Przejdź do głównej zawartości

TOLKIEN – PISARZ STULECIA



„… Tolkien przez całe życie darzył sympatią wszelkiego rodzaju twórcze przedsięwzięcia …  to miłość do pięknych rzeczy, które powstają dzięki pracy rąk, zręczności i czarom …”

Fantastyka jest dość charakterystyczna, ale ma wielu zwolenników. Wtedy można przenieść się w zupełnie inny świat. J.R.R. Tolkien to jedna z najbardziej fascynujących postaci. Pisarz starał się szukać imion, odpowiedników, a nawet nowości. Przyjrzał się baśniom i zadał sobie wiele pytań. 

Liczę, że potraktujecie książkę jako najsłynniejszy przewodnik w historii o utworach fantasy. J.R.R. Tolkien wciąż pozostaje „najbardziej wpływowym pisarzem stulecia”, a jego „Władca Pierścieni” stał się  swoistym wzorem. T. A. Shippey wciela się w przewodnika. Wybitny mediewista i badacz literatury fantasy, daje nam fascynujący obraz po dziełach Tolkiena, koncentrując się szczególnie na „Hobbicie”, „Władcy Pierścieni” i „Silmarillionie”. To taka wycieczka dla laika. Wędrówka po mitologicznych, chrześcijańskich, ale przede wszystkim filozoficznych korzeniach Śródziemia. 

Główną część publikacji stanowią trzy rozdziały poświęcone analizie „Władcy Pierścieni”. Profesor Shippey analizuje naturę zła we „Władcy pierścieni”, omawia także skomplikowane przeplatanie się wielu wątków, które tworzą bogatą i złożoną opowieść, świadczącą o talencie samego twórcy.  Tolkien według wielu badaczy wyprzedzał innych pisarzy pod względem warsztatu pisarskiego, językowego, jak również w dbałości o szczegóły. Historie miały być spójne i wiarygodne. 

Wiele książek analizuje życiorysy. Niestety trudno jest wejść w czyjeś życie w stu procentach. Opowieści jest wiele. Ale czy sam artysta inspirował się Makbetem? Paradoks może stać się prawdą. 

Niektóre utwory są ponadczasowe. Nie zgadzając z krytykami, którzy często bywają uprzedzeni do Tolkiena i fantastyki powinni zmienić zdanie. Shippey proponuje nowe podejście do zagadnienia. Ujawnia wagę języka w literaturze. Korzenie sięgają nawet do baśni braci Grimm. 

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Premiera: 02.07.2019 r.
Wydanie I w tej edycji
Projekt graficzny okładki: Mariusz Banachowicz
Przekład: Joanna Kokot
Oprawa: miękka
Liczba stron: 432
(nowość wydawnicza)





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...