Przejdź do głównej zawartości

WOJOWNIK SŁOŃCA – recenzja przedpremierowa



„… Przychodzi dzień kiedy jesteś gotowy do drogi. Nie wiesz co się dokładnie wydarzy ani dokąd cię zaprowadzi. Wiesz tylko, że jesteś gotowy. I że nic nie będzie już nigdy takie samo …”

Pierwsze zdanie książki stało się jednocześnie cytatem w mojej recenzji. Każdy z Nas jest takim WOJOWNIKIEM. Codziennie musimy sprostać różnym wyzwaniom. Bez względu na konsekwencje popełniamy błędy, ale i osiągamy spektakularne sukcesy. „WOJOWNIK SŁOŃCA. Magiczna wyprawa na kraniec wszystkiego” podpowiada niektóre rozwiązania. 

Autorka, dziennikarka i podróżniczka Beata Pawlikowska jest znana ze swojej wolności i dalekich podróży. Urodzona w 1965 roku w Koszalinie rozpoczęła swoją dziennikarską karierę dopiero w 1990 roku w rozgłośni Polskiego Radia, próbując wcześniej swoich sił jako lektor języka angielskiego, sekretarka, a nawet kelnerka. Ostatnio czytelnicy docenili jej Kurs Pozytywnego Myślenia. Pisarkę od zawsze „ciągnęło w świat”. Podczas podróży po świecie zaczęła odkrywać, że dookoła nas jest znacznie więcej niż to, co widać na pierwszy rzut oka. Liczę na to, że posłuchacie kiedyś w wolnej chwili audycji Beaty Pawlikowskiej na antenie Radio Kolor. Opowiadać z pasją o czymś co się kocha, to prawdziwa sztuka. 

Niebieski Ptak wskaże ci właściwy kierunek. Spotkasz Królową Róż, Szaloną Brzozę i Migrujące Drzewa, będziesz rozmawiać z Czasem. W niewidzialnym balonie polecisz wzdłuż krawędzi świata. Pierzasty Wąż zabierze cię na drugą stronę Doliny Skalnych Wież. Staniesz do walki w światowej wojnie potworów. Podczas gdy będziesz szukał prawdy o sobie, prawda znajdzie cię sama. Wydaje mi się, że siła brzozy śmiało może zostać odczytana, jako drzewo wierzeń ludowych. Jej sok leczy ciało i duszę, jak mawiała moja prababcia. 

W pewnym momencie nabieramy pewności, że zmierzamy we właściwą stronę. Życie jest faktycznie pełne niespodzianek. Trzeba zawsze być gotowym na najgorsze. Czasami cios nadchodzi z najmniej oczekiwanej strony, a rozczarowania lepiej przeżywać w samotności. Serce czasami daje się ponieść idealistycznym odruchom i bywa uparte, jak kawałek żelaza. 

A co robicie gdy narasta w Was gniew? Zaczynacie czuć, że się dusicie? Denerwujecie się … Co wtedy? W chwili obecnej wiele osób ma odrobinę czasu dla siebie. Święta są czasem pojednania.  Możecie robić dowolne rzeczy. A czy wierzycie w sny? Czasami są dobrą wskazówką. Przecinki u pisarki po raz kolejny mają artystyczną wolność nie psując koncepcji dzieła. 

Gorąco polecam i pozdrawiam, jak zwykle w biegu ;-)
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: EDIPRESSE KSIĄŻKI
Premiera:24.04.2019 r.
Projekt okładki: Beata Pawlikowska i Maciej Szymanowicz
Oprawa: twarda
Liczba stron: 364
(nowość wydawnicza)
 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta

  „…Kończy z uśmiechem i biegnie dalej, bo restauracja wypełniona jest po brzegi, a przed drzwiami czeka kolejnych kilkanaście osób…” Kuchnia - nie tylko pyszne potrawy, to klimat, włożone w ich przygotowanie serce, czas dla kogoś i spotkanie przy wspólnym stole. To jest moje prywatne odczucie, ale uwierzcie mi, że sporo w tym prawdy przenikającej do duszy człowieka. Poprawia się wtedy nie tylko nasze samopoczucie, ale poznajemy także nowe smaki. Kiedy czytam książki Pani Magdaleny czuję się zawsze dobrze. Otwieram przewodnik po Włoszech i zaczynam czytać. Wraz z Autorką odkryjemy interesujące zakątki miasta. Dziennikarka Magdalena Wolińska – Riedi pokochała Rzym. Za Spiżową Bramą odkryła prawdę o Papieżach, ale i stworzyła dziennikarstwo, które bez ozdobników dostaje się do serca odbiorcy. Mówić o duchowości i wierze z zaangażowaniem nie każdy potrafi. Riedi to lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Od 2014 roku korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Wa...