Przejdź do głównej zawartości

DOBRA – NOC



„… Stara legenda o tym mówiła. A w starych legendach prawdy jest dużo. Siódma córka jest zmorą. Siódma córka ma duszę, która nocami od ciała się odrywa i ludzi we śnie gnębi. Siódma córka to przekleństwo. Po Dobrej zmory już nie raz latały. Złe sny przynosiły. Czasem śmierć …” 


Stare wierzenia i zapomniane opowieści są skarbnicą wiedzy, ale niestety „naznaczenie” przez społeczność  sprawia, że czuć pewną presję. Cieszę się, że Autorka porusza interesującą tematykę, a plan na powieść, został według mnie przemyślany w stu procentach. 

Autorką książki jest Sabina Waszut pisarka, recenzentka i organizatorka spotkań literackich. Jej debiutancka powieść „Rozdroża” została nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”. Na rynku wydawniczym pojawiły się również dalsze losy jej bohaterów. Z kolei w 2016 roku ukazała się powieść pt. „ Bar na starym osiedlu”. 

Fabuła jest bardzo charakterystyczna. Akcja rozpoczyna się 1933 roku. Na wsi liczy się praca, która związana jest z porami roku i rytmem przyrody. Wieś Dobra boryka się z niekończącą walką dobra ze złem. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie nowy dzień. Głównymi bohaterami jest rodzina i małżeństwo Jadwigi i Michała Pecynów. Wszystko byłoby w porządku, ale urodziny siódmej córki w rodzinie mogą stać się zmorą. 

Wbrew wszystkiemu Krysia jest zdolna, miła i pracowita, ale ludzkie gadanie i złe słowa mogą wyrządzić wielką krzywdę. Bo czy siódma córka naprawdę jest zmorą, a może „prezentem” od losu? Krysia od ludzi stroni, a wieś szepta. Jedyną z jej rozrywek jest czytanie. Dziewczyna lubi gazety, bo książek w wiejskiej chacie, było jak na lekarstwo. Wieś Dobra staje się symbolem i jednocześnie opozycją dobra i zła. Michał bardzo kocha swoje córki, ale przecież nie przystoi publicznie okazywać uczuć dziewczętom. Kobiety pracujące na wsi mają ustalone zadania, czyli wychowywanie dzieci i gotowanie. 

Na horyzoncie pojawia się też przystojny Jurek ze młyna. Mężczyzna uwielbia tańczyć, ale jest również bardzo życzliwy. Krysia jest dla niego tajemnicą. Ma pewne sekrety. Już od pierwszego spotkania chłopak obiecał, że „ zrobi wszystko, aby ją dogonić”. Młodzi spotykają się kilka razy w owianej ponurą sławą Leśniczówce, w której podczas wojny Niemcy zamordowali partyzantów. Po kolejnym spotkaniu Jura nagle się rozchoruje i zostaje przewieziony do szpitala. Co jest tego przyczyną? Stara znachorka, która zna się na ludziach i ziołach jest jedynym z symboli „wiary”. Ceni magię naparów, ale i cały czas zyskuje szacunek ludzi. 

Syn – to oznaka zdrowego mężczyzny. Przekazanie obowiązków młodszemu pokoleniu, oraz ciągłość rodu. Każda córka zapewne wyjdzie z domu i będzie ciężko pracować na rzecz męża. Nie ma z niej wtedy żadnego pożytku na gospodarstwie. Ale czy na pewno? 

Jednym z ciekawych elementów publikacji jest cisza. To ona daje spokój i ukojenie w zebraniu myśli. Tak samo rzeczy pamiętają wiele np. stary stół, który towarzyszy w rodzinnych posiłkach i spotkaniach. 

Gorąco polecam barwną powieść, która przedstawia charakterystyczny portret śląskiej wsi, z której „zmory i południce” uciekły podobno bezpowrotnie, wraz z pojawieniem się elektryczności. Poczucie przynależności do lokalnej społeczności jest bardzo realne. 

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: MUZA SA
Oprawa: miękka
Liczba stron: 320
Wydanie I
Premiera: 3.10.2018 r.
(nowość wydawnicza)



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz