Przejdź do głównej zawartości

LISSY



„… Góry, powtarzał, dają wodę, jedzenie i mądrość. Wszystko, co jest potrzebne do życia. Góry to jedyne, czego nigdy nie będzie można kupić...”



Przyznam szczerze, że w tej chwili nie umiem przejść obok tej powieści obojętnie. Na początku się jej bałam. Tak – to dobre określenie, bałam się ciężkiej historii, ale zupełnie niepotrzebnie. Czytelnik dostaje w niej różne oblicza człowieczeństwa, ale i walkę kobiety o własne zdanie i indywidualną tożsamość. Tytuł jest dla mnie prawdziwą metaforą. 

Autorem publikacji jest Luca D’Andrea - włoski pisarz, nauczyciel i pedagog. Popularność zdobył stworzeniem scenariusza do serialu obyczajowego Mountain Heroes, przybliżającego historię życia i akcji ratowników górskich w Dolomitach. Jego „Istota zła” zdobyła ogromną popularność wśród czytelników. Przyznam szczerze, że to moja pierwsza przygoda z jego twórczością. 

Książka pokazuje całą paletę emocji. To strach, przyciąganie, ale i ciekawość skierowana w stronę tej drugiej osoby. Marlene Taufer – główna bohaterka pragnie zerwać z trudną przeszłością. Herr Wegner, to bogaty kryminalista, który nie boi się użyć wszelkich sposobów, by zdobyć to, co zaplanował. Marlene wykrada cenne rzeczy z sejfu i ucieka. Pozornie ma wszystko, ale dlaczego opuszcza wygodne życie?

Dochodzi do wypadku. Kobieta traci przytomność, ale pomocną dłoń i ratunek otrzymuje od człowieka z gór – Simona Kellera. Pustelnik ma swoje gospodarstwo, którego strzeże, jak oka w głowie. Rytm jego życia związany jest z opieką nad zwierzętami, tradycyjnymi poglądami i magią ziół. To typowy wysoki, skromy myśliwy, rolnik i leśnik. Unika ludzi, schodzi tylko do wioski, gdy musi coś sprzedać, lub kupić. Tyrol Południowy odkrywa swoje wszystkie karty, ale Simon jest dumny ze swojego życia. 

Trzeba przyznać, że mężczyzna z troską zajmuje się Marlene. Między kobietą, a mężczyzną zaczyna budować się swoista więź. Czy przerodzi się ona w coś więcej? 

Czytelnik poznaje równocześnie dwa różne i odmienne światy. To życie i tożsamość kobiety, która bała się biedy i przeszłości, oraz życie mężczyzny, zupełnie niezainteresowanego nowoczesnością. Niestety Herr Wegner rozpoczyna poszukiwania żony. Jej zachowanie rozgniewało nie tylko jego, ale i uruchomiło mechanizm organizacji przestępczej. Małe trybiki mogą w każdej chwili doprowadzić to tragicznych skutków. Wegner to typowy boss. Niebezpieczny, władczy i bardzo wpływowy. Jednym ruchem może kogoś zgnieść, jak robaka. 

Sprawa jest jasna Marlene musi zginąć. Czy człowiek z gór zdoła ją obronić? Jestem pewna, że docenicie w powieści poświęcenie i miłość. Nawet delikatny dotyk jest bardzo wymowny. A jakie znaczenie mają tutaj Baśnie braci Grimm? Krótkie słowa i dialogi nadają powieści dynamiki. Odbiorca nie gubi danego wątku, dlatego thriller zapadnie na długo w mojej pamięci. Wegnera można porównać do typowego gangstera, a przecież „ niebezpieczeństwo to afrodyzjak największej mocy”. 

Gorąco polecam „Lissy” i wierzcie mi, że nie można oceniać książki po okładce. Podobnie jest z górami, to one oczyszczają z egoizmu i uczą cierpliwości. W tym momencie przytoczę Wam słowa, które odnajdziecie nie w Tyrolu, ale na polskich Kalatówkach „ … Człowiekiem gór nie jest ten, który umie i lubi chodzić po górach, ale ten, który górami potrafi żyć w dolinach …” 

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: WAB – Grupa Wydawnicza Foksal
Oprawa: miękka
Liczba stron: 432
Przełożył: Andrzej Szewczyk
Premiera: 3.10.2018 r.
(nowość wydawnicza)



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta

  „…Kończy z uśmiechem i biegnie dalej, bo restauracja wypełniona jest po brzegi, a przed drzwiami czeka kolejnych kilkanaście osób…” Kuchnia - nie tylko pyszne potrawy, to klimat, włożone w ich przygotowanie serce, czas dla kogoś i spotkanie przy wspólnym stole. To jest moje prywatne odczucie, ale uwierzcie mi, że sporo w tym prawdy przenikającej do duszy człowieka. Poprawia się wtedy nie tylko nasze samopoczucie, ale poznajemy także nowe smaki. Kiedy czytam książki Pani Magdaleny czuję się zawsze dobrze. Otwieram przewodnik po Włoszech i zaczynam czytać. Wraz z Autorką odkryjemy interesujące zakątki miasta. Dziennikarka Magdalena Wolińska – Riedi pokochała Rzym. Za Spiżową Bramą odkryła prawdę o Papieżach, ale i stworzyła dziennikarstwo, które bez ozdobników dostaje się do serca odbiorcy. Mówić o duchowości i wierze z zaangażowaniem nie każdy potrafi. Riedi to lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Od 2014 roku korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Wa...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...