w stadach, które nazywają się watahami. Dzięki wielu informacjom dziecko poznaje świat, ale i charakterystyczne cechy każdego przedstawionego gatunku. Bo przecież ile wyobraźni ma taki mały człowiek? Ale i pomysłów? 

Jako starszy czytelnik zupełnie inaczej postrzegam książki dla dzieci. Kurosz to autorka wielu popularnych publikacji dla najmłodszych takich jak, „Leśni bracia”, „Jak walczyłem ze smokami”, „Faro ze Słonecznej Zatoki”, „Moje lato z Szablozębnym”. Tym razem ukazuje nam świat leśnej fauny od żuczka gnojowniczka po wilka. 

Dzikie zwierzęta nie muszą chodzić do szkoły ani do pracy, nie wynoszą śmieci, nie zrywają się z łóżek na dźwięk rozkrzyczanego budzika… Cóż za cudowne beztroskie życie! Ale czy na pewno? Zwierzęta, podobnie jak ludzie, zakładają rodziny, budują domy, troszczą się o dzieci, zastanawiają się, co będą jadły. Często to, co robią, jest pożyteczne dla innych. 

Pracować można na wiele różnych sposobów, a w przyrodzie, każdy ma swoje zadanie. Aż dziw bierze, jak to jest wszystko wspaniale zorganizowane. Trzmiel ma żądło, którego używa tylko wtedy, gdy zostanie przygnieciony. Jaskółka uwielbia szybować w przestworzach. Wiewiórka chowa się w dziupli tylko podczas ostrych zim. 

Z perspektywy życia nie zapomnijmy także o selekcji naturalnej. Czasami na kartach książki jest zabawnie, a momentami niebezpiecznie. I co to jest Dwunożny Zielony Kapelusz? Pomaga on leśnej czeredzie, a może przeszkadza i wyrządza okropną szkodę? Wskazówką jest to, by być odważnym, wejść w leśną dzicz i przekonać się samemu, co w trawie piszczy ;-) 

Odbiorca zostaje zaproszony na niezwykłą wycieczkę. Polecimy do lasu, na pola oraz łąki i przyjrzymy się codziennemu życiu zwierząt. Czasami będzie zabawnie, czasami niebezpiecznie. A któż tam się jeszcze kręci? Dwunożny Zielony Kapelusz. Bądź odważny, wejdź w leśną dzicz i przekonaj się sam, jak ważny jest ten naturalny świat. 

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Premiera: 29.10.2019 r.
Wydanie I
Ilustracje: Monika Urbaniak
Opracowanie graficzne i techniczne: Barbara i Przemysław Kida
Oprawa: twarda
Liczba stron: 124
(nowość wydawnicza)
 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...