Przejdź do głównej zawartości

Niebieska porcelana



„ … Bycie zakochanym jest bardzo przyjemne, ale tak naprawdę lepiej ci będzie z mężczyzną, który zostanie u twego boku …” 


Porcelana kojarzy się czymś kruchym i delikatnym, ale cennym na swój sposób. Czasami wartość sentymentalna jest ważniejsza niż niejedno bogactwo. Przyznam szczerze, że książkę analizowałam dość długo, ale to tylko, ze względu na moje codzienne obowiązki. Amsterdam 1654 roku jest bardzo klimatyczny. Miasto jest nazywane często - Wenecją Północy. Obecnie statystyki mówią, że rocznie odwiedza je około czterech milionów turystów.  

Publikacja jednego z moich ulubionych wydawnictw będzie idealnym prezentem chociażby na Mikołaja. Autorka plastycznie opisuje wszystkie sytuacje. Dzięki temu odbiorca przeniesie się nie tylko w odległe czasy, ale i dostaje na kartach powieści dość klarowny obraz wydarzeń. 

Simone van der Vlugt urodziła się w 1966 roku. Jest jedną z najpopularniejszych holenderskich pisarek. Na swoim koncie ma książki skierowane do młodzieży, a także thrillery i powieści historyczne. Została uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. Nagrodą czytelników za powieść Op klarlichte dag. „Niebieska porcelana” jest jej najsłynniejszą powieścią, a wydanie zapowiedziano w kilkunastu krajach. 

Przyznam szczerze, że bardzo podobają mi się opisy uczuć i prawdziwych emocji. Niestety niektórzy mężczyźni są wygodni. Wydaje się im, że to kobiety powinny na nich czekać w nieskończoność. A może te role się odwrócą? Niektóre niuanse sprawiają, że trudno jest dotrzymać obietnic. Czasami potrzebna jest swoboda, żeby żyć po swojemu. Amsterdam staje się osią świata. To maszty jachtów, hałas i ruch. Miasto znacząco różni się od rodzinnej wioski kobiety. 

Fabuła porusza problem samotności, miłości i poszukiwania szczęścia w życiu. Po śmierci męża Catrijn wyjeżdża ze swojej wnioski i zostaje służącą u rodziny Van Nuland w Amsterdamie. Odkryła w sobie pasję do malowania. Pomaga swojej pani, kiedy ta pobiera lekcje z malarstwa. Niestety, dopada ją przeszłość i musi uciekać, by w końcu znaleźć zatrudnienie w fabryce porcelany w Delft, gdzie doceniono jej prawdziwy talent. Wzory, kolory i zdobienia są bardzo głębokie. Malowanie jest odskocznią, ale i sztuką. Prawdziwy artysta zawsze uważa swoje dzieło za niedoskonałe. Ale czy na pewno?

Catrijn cudem nie traci życia w czasie gigantycznego wybuchu miejskiej prochowni, który zniszczył niemal większą część Delft. Ponadto staje przed kolejnym życiowym wyborem, który skomplikuje nie tylko jej życie. 

„Niebieska porcelana” to ponadczasowa opowieść o miejscu kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Mimo iż akcja rozgrywa się przed kilkoma wiekami, pewne mechanizmy pozostały niezmienne. Bieda i bogactwo są bardzo istotne. Epidemia dżumy, która ogarnia całe Niderlandy mocno wpłynie na życie dziewczyny. 

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: Zysk i S - ka
Oprawa: miękka
Liczba stron: 352
Tytuł oryginału: Nachtblauw
Premiera: 24.09.2018 r.
Przełożył: Ryszard Turczyn
(nowość wydawnicza)



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...