Przejdź do głównej zawartości

DZIEWCZYNA ZNAD ZŁOTEGO ROGU



„… W Europie nikt nie potrafi się odpowiednio zachować. Z obcą kobietą nie rozmawia się o miłości – powiedziała gniewnie. – I nie przygląda się jej takimi pożądliwymi oczami …” 


Święto Trzech Króli sprawiło, że w wielu miejscach Polski zarówno na południu, jak i na północy panuje niepowtarzalna atmosfera. To nie tylko kolorowe orszaki, ale i jedność, która jest nam niezwykle potrzebna. Liczę na to, że popołudnie spędzicie z rodziną, ale i z książką, która jest niezmiernie miłym towarzyszem na tak chłodne wieczory. 

„Dziewczyna znad Złotego Rogu” to niezwykle klimatyczna powieść. Pokazuje dwa światy, ale i różnice pomiędzy Wschodem i Zachodem. Czytelnik doświadczy niepewności, straty i romantycznej historii. Kobieta i mężczyzna mają mieć swoje własne role. To np. wychowanie kształtuje posłuszeństwo i odpowiednie zachowanie. 

Autorem książki jest Kurban Said właśc. Lew Nussimbaum – pisarz i dziennikarz. Na swoim koncie ma bestsellerową powieść pt. „Ali i Nino”. Syn żydowskiego potentata naftowego i pochodzącej z rosyjskiej arystokracji komunistki zafascynowany orientem, przeszedł na islam i występował, jako Essad Bej - potomek azerskiego księcia. „Dziewczyna …” powstała w 1938 roku i doczekała się kilkunastu wersji językowych. Wielu badaczy twórczości artysty, uważa go za niezwykle barwną postać. Głęboko ukazane kontrasty robią wrażenie.  

Asiadeh Anbari, to córka wysokiej rangi urzędnika imperium osmańskiego. Po pierwszej wojnie światowej znalazła się w Berlinie. Studentka filologii, dokładnie tureckiego językoznawstwa porównawczego, jest młoda. Ma piękne szare oczy, miękkie włosy. To bogate zainteresowania czynią ją interesującą. Przeznaczeniem dziewczyny było zostanie żoną młodego księcia, którego los rzucił do Nowego Jorku. Młodzi nigdy się nie spotkali, ale kobieta czuje się związana swoistą obietnicą i bezskutecznie próbuje kontaktować się z narzeczonym. 

Po pewnym czasie wiąże się z lekarzem pochodzenia bośniackiego. Para bierze ślub i wyjeżdża do Wiednia. Asiadeh i Hassę łączy gorące uczucie, ale dzieli praktycznie wszystko. Myślę tu o zainteresowaniach, kulturze, czy sprawach wiary. Wyobrażenia o małżeństwie, czy życiu rodzinnym są zdecydowanie odmienne. Kolejny raz podział na miejsce dla kobiety i mężczyzny robią na mnie ogromne wrażenie. Miejsca przeznaczone specjalnie dla kobiet, sprawiają, że mężczyźni nie mają tam wstępu. Ustalony rytm dotyczy każdego dnia. Podobnie jest z miłością. O niej się nie mówi. O uczuciu mówią ręce, oczy i przesłona twarzy, która spada dopiero w noc ślubną. Alexander Hassa jest inny, czuły i ceni swoją wybrankę. Uważa, że dziewczyna jest romantyczką i zachowuje się, jakby naprawdę „wyskoczyła z baśni tysiąca i jednej nocy …” 

Nagle w mieście zjawia się turecki książę, któremu kobieta była przyrzeczona. Sprawy zaczynają się komplikować. Kobieta będzie musiała wybrać pomiędzy miłością, a wiernością swojej rodzinnej tradycji. Czy jej wybór będzie trafny? A może przekreśli wszystko? 

Odbiorca pozna fale Bosforu, kopuły wielkich meczetów i odległe wzgórza. Publikacja podkreśla, że to odwaga jest przywilejem młodości. Książka jest fascynująca, momentami przeraża, ale i zachwyca. Może dlatego, że odbiorca poznaje dwa światy. Niezbadane drogi Allaha są narzędziem kształtującym los, ale i wybór właściwej drogi. Podkreślony jest zewnętrzny byt i zgoda z wewnętrzną świadomością. 

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: WAB – Grupa Wydawnicza Foksal
Oprawa: miękka
Liczba stron: 318
Przełożyła: Agnieszka Gadzała
Projekt okładki i stron tytułowych: Tomasz Majewski
(nowość wydawnicza)



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...