Przejdź do głównej zawartości

Posłańcy uśmiechu



„… Gdybym dostała męża czułego, to może bym za Bogiem nie poszła, tylko myślała o wygodnym i przyjemnym życiu …” 


Twórczość Jana Grzegorczyka dotyczy życia i sfery duchowej. To opis odpowiednich odczuć, wewnętrznych przeżyć i rozterek. Co mają wspólnego ze sobą uśmiech i śmierć? To dobre pytanie dla teologów, ale i chrześcijanina, który pragnie dogłębnej analizy, a nie zbycia go, za pomocą kilku zdań. 

Moja Mama mawia, że „śmierć i medycyna w stanach krytycznych, czekają na odpowiedni moment”. To chwila, gdy lekarze i pielęgniarki robią wszystko, by ratować życie. Śmierć podobno wtedy stoi z boku i obserwuje. Czeka, ale nie zawsze staje się elementem zaskoczenia. Pytanie nasuwa się później samo: Gdzie trafia nasza dusza? 

Grzegorczyk, to pisarz i publicysta, w latach 1982 – 2011 redaktor miesięcznika „W drodze”. Autor urodził się w 1959 roku i napisał wiele książek. Jedną z najbardziej charakterystycznych publikacji jest „Święty i błazen”, czyli rozmowa – testament z legendarnym ojcem Janem Górą. Na moim blogu mogliście przeczytać również o przygodach księdza Grosera. Trzeba przyznać, że książki pisarza nie męczą, ale dają wiedzę nawet o tematach odległych. Na rynku wydawniczym kolejno pojawiały się „Niebo dla akrobaty”, „Pieśń słoneczna Róży Bluszcz”, a także kryminały z duszą „Chaszcze” i „Puszczyk”. 

Ostatnie chwile w Hospicjum są niezwykle ważne. Książka pt. „Posłańcy uśmiechu” zawiera rozmowy po latach. Te czasami nadają sens, są pogodzeniem z losem, ale i podsumowaniem dotychczasowych chwil. W publikacji czytelnik odnajdzie też wiele słów z Biblii, oraz stwierdzeń papieża Polaka – Jana Pawła II. Idea pomocy drugiemu człowiekowi nabiera całkiem innego, wręcz metafizycznego znaczenia. 

Uśmiech działa tu w obie strony. To podkreśla autor – „ … Dzięki niemu wszyscy stajemy się posłańcami dobra”. Dwadzieścia pięć rozmów, stanowi symbol. Poznacie poglądy lekarzy, pielęgniarek i wolontariuszy. 

Uśmiech, jest w życiu bardzo ważny. Rozładowuje napięcie, daje nadzieję i sprawia, że drugi człowiek czuje się zupełnie inaczej, tak szczerze. Najnowsza książka zawiera dwadzieścia pięć rozmów o odchodzeniu, opiece i czułości na srebrny jubileusz gorzowskiego Hospicjum św. Kamila. Okładka przedstawia suchy, ale kolorowy jesienny liść. Idealnie wpisuje się on w metaforykę życia i schyłkowość. To brak sił i witalności ciała, ale nie duszy. Z choroby trzeba wyciągnąć wnioski. 

Publikacja uzupełniona jest czarno – białymi fotografiami. Trzeba również pamiętać o darczyńcach i dobroczyńcach. Czasami trudne jest to, by przemienić żal w modlitwę. Jak ma wyglądać rozmowa z Bogiem, gdy czujemy się oszukani, wręcz pozbawieni czegoś najważniejszego? Śmierć, która „otwiera oczy” sprawia, że spowiedzi są bardzo głębokie. Nawet krótka modlitwa staje się niezmiernie ważna. 

Gorąco polecam książkę, która pomaga w innym spojrzeniu na świat i życie. Po jej przeczytaniu mogę życzyć Nam tylko miłości, ciepła drugiego człowieka, zainteresowania i bliskości. Wiara ma stanowić podporę i dawać siłę do dalszej walki. Przecież cierpienia, dylematy moralne i zawodowe każdy z nas, odczuwa na co dzień. 

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: Zysk i S – ka
Oprawa: miękka
Liczba stron: 272
Okładka: Agnieszka Herman
Premiera: 17.09.2018 r.
(nowość wydawnicza)



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...