Przejdź do głównej zawartości

Drogi Święty Mikołaju



„…Tomasz miał prawo być w szoku, bez dwóch zdań. Nie oczekiwała, że rzuci jej się na szyję i wspólnie zasiądą przed komputerem, aby wybrać wózek i pierwsze śpioszki … ” 


Kto z Nas nie wierzy w Świętego Mikołaja? Czyli bratnią duszę, która rozdaje prezenty. Są też tacy, którzy uważają, że to zbędna instytucja. Nie dająca nic w zamian. Sądzę, że to wielka bzdura. Każde Boże Narodzenie spędzone w gronie rodzinnym ma swój niepowtarzalny klimat. Nieważne czy to wyjazd w góry, czy uczta wigilijna w ciasnym blokowym mieszkaniu - najważniejsi są najbliżsi. 

Przed Wami jedna z ciepłych nowości wydawniczych w klimacie świątecznym. Autorkami publikacji są Natasza Socha i Magda Mazur. Bardzo podoba mi się nawiązanie samego motta do książki: „Kto nie wierzy w cuda, nie jest realistą”. 

Natasza Socha to dziennikarka, felietonistka, ale przede wszystkim pisarka z literackim zacięciem. Pochodzi z Poznania, ale mieszka w małej miejscowości pod Akwizgranem, gdzie na pełen etat wychowuje syna i córkę. Jej bohaterki mają nieco specyficzne poczucie humoru. Na swoim koncie ma takie publikacje jak: „Mgły Toskanii”, czy „Troje na huśtawce”. Magda Mazur uważa, że nic co kobiece nie jest jej obce. Pisała reportaże i była korespondentką wojenną. W Kijowie stworzyła pierwsze w historii pisma dla kobiet w języku ukraińskim. Wydała kilka książek, ale „Drogi Święty Mikołaju” to jej debiut powieściowy, napisany wspólnie z Nataszą Sochą. 

Poznacie kilka interesujących postaci. To np. sędzia Karolina Wolej, która oprócz wydawania wyroków i orzekania spraw rozwodowych sądzi, że każdy z tych związków był zdecydowanie bardziej udany niż jej własny. Karol to artysta. Niby artysta - musimy to zrozumieć ;-) Pasożyt, który miał świetną intuicję do tego, co modne w sztuce. Mężczyzna jest przekonany, że gdyby jego dziewczyna była tylko odrobinę wyluzowana, byłaby szczęśliwa i nie musiałaby rozładowywać napięcia, dosłownie „skacząc’ mu po głowie. Nie lubi być stawiany pod ścianą. Teściowie zaś, to temat, o którym lepiej nie rozmawiać na głos. 

Każda poszczególna postać ma zupełnie inny charakter. To smutki, radości, ale i wzruszenia. Najważniejsze, że są też mądrości życiowe. Każdy powód jest istotny. Ale czy praca może zastąpić rodzinę? Są też i tacy, którzy utrzymują relacje rodzinne tylko z krewnymi, których uważają za odpowiednio eleganckich.

Powieść jest najlepszym przykładem uczuć, chwili przebaczenia, zrozumienia i tolerancji. Święta mogą się udać, pod warunkiem – że pozwolimy sobie na szczerość. To też te czerwone elementy, zabawki, pachnące pierniczki, czy zielona choinka. 

Niektórzy mają też smutne święta. To przykład samotnej matki z kredytem na głowie, oraz zbuntowanym dwunastolatkiem, albo kobiety, która za wszelką cenę próbuje zdobyć żonatego mężczyznę. I jak wygląda codzienność pary niepotrafiącej odnaleźć miłości w świecie, w którym na pierwszym miejscu stawia się konsumpcjonizm? Świat obecnie stał się takim kołowrotkiem. Pędzimy nie wiadomo za czym … 

Każda opowieść zapada w pamięci i sprawia, że czujesz się wtedy zupełnie inaczej. Jesteś ponad przeciętną. Serdecznie dziękuję Wydawnictwu za możliwość przeczytania powieści. Autorki idealnie trafiły w gusta dzisiejszych dojrzałych kobiet. Obecne czasy są czasami przykre, ale stawiają nas w różnym położeniu. Najważniejsze jest to, by nie dać się żadnym przeciwnościom losu… I tego musimy się trzymać ;-) 

Gorąco polecam i życzę spokojnej nocy 

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: EDIPRESSE KSIĄŻKI
Premiera: 16.10.2019 r.
Projekt okładki, skład i łamanie: Monika Zając
Oprawa: miękka
Liczba stron: 288
(nowość wydawnicza)



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...