Przejdź do głównej zawartości

TAMTA DZIEWCZYNA



„… Miranda zrozumiała, do czego dąży komendant, i zabolało ją to. Wiedziała, że powinna zamilknąć i poprosić o adwokata. Ale jedno i drugie rozdrażniło ją tak, że spojrzała prosto w kamerę i powiedziała: - Uważam, że Richard Stark był agresorem seksualnym i zginął z ręki osoby, którą wykorzystał …”

Książka to dla mnie kryminalna zagadka, ale fabuła jest bardzo zaplątana. Wiele niewiadomych skłania do refleksji, ale kto jest tak naprawdę winny? Akcja wcale nie jest wydumana, ale podkreśla osaczenie i osąd nad ofiarą, gdy jeszcze nie zapadł wyrok. A gdzie jest prawo do obrony i domniemanie niewinności?

Autorką powieści jest Erica Spindler, która na swoim koncie ma ponad trzydzieści powieści m. in: „Pierwszą żonę”, „Koszmary przeszłości”, „Opętanie”, „Ślepą zemstę”, czy „Złodzieja tożsamości”. Wiele z nich trafiło na listę bestsellerów New York Timesa. Obecnie mieszka pod Nowym Orleanem z mężem i dwoma synami. Według mnie, pisarka skupia się na dialogach i ich dopracowaniu. 

Miranda Rader to funkcjonariuszka policji w Harmony w stanie Luizjana. Cieszy się opinią prawej, uczciwej i opanowanej. Pochodzi z prowincjonalnego miasteczka Jasper, dokładnie z jego biedniejszej części. To mieszkanie w nędznej dzielnicy, brak ojca i bycie ofiarą losu wpłynęły na ukształtowanie jej osobowości. Ciężką pracą, a nie kokieterią doszła do wszystkiego. Co więcej zdobyła szacunek i uznanie społeczności i kolegów. 

Pewnego dnia Miranda i jej partner przyjeżdżają na miejsce okrutnego przestępstwa. Okazuje się, że ofiarą jest znany i lubiany wykładowca lokalnej uczelni. Wielu odbiorców zastanawia to, że zbrodnia była dość brutalna. Następnie ginie kolejny człowiek. Te dwa zdarzenia z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego, łączy je tylko osoba Mirandy … Wtedy jej uczciwość trafia pod lupę. Kobieta zostaje sama i musi walczyć. O co tym razem? Dla niej … i tamtej dziewczyny. Może chodzi o zwykły zbieg okoliczności, ale jakoś nie chce mi się w to uwierzyć. 

Wiara w słowa jest płytka. Bo gdyby Tobie drogi Czytelniku nikt nie chciał uwierzyć? Jak byś się poczuł? Miranda nie może pozwolić sobie na słabość. Nie chodzi wyłącznie o to, że to kobieta wykonuje męski zawód i codziennie musi udowadniać swoją wartość. A może bohaterka zrobi krok do przodu, wcale nie ruszając się z miejsca? Jej życie to wiele niespodzianek. Bardzo istotna w powieści jest przeszłość i to, że nie da się od niej uciec. Ona i tak zawsze Cię dopadnie. Przed Wami toczy się śledztwo, zawiedzione zaufanie, a nawet element zakazanego uczucia. Prędzej czy później zrozumiecie, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. 

Gorąco polecam publikację z piękną panoramiczną okładką i sporą dawką adrenaliny. 

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: EDIPRESSE KSIĄŻKI
Oprawa: miękka
Tytuł oryginału: The Other Girl
Przełożył: Jacek Żuławnik
Liczba stron: 280
(nowość wydawnicza)
 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...