Przejdź do głównej zawartości

W DOMU INNEGO



„… Nie chcę wysyłać mu mylnych sygnałów. Nie chcę być też złośliwa, ale jeśli zgodzimy się na jedno, w końcu zaczniemy godzić się na wszystko. Chyba byłoby lepiej, gdybyśmy trzymali się od siebie z daleka. Wszystko na swoim miejscu …” 


Z upływem czasu i z oddali miłość wydaje się jeszcze bardziej gorętsza. Wspomnienia pozwalają przetrwać głód, chłód i samotność. Wojna przyniosła biedę i utratę bliskich osób. Czy bohaterowie będą umieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości? 

Autorem książki jest Rhidian Brook, pisarz, scenarzysta i prezenter telewizyjny urodzony w 1968 roku. Jego powieść pt. „W domu innego” została przetłumaczona aż na dwadzieścia trzy języki świata. Na podstawie światowego bestsellera powstał film wytwórni Twentieth Century Fox. 

Rok 1946 jest wyjątkowy. Hamburg jest po wojnie, ale nie wszyscy mają okazję odczuć spokój. Do miasta przyjeżdża brytyjski pułkownik Lewis Morgan, który ma nadzorować odbudowę zniszczonego miasta. Rekwiruje on posiadłość nad brzegiem Łaby, Ma w niej zamieszkać ze swoją żoną i synem Edmundem. Dom ma jednak właściciela. Jest nim wdowiec – architekt z córką – 15 letnią Friedą. Posiadłość okazuje się zadbanym pałacykiem. Dom ma ogromną przestrzeń, jest urządzony z klasą i dobrym smakiem. Rodowa siedziba ma kuchnię, jadalnię, bibliotekę, palarnię, oraz cenne obrazy. Brzeg Łaby i piękne widoki na przyrodę dopełniają całości. Żona właściciela zginęła podczas nalotu. Wywodziła się z rodziny potentatów na rynku żywności. 

Frieda też jest bardzo charakterystyczna. Dziewczyna jest uparta i jasno wyraża swoje opinie. Sądzi, że ojciec bez walki oddaje dom. Wpuszcza obcego z łatwością. Frieda nie boi się odgruzowywać zniszczonego miasta za posiłek. Scena, którą zobaczy wpłynie na jej zachowanie. 

Miasto było bardzo zniszczone. Lewis chciał wreszcie zamieszkać  normalnie, z dala od sztabu i ruin. I nareszcie mieć u boku żonę. Wszędzie wyrastają dziwaczne ruiny, a dzieci są brudne, głodne i opuszczone. Smród jest nie do opisania. Scena kiedy dziewczynka wgryza się w skórkę nieobranej jeszcze pomarańczy jest bardzo wymowna. Lewis ma poczucie sprawiedliwości i nie chce wyrzucać z domu jego właściciela. Serca ludzi się zmieniły, a pamięć jest wciąż bolesna. Można śmiało powiedzieć, że w pełnej napięcia atmosferze wrogość i smutek ustępują miejsca niebezpiecznemu uczuciu – namiętności. 

Stefan Lubert – właściciel pałacu rozkazał służbie posłuszeństwo wobec nowego pana. Żona Lewisa płynie z synem do męża. Lewis oczekuje na jej przyjazd, ale i rozmyśla, jaka będzie Rachel, która wysiądzie z pociągu. Wciąż pamięta jej skórę i miękkie, krągłe ciało. Lewis postanawia, że starzy właściciele zamieszkają na górze. Żonie Lewisa, która zaczyna wprowadzać nowe porządki nie podoba się ten pomysł. 

Po czasie i zaistniałych okolicznościach wszyscy zaczynają się do siebie zbliżać. Frieda zaczyna rozumieć sens miłości i wojny. Podobnie, jak i właściciel domu i żona pułkownika. Zrządzenie losu sprawia, że miłość i informacja wymykają się spod kontroli. Jestem ciekawa czy powieść przypadnie Wam do gustu. Zaskakujących zwrotów akcji jest wiele, ale dzięki plastycznym opisom, powieść bardzo szybko się czyta. 

Gorąco poleGOcam wcale nieproste rozwiązania, elementy wojny, która rzeczywiście dzieli ludzi na wygranych i tych przegranych. Miłość potrafi także odwrócić role. 
 
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: Wielka Litera
Tytuł oryginału: THE AFTERMATH 
Premiera: 13.03.2019r.
Oprawa: miękka
Liczba stron: 352
Z angielskiego przełożył: Bohdan Maliborski
(nowość wydawnicza)



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...