Przejdź do głównej zawartości

George i poszukiwanie kosmicznego skarbu



„… Szkolimy się przez kilka lat, by dobrze wykonywać zadania podczas naszych dwutygodniowych pobytów w przestrzeni kosmicznej. Musimy wiedzieć, jak sobie radzić z nieważkością, jak sterować automatycznym wysięgnikiem wahadłowca i jak obsługiwać wszystkie jego skomplikowane elektryczne i mechaniczne urządzenia … ” 

Kosmiczne loty, gwiazdy, konstelacje, ale i uruchomienie wyobraźni dziecka, to piękna sztuka komunikacji. Wiele dorosłych osób uwielbia patrzeć w gwiazdy. Liczę po cichu na to, że pamiętacie George’a. Tym razem, jako wnikliwy odbiorca będziemy poszukiwać kosmicznego skarbu. Na samym początku muszę się przyznać, że nie przedstawię treści całej publikacji, ponieważ książka nie będzie z Waszej perspektywy ciekawa ;-) 

Autorami książki są Lucy Hawking – pisarka i dziennikarka, która razem ze swoim ojcem Stephenem Hawkingiem napisała serię książek dla dzieci, której pierwszą część stanowi „George i tajny klucz do wszechświata”.  Stephen Hawking, był jednym z najwybitniejszych fizyków teoretycznych, profesorem matematyki na University of Cambridge. Na swoim koncie ma kilkanaście światowych bestsellerów popularnonaukowych m.in. „Krótka historia czasu”, „Wszechświat w skorupce orzecha” i „Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania”. 

Wiele osób zadaje takowe pytania – Czy tam w odległej przestrzeni ktoś jest? I czy narodziło się jakieś życie na Marsie? Mnóstwo wypraw kosmicznych zakończyło się sukcesem, ale i fiaskiem. W historii zamieszczone zostało kilka esejów naukowych, które pomogą zrozumieć odbiorcy najnowsze teorie o kosmosie. 

Planety i inne ciała mają swoje zagadki. Wenus np. często nazywana jest bliźniaczką Ziemi, ponieważ ma bardzo podobną wielkość, masę i skład chemiczny. Z kolei światło podróżuje z prędkością 300 tysięcy kilometrów na sekundę, a start pierwszego amerykańskiego lotu załogowego datuje się na maj 1961 roku. 

Satelity zmieniły nasze rozumienie pogody. Dzięki nim prognozy są o wiele dokładniejsze. Publikacja uzupełniona jest kolorowymi fotografiami, oraz czarno – białymi dodatkowymi tekstami. Informacje są bardzo dokładne i prezentują szeroką gamę wydarzeń związanych z zainteresowaniami astronomicznymi. 

Lucy Hawking dzięki doświadczeniu, jakie zyskała podczas lotów w stanie nieważkości i wywiadom z astronautami doskonale oddała realia programu lotów kosmicznych. Publikacja zawiera też eseje samego Stephena Hawkinga o najnowszych teoriach na temat podróży. 

Gorąco polecam książkę, która ma zaspokoić ciekawość dziecka i starać się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytanie: DLACZEGO? To poznanie wyjątkowych postaci i podróż z nowym przyjacielem są największą zabawą dla młodego czytelnika. 

Katarzyna Żarska                              

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Premiera: 17.09.2019 r.
Ilustrował: Garry Parsons
Przełożyła: Joanna B. Grabarek
Wydanie I w tej edycji
Liczba stron: 454
Oprawa: twarda
(nowość wydawnicza)
 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta

  „…Kończy z uśmiechem i biegnie dalej, bo restauracja wypełniona jest po brzegi, a przed drzwiami czeka kolejnych kilkanaście osób…” Kuchnia - nie tylko pyszne potrawy, to klimat, włożone w ich przygotowanie serce, czas dla kogoś i spotkanie przy wspólnym stole. To jest moje prywatne odczucie, ale uwierzcie mi, że sporo w tym prawdy przenikającej do duszy człowieka. Poprawia się wtedy nie tylko nasze samopoczucie, ale poznajemy także nowe smaki. Kiedy czytam książki Pani Magdaleny czuję się zawsze dobrze. Otwieram przewodnik po Włoszech i zaczynam czytać. Wraz z Autorką odkryjemy interesujące zakątki miasta. Dziennikarka Magdalena Wolińska – Riedi pokochała Rzym. Za Spiżową Bramą odkryła prawdę o Papieżach, ale i stworzyła dziennikarstwo, które bez ozdobników dostaje się do serca odbiorcy. Mówić o duchowości i wierze z zaangażowaniem nie każdy potrafi. Riedi to lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Od 2014 roku korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Wa...