Przejdź do głównej zawartości

SIŁA SPOKOJU



„… Dan, pamiętasz, jak ci mówiłem, że będziemy musieli popracować nad zmianą twojego umysłu, zanim zdołasz dostrzec drogę wojownika? – Tak, ale naprawdę nie sądzę … - Nie bój się – powtórzył z uśmiechem …” 

Pomyślicie pewnie, o kolejnym poradniku. Nic z tego! „Siła spokoju”, to opowieść oparta na życiu Dana Millmana, mistrza świata w gimnastyce akrobatycznej, który podróżuje w świat ciała i ducha, romantycznych i przerażających przygód, a zarazem śmiechu i magii. 

W sporcie nie ma sentymentów. Możesz być dobry w tym co robisz, ale gdy nie jesteś najlepszy, wszystko się diametralnie zmienia. Dan jest uczniem, a zarazem uzdolnionym sportowcem, z licznymi nagrodami na koncie. Pewnej nocy poznaje, dość zagadkowego i tajemniczego mężczyznę. Ten nie podaje swojej tożsamości. Chłopak nazywa go imieniem starożytnego, greckiego mędrca - Sokratesa, pod wpływem impulsu. 

Faktem i świetnym stwierdzeniem są słowa: „ … Nie mamy przyjaciół i nie mamy wrogów. Mamy jedynie nauczycieli”. Może faktycznie nowy znajomy staje kimś w rodzaju mentora, czy podróżnika.

Autor podkreśla to dość bezpieczne życie. Radosny czas, odpowiednie środowisko, czy kochający rodzice, są czymś ważnym. Dzięki tym wszystkim składnikom później w Londynie zostaje zdobyte mistrzostwo świata w gimnastyce akrobatycznej wymagającej diety, czy wielu godzin ćwiczeń. Europa została poznana, podróże były udane, a życie przyniosło liczne nagrody, lecz nie dawało ani trwałego spokoju, ani względnej satysfakcji. Czegoś tu brak. Może po prostu zwykłego zadowolenia?

Istnieją różne sposoby widzenia świata. Trzeba nauczyć się żyć w wąskim przedziale swojego środowiska. Dla mnie to taki pociąg z małymi wagonikami. Twoja decyzja, jest jak poszczególna stacja. Wsiadasz i wysiadasz. Czasami uciekasz, gdy masz już dość. Zostają wypowiedziane świetne słowa, dotyczące życia, które nie jest do końca sprawą prywatną. To „ historia życia człowieka i lekcje z niej wynikające są użyteczne tylko wtedy, kiedy dzieli się je z innymi …”. 

Czasy współczesne są dość dziwne. Może faktycznie niektórych rzeczy należy dotknąć, doświadczyć, lub po prostu poczuć. Trening dla sportowca jest nie tylko obowiązkiem. To styl życia. Myślenie w przyszłość. Na świecie może nie być wielu rzeczy. Na ścieżce, którą wybierzemy nie ma pochwały i nie ma nagany. Koncentracja to tzw. „nowy zapał”. Podobnie jest ze światem iluzji, czy górskimi wycieczkami. 

Gimnastyka jest sztuką wojownika, sposobem ćwiczenia umysłu, emocji, ciała, ale i przełamaniem barier. A gdzie znajdują się w „drabinie” wartości smutki i radości? A może w pewnym momencie sport staje się uciążliwym obowiązkiem? Przypadkowe spotkanie i wydarzenia, które następują po nim, całkowicie odmieniają życie bohatera. Cel i jego realizacja zależy od determinacji. Gdy czujesz, że ktoś jest obok i wcale nie zniknął z twojego życia - daje sens. 

Gorąco polecam powiew magii, podejście sportowe, filozoficzne, a co najważniejsze przystępne dla odbiorcy ;-)

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Tytuł oryginału: Way of the Peaceful Warrior
Premiera: 11.02.2019 r.
Przełożył: Marek Tarnowski
Wydanie I
Liczba stron: 312
Oprawa: twarda
(nowość wydawnicza)
 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Manifestuj i twórz własną rzeczywistość

  „…Pamiętaj, że wybory, których dokonujesz, mają znaczenie i pokazują wszechświatowi, jak wartościowa się czujesz i na co zasługujesz…”  Jak wygląda świadome życie? Przed Wami jedna z ciekawszych książek tego sezonu literackiego. Rzeczywistość, czyli według definicji, wszystko co istnieje. W najszerszym znaczeniu zawiera byty, zarówno obserwowalne, jak i pojęciowe, wprowadzone przez naukę czy filozofię. Momentami bywa obiektywna, innym razem miła w obejściu i wreszcie nie do zniesienia. Czy warto odszukać własną drogę do wzmocnienia i sukcesu? Zdrowie emocjonalne i psychiczne w dzisiejszych, szalonych czasach jest bardzo ważne. Media, specjaliści i każdy z Nas docenia spokój i równowagę z wiekiem. Nie lubimy kiedy, ktoś narzuca swoje zdanie, mówi zbyt głośno i denerwuje. Moim zdaniem musimy wyjść poza strefę komfortu i przeanalizować codzienne rytuały. Dochodzimy do ciekawych wniosków. Autorka odnosi się do „wszechświata” jako siły energetycznej, większej od Nas samych. Według

Efekt Grahama

  „… I tak po prostu moje zirytowanie znika. Za każdym razem, gdy udaje mi się zmusić Rydera do normalnej ludzkiej reakcji zamiast niezadowolonego spojrzenia, które zwykle mi rzuca…” W niedzielę zaczynamy czytać książki dla wrażliwych i pełnych życia kobiet. Nasza historia z całą pewnością pokazuje barwy i cienie największego uczucia, którego możemy doświadczyć – miłości. Na twarzy pojawia się uśmiech, łzy, a w oku błysk zainteresowania i ciepła, jakie otula odbiorcę niczym ciepła kołderka. Autorką książki jest Elle Kennedy, kanadyjska pisarka. Na swoim koncie ma ponad czterdzieści tytułów, które przyniosły jej międzynarodową sławę. To kolejna publikacja tej pisarki, którą miałam okazję przeczytać. Na moim blogu prowadzonym z pasją do książek i czytania mogliście poznać jej inne powieści m. in „ Kompleks grzecznej dziewczynki ” i „ Dziedzictwo”. Wiele tytułów znajduje się na listach bestsellerów USA Today , The New York Times i The Wall Street Journal . Pisarka pokazuje odbiorc

Pudełko z pamiątkami

„…Wnętrze zatrzymało mnie w czasie. Nad piecem wisi na haczykach rząd rondli i patelni. Ścianę nad stołem, pokrytym ceratą w kratkę, wciąż zdobi biała, haftowaną niebieską nitką makatka …” Wiele osób uważa, że książka jest najlepszym przyjacielem w trudnych chwilach. Przed Wami pełna humoru opowieść z rodzinną tajemnicą w tle. Nasze Mamy i Babcie trzymają czasami takie szkatułki pełne rzeczy, do których mają sentyment. Znajdują się tam zdjęcia, drobna biżuteria czy pocztówki od bliskich osób. Co kryje zaś tytułowe pudełko z pamiątkami?  Autorka powieści – Katarzyna Kowalewska, to wielbicielka książek, która potrafi czytać, idąc chodnikiem. Mieszka w Grodzisku Mazowieckim. Zaczynała jako felietonistka pisząc dla portalu sportowego. Zadebiutowała powieścią łotrzykowską pt. „Pijany skryba”. To moja pierwsza przygoda z twórczością pisarki. Główna bohaterka Aśka to singielka, której zadziorności i dowcipu można tylko pozazdrościć. Ma 33 lata i jest fotografem. W wolnych chwila