Przejdź do głównej zawartości

Cicha noc – świąteczne opowiadania kryminalne



„… Może być pan pewien i niektórzy już się na to zadłużyli. Pani Mason jest bardzo chora, i te pieniądze to potrzebne jej na lekarstwa, a mojego syna wylali z pracy, no i …” 

Nieważne czy masz siedemnaście lat, czy sześćdziesiąt. To książka idealna dla Ciebie, ale i twoich bliskich. Każde opowiadanie świąteczne w odczuciach wielu czytelników powinno być słodkie i ckliwe. Nic bardziej mylnego. Zachęcam dzisiaj do przeczytania ciekawej powieści, która sprawi, że na wiele spraw będziemy patrzeć z dystansem. 

Książka jest na swój sposób ciekawa, wciąga czytelnika od pierwszej do ostatniej strony.
Magiczna atmosfera Świąt Bożego Narodzenia, sprzyja wielu rodzaju tajemnicom i niezwykłym wydarzeniom. Często autorzy kryminałów umieszczają akcję swoich książek w świątecznej scenerii. Wtedy, wydaje się - powinno być spokojnie, a nie jest. 

Autorami opowiadań są m.in.: Arthur Conan Doyle, Nicholas Blake, Raymund Allen, Ralph Plummer, czy Edmund Crispin.

Publikacja, którą mam przyjemność trzymać w rękach zawiera najciekawsze opowiadania kryminalne pióra zarówno wybitnych pisarzy, jak i mało znanych, a nawet zapomnianych autorów. Wszystkie utwory łączy to „coś”, czyli element zaskoczenia, pasji, wyjątkowy klimat misternie skonstruowanej zagadki i niespodziewane rozwiązanie. 

Poznacie mężczyznę, który stłukł witrynę sklepową, niosąc gęś na ramieniu. Hotelowe korytarze, czy zakazane uliczki. Element mezaliansu będzie obecny na kartach jednego z opowiadań. Większość akcji dzieje się właśnie w święta. Np. „Szczęśliwe rozwiązanie” łączyło problemy z wykryciem przestępcy.

Kto w pośpiechu myśli o wszystkim? A może kto popełnił jakiś błąd? To dość proste teksty, ale zestawiając je z innymi utworami demonstrują talent autorów literatury sensacyjnej. Upór nie podlega najmniejszej wątpliwości. Opowiadania zebrane w jedną całość dowodzą ogromnej umiejętności konstruowania akcji, a także jej narracyjnego rozwijania. Mnie szczególnie przypadły do gustu trzy opowiadania: „Czujny skarbnik”, „Imię na szybie”, czy „Niebieski karbunkuł”, który opowiada o ukrytym i drogocennym diamencie w wolach gęsi.

Obawiam się tylko jednego, że będziecie chcieli szybciej zaglądać do zakończeń niektórych historii. Nie róbcie tego. Każda akcja jest prowadzona bardzo płynnie przez autora. Dowiecie się wszystkiego we właściwym czasie. 

Gorąco polecam, ale to typowy styl, który pokazuje, że nawet największe problemy rozwiązują się w święta. 

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S - KA
Premiera: 26.11.2019 r.
Tytuł oryginału: Silent Nights: Chrismas Mysteries
Tłumaczenie: Tomasz Bieroń i Jerzy Łoziński
Wydanie I
Redakcja: Magdalena Wójcik
Oprawa: miękka
Liczba stron: 328
(nowość wydawnicza)
 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...