Przejdź do głównej zawartości

ZDERZENIE CYWILIZACJI



„… Ekonomiczny rozwój Azji Wschodniej to jedno z najważniejszych wydarzeń na świecie w drugiej połowie XX wieku …” 

Przed Wami przepięknie wydana publikacja, oparta na badaniach, życiu, ale i spostrzeżeniach historyków i politologów. Książka skupia się na nowej epoce w polityce światowej, zmieniającym się układzie cywilizacji, nowym ładzie, wyglądzie Zachodu i reszty świata, oraz nadchodzącej przyszłości. 

To bardzo dużo faktów i pojęć, dlatego trzeba czytać ją bardzo uważnie. Amerykański politolog Samuel P. Huntington dowodzi, że źródłami konfliktów międzynarodowych stają się już nie ideologie czy gospodarka, ale różnice kulturowe, wywodzące się w znacznej mierze z podziałów religijnych i przesądzające o tożsamości narodów. Autor wyjaśnia ewolucję polityki światowej i próbuje odpowiedzieć na pytanie, co dalej z cywilizacją Zachodu. Książka doceniona została nawet przez Henry’ego Kissingera. 

Pasjonaci historii zwrócą uwagę na politykę światową pod koniec XX i na początku XXI wieku. Pierwsze lata po zakończeniu zimnej wojny stały pod znakiem przemian symboli i tożsamości. Polityka globalna stała się wielobiegunowa, ale jednocześnie jej podmiotami jest wiele cywilizacji. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że „polityka służy nie tylko promowaniu interesów, ale i określaniu tożsamości”. Zgadzam się z tym. Media obecnie porównują wewnętrzne działania Polski i Francji, tylko, że według możnych tego świata we Francji jest wszystko OK. Na pewno? Według mnie to sprawa mocno dyskusyjna. 

A gdzie w tym ważnym mechanizmie jesteśmy MY? Odbiorca może porównać sukcesy Azji Wschodniej, postkomunistyczne społeczeństwo byłego Związku Radzieckiego, czy najpotężniejszą cywilizację Zachodu. Kiedy inne cywilizacje rosną w siłę, zachodnia kultura traci na atrakcyjności. Stąd może fascynacja islamem, taoizmem, czy buddyzmem. Cywilizacja islamska i chińska różnią się od siebie znacząco pod względem religii, kultury społecznej, tradycji, czy stylu życia społeczeństwa. Według mnie, obie rosną w siłę. 

Kwestia rozprzestrzeniania się  broni masowej zagłady nabrała pierwszorzędnego znaczenia. Wiele teorii popartych jest statystykami np. chińskie dostawy broni. 

Statystyki i politycy zapewne wiedzą swoje. Im większa potęga, tym szersze środki zapobiegawcze. Nie mamy na to wpływu. Bogaty kraj ma więcej przywilejów. Ważnymi czynnikami stała się praca, godziny nadliczbowe, konsumpcja zbiorowa i indywidualna, ale jeśli chodzi o Europę – niski przyrost naturalny. W islamie większa liczba dzieci, tym „większe” szczęście. Niestety budżet socjalny niektórych państw może tego nie wytrzymać. 

Wnioski są dość jasne. W starciu cywilizacji Europa i Ameryka albo się zjednoczą, albo zginą. To samo dotyczy wielkich cywilizacji świata, z ich wspaniałym dorobkiem w dziedzinie literatury, sztuki, nauki, techniki, moralności i humanizmu. 

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Oprawa: twarda
Przełożyła: Hanna Jankowska
Liczba stron: 583
Premiera: 04.12.2018 r.
(nowość wydawnicza)
 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...