Przejdź do głównej zawartości

Obudź swoją kreatywność



„… Ekstrawertyk może być dawcą energii. Jest zwykle osobą optymistyczną, która lubi mówić i żywo gestykuluje. W przeciwieństwie do introwertyka z łatwością mówi o sobie, dzieli się swoimi doświadczeniami i dokonaniami. To człowiek czynu, który może pozytywnie inspirować i motywować innych do działania …” 

Czy umiecie aktywować twórczy potencjał umysłu? Same ćwiczenia, odpowiednia literatura, ale i zadawane pytania pomogą Wam zrozumieć niektóre kwestie. Przecież w życiu są chwile, kiedy mamy potrzebę bycia w samotności, innym razem bardzo potrzebujemy kontaktu z ludźmi. Czy te potrzeby mogą się zmienić? Ja przyznam szczerze – mam takie nietypowe momenty. Wszystko zależy od sytuacji ;-) 

Autorką książki jest Dagmara Gmitrzak, trenerka rozwoju osobistego, terapeutka holistyczna, muzykoterapeutka i dziennikarka. Ukończyła Instytut Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Ponadto jest absolwentką dwuletnich Podyplomowych Studiów Dziennikarskich na UW. Od 2001 roku prowadzi warsztaty rozwoju osobistego, szkolenia dla firm, oraz konsultacje indywidualne. Specjalizuje się w technikach integrujących ciało, umysł i serce. W życiu inspiruje ją muzyka, przyroda i podróżowanie. Organizuje wyprawy w dalekie zakątki naszego świata (Bali, Hawaje). W tym momencie można jej pozazdrościć. 

Sama kreatywność jest naturalną umiejętnością ludzkiego umysłu. Dlaczego większość z Nas nie robi tak naprawdę tego, co kocha? Dzieje się tak, ponieważ wierzymy wewnętrznemu krytykowi, który bardzo surowo uświadamia Nam, że nie warto niczego zmieniać i twardo stąpać po ziemi. 

Autorka udowadnia, że twórczość nie jest zarezerwowana tylko dla wybranych. Spójrzmy na dzieci. Ile one mają energii. To nie tylko w ich wykonaniu zabawa, czy poznawanie świata. Podobnie jest z obserwowanymi ludźmi na ulicy. Ile mijanych osób się do Was uśmiechnie? No właśnie … niewiele. Po takim zachowaniu macie nieodparte wrażenie, że TO ONI śmieją się ze mnie. 

W każdym z Nas drzemią ukryte dary i talenty. Autorka przygotowała ćwiczenia, które pozwolą wzmocnić Ci poczucie własnej wartości i wyjątkowości. Moim zdaniem, to książka idealna dla menedżerów i dyrektorów kreatywnych. Bardzo podoba mi się to stwierdzenie, że: „każdy z nas bowiem ma do opowiedzenia własną historię …” Czy będziemy czekać? A może rozpoczniemy własną podróż? Sama treść dotyczy rozwoju osobistego, oraz psychologii motywacji. 

Ciekawe i interesujące są rozdziały mówiące o słabym i silnym ego, afirmacji dotyczącej finansów, kreatywności i świata zakazów, braku wykształcenia, strachu przed sukcesem, oraz depresji. Najważniejsze jest uczestniczenie w kontakcie ze swoim wewnętrznym dzieckiem, bycie otwartym na odkrywanie nowego i zarządzanie swoim czasem w umiejętny sposób. 

Korzystanie ze swojej wyobraźni również nic nie boli. To malowanie, pisanie, albo Wasze ulubione hobby. Zbyt silne ego uniemożliwia spojrzenie na życie z szerszej perspektywy i doświadczenie szczęścia. Warto również przyjrzeć się swoim przekonaniom na temat pieniędzy. Trudno nie zgodzić się ze słowami autorki, że: „ … Praca ma się kojarzyć ze zmęczeniem, a marzenia z fantazją. Bliscy wolą przedstawiać twardą wersję rzeczywistości, chcąc ochronić młodych ludzi przed rozczarowaniem …”. Przyczyną depresji, która stała się tak modna w dzisiejszych czasach jest poczucie straty. To wewnętrzna bezradność i brak sensu własnego celu życia. 

Gorąco polecam i serdecznie dziękuję Wydawnictwu za możliwość przeczytania książki. Ważne jest by zachować równowagę w życiu. Liczę, że w tym moim prywatnym i zawodowym uda mi się wszystko zrealizować, jak należy. Zachęcam do lektury ważnej z perspektywy każdego czytelnika. 

P.S W książce wszystkie znaki występujące w tekście są zastrzeżonymi znakami firmowymi bądź towarowymi ich właścicieli. 

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: Wydawnictwo HELION - SENSUS
Wydanie II rozszerzone
Premiera: 25.06.2019 r.
Oprawa: miękka
Liczba stron: 232
nowość wydawnicza ( w mojej biblioteczce)
 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...