Przejdź do głównej zawartości

DOBRA – NOC



„… Stara legenda o tym mówiła. A w starych legendach prawdy jest dużo. Siódma córka jest zmorą. Siódma córka ma duszę, która nocami od ciała się odrywa i ludzi we śnie gnębi. Siódma córka to przekleństwo. Po Dobrej zmory już nie raz latały. Złe sny przynosiły. Czasem śmierć …” 


Stare wierzenia i zapomniane opowieści są skarbnicą wiedzy, ale niestety „naznaczenie” przez społeczność  sprawia, że czuć pewną presję. Cieszę się, że Autorka porusza interesującą tematykę, a plan na powieść, został według mnie przemyślany w stu procentach. 

Autorką książki jest Sabina Waszut pisarka, recenzentka i organizatorka spotkań literackich. Jej debiutancka powieść „Rozdroża” została nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”. Na rynku wydawniczym pojawiły się również dalsze losy jej bohaterów. Z kolei w 2016 roku ukazała się powieść pt. „ Bar na starym osiedlu”. 

Fabuła jest bardzo charakterystyczna. Akcja rozpoczyna się 1933 roku. Na wsi liczy się praca, która związana jest z porami roku i rytmem przyrody. Wieś Dobra boryka się z niekończącą walką dobra ze złem. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie nowy dzień. Głównymi bohaterami jest rodzina i małżeństwo Jadwigi i Michała Pecynów. Wszystko byłoby w porządku, ale urodziny siódmej córki w rodzinie mogą stać się zmorą. 

Wbrew wszystkiemu Krysia jest zdolna, miła i pracowita, ale ludzkie gadanie i złe słowa mogą wyrządzić wielką krzywdę. Bo czy siódma córka naprawdę jest zmorą, a może „prezentem” od losu? Krysia od ludzi stroni, a wieś szepta. Jedyną z jej rozrywek jest czytanie. Dziewczyna lubi gazety, bo książek w wiejskiej chacie, było jak na lekarstwo. Wieś Dobra staje się symbolem i jednocześnie opozycją dobra i zła. Michał bardzo kocha swoje córki, ale przecież nie przystoi publicznie okazywać uczuć dziewczętom. Kobiety pracujące na wsi mają ustalone zadania, czyli wychowywanie dzieci i gotowanie. 

Na horyzoncie pojawia się też przystojny Jurek ze młyna. Mężczyzna uwielbia tańczyć, ale jest również bardzo życzliwy. Krysia jest dla niego tajemnicą. Ma pewne sekrety. Już od pierwszego spotkania chłopak obiecał, że „ zrobi wszystko, aby ją dogonić”. Młodzi spotykają się kilka razy w owianej ponurą sławą Leśniczówce, w której podczas wojny Niemcy zamordowali partyzantów. Po kolejnym spotkaniu Jura nagle się rozchoruje i zostaje przewieziony do szpitala. Co jest tego przyczyną? Stara znachorka, która zna się na ludziach i ziołach jest jedynym z symboli „wiary”. Ceni magię naparów, ale i cały czas zyskuje szacunek ludzi. 

Syn – to oznaka zdrowego mężczyzny. Przekazanie obowiązków młodszemu pokoleniu, oraz ciągłość rodu. Każda córka zapewne wyjdzie z domu i będzie ciężko pracować na rzecz męża. Nie ma z niej wtedy żadnego pożytku na gospodarstwie. Ale czy na pewno? 

Jednym z ciekawych elementów publikacji jest cisza. To ona daje spokój i ukojenie w zebraniu myśli. Tak samo rzeczy pamiętają wiele np. stary stół, który towarzyszy w rodzinnych posiłkach i spotkaniach. 

Gorąco polecam barwną powieść, która przedstawia charakterystyczny portret śląskiej wsi, z której „zmory i południce” uciekły podobno bezpowrotnie, wraz z pojawieniem się elektryczności. Poczucie przynależności do lokalnej społeczności jest bardzo realne. 

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: MUZA SA
Oprawa: miękka
Liczba stron: 320
Wydanie I
Premiera: 3.10.2018 r.
(nowość wydawnicza)



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...